Plastová lopata na sníh

Plastová lopata na sníh | foto: Fiskars

Ergonomické hrablo vám při úklidu sněhu ušetří polovinu práce

  • 10
Hrabla a lopaty z hobbymarketů jsou sice levné, když však vydrží celou sezonu, může si člověk pogratulovat. Komu neumetá chodníček komunál nebo správce domu, měl by se poohlédnout po sofistikovanějším řešení.

Je pravda, že kvalitní hrablo nekoupíte za dvě stovky. Zato by vás mohlo přežít. Záleží nejen na materiálu, ale i na ergonomii provedení. Když už se "příroda zblázní" a sněží několik dní po sobě, dostane tělo trénované maximálně sezením u počítače v kanceláři pořádně zabrat.

Ruční práce

Solidní hrablo by v této době už mělo být v pohotovosti u každého domu. Zdá se, že sněhové přeháňky brzy dorazí i do níže položených oblastí. Vybírat můžete mezi plechovými a plastovými hrably. Plech sice vypadá na první pohled festovně, ale levná hliníková hrabla mívají tendenci ohýbat se a kroutit.

Proto mnoho výrobců dnes dává přednost plastu a kov používají jen na oplechování hrany. Ale i tady záleží na druhu a kvalitě plastu. 

Například ve Fiskars používají polypropylen, který je dostatečně pevný, ale hlavně nekřehne v mrazu. Její výrobky sice patří do vyšší cenové kategorie, ale přesto jsou obecně velmi oblíbené.

Unikátní je například jejich hrablo kanadského typu (hledejte pod kódem 143010). To má tu vlastnost, že skoro nemusíte sníh odhazovat, ale jen jedete po chodníku a sníh padá do strany.

Nemá však cenu investovat tisícikorunu do hrabla, když ho potřebujete jen jednou za čas, třeba když jdete s dětmi bruslit na rybník a potřebujete si vyčistit plochu na hokej od napadaného sněhu.

Shrnovadla jsou ideální na větší plochy.

Lopata kanadského typu sníh rovnou odhazuje.

V poslední době jsou velmi populární obouručná hrabla, shrnovače. Pokud mají skládací rukojeť, vejdou se i do kufru auta. Jsou ideální na úklid větších ploch, třeba příjezdové cesty nebo parkoviště: naberete várku sněhu a na lopatě ji odvezete jako na vozíku.

Do vybavení motoristy by měla patřit i malá lopatka do auta. Nejčastěji ji seženete v outdoorových obchodech. Prodávají se buď krátké pevné, anebo skládací či teleskopické. Stojí podle značky či typu několik set korun (více zde). Mnoho lidí v zimě vozí v kufru klasickou vojenskou lopatku, kterou v armyshopu seženete za dvě stovky a poslouží stejně.

Lopatu na sníh možná budete potřebovat jen několikrát za rok, ušetří vám však mnoho starostí.

Tyto pomůcky však nejsou určené pro dlouhou práci, na to mají příliš krátkou násadu, za chvíli byste necítili záda. Ale během zimy se může stát, že vám pluh přihrne k autu hromádku sněhu, pak pro nouzové vyjetí jako když lopatka spadne z nebe.

Pomocí mechanizace

Mnoho lidí bydlí ve vyšších polohách a zima pro ně znamená víc než asi tak čtyři dny sněžení v roce (po zkušenostech z minulých let). Ono někdy stačí vyjet jen dvacet kilometrů za Prahu a dostanete se do úplně jiných klimatických podmínek. Zatímco v Praze je kalamita, protože napadly tři centimetry, tady se pro příval sněhu pomalu nedostanou ven z chalupy.

Zimní využití travního traktoru

Kultivátor přeměněný na sněhovou frézu

Dvoustupňová fréza si poradí i s vyšší vrstvou staršího sněhu.

Tady už je důvod začít uvažovat o motorovém pomocníkovi. Mimo koupě specializované sněhové frézy (více zde) se může vyplatit pořídit radlici k travnímu traktoru. Ten si s čerstvě napadaným sněhem poradí a díky širokému záběru rychle uklidí příjezd do garáže i cestu k domu alespoň do míst, kde už fungují silničáři.

Stejně tak si se sněhem poradí i kultivátor, pokud už patříte k zahrádkářům nebo drobným zemědělcům a používáte ho během sezony k práci. "Na rozdíl od traktoru tu však máte více možností. Buď zvolíte levnější radlici, anebo rovnou sněhovou frézu jako přípojné zařízení," shrnuje výhodu stavebnicového systému Petr Zahrádka ze společnosti Mountfield.

Foukače snadno odstraňují menší nánosy čerstvého sněhu.

Motúčko s pluhem je ideální k odklízení čerstvě napadaného sněhu.

Do kategorie letních pomocníků, kterým zima může prodloužit sezonu, patří i foukače/vysavače listí. Stejně jako u traktorů však platí, že si poradí hlavně s čerstvým popraškem, speciálně foukače jsou ideální pro drobnější čištění chodníků nebo teras.

Poslední, ač u nás ještě ne moc rozšířenou možností, je využít zimní variantu motúčka, tedy motorového kolečka (více o motúčku zde). Když k přednímu kolečku přiděláte radlici a na korbu si patřičně naložíte, aby kolo neprokluzovalo, s čerstvými centimetry sněhu si poradí také.