VIDEO: Housenky zabydlely stromy na Třebíčsku, ale nijak neškodí

  • 10
Hemžící se housenky v útvarech podobných pavučinám osídlily větve stromů v okolí Třebíče. Jsou to hnízda bourovce březového, nočního motýla, kterého sice v této podobě nepřehlédnete, ale je docela neškodný. Hubit ho není třeba.

Bourovec březový se kromě břízy zabydluje také na lípě, trnce, hlohu, třešni a řadě dalších dřevin. Na jaře samičky mezi jejich větve nakladou vajíčka, housenky se pak líhnou a rostou v květnu a červnu. Spřádají hnízda, která obývají ve velkých koloniích; málokdy je opouštějí. Postupně se hnízda zvětšují a získávají podobu převislých vaků.

Housenky se živí listy stromů, ale velkou škodu na nich nenapáchají. „Objevují se jen na krátkou dobu a zmizí dříve, než začne rašit druhá várka listů,“ vysvětluje Zdeněk Faltýnek Fric, vědecký pracovník Entomologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR. „Zatímco motýla si na jaře nejspíš ani nevšimnete, housenky jsou velmi nápadné, ale není třeba se jich bát. Nejsou to žádní nebezpeční škůdci.“

Častěji než na zahradách se navíc housenky bourovce objevují v málo ošetřovaných nebo vůbec neošetřovaných stromořadích podél silnic. U nás jsou poměrně vzácné, vyskytují se jen v některých menších oblastech, jako právě na Vysočině.

„Nesetkal jsem se s tím, že by někomu masově osídlily stromy na zahradě nebo v sadu,“ dodává Zdeněk Faltýnek Fric. Hubení nedoporučuje, je podle něj zbytečné. Ale kdo by se přece chtěl hnízda zbavit, může celý vak i s housenkami ustřihnout kleštěmi. „V žádném případě bych hnízda nepálil ani neošetřoval insekticidem,“ upozorňuje odborník.

V červenci housenky ze stromů slézají, aby se zakuklily v hlíně. Jako kukly přezimují a na jaře dalšího roku je zkušené oko může znovu pozorovat v podobě drobných, nenápadných motýlů.