Hřebec Favory Alta

Hřebec Favory Alta | foto: Michal Klíma, MAFRA

Hřebec prince Williama by mohl v Česku pomoci s chovem, záleží na Britech

  • 36
Starokladrubský hřebec Favory Alta, který se loni stal darem k sňatku britského prince Williama, by mohl sehrát další důležitou roli. V kladrubském hřebčíně totiž chybí hřebci vhodní pro plemenitbu. Kandidát je to vhodný, ale má to háček. O zařazení by musel požádat jeho majitel.

Po nedávných personálních změnách, k nimž patřilo i odvolání ředitele kladrubského hřebčína Jana Höcka, pronikla na veřejnost informace, že státní podnik nemá dostatek plemenných hřebců. V některých liniích klesl jejich počet pod minimální stanovenou hranici (více o tom čtěte zde).

Nabízí se proto otázka, zda by nemohl pomoci bělouš Favory Alta, který byl coby státní dar jistě vybrán jako jeden z nejlepších koní.

Hřebčín plánuje rozmnožovací centrum

Národní hřebčín chce v plánu investic na příští rok usilovat o to, aby vzniklo jeho vlastní reprodukční centrum. Kdysi už existovalo a pověřená ředitelka Voňková ho považuje za chovatelsky i ekonomicky výhodnější.
Například za ustájení plemenného hřebce, který je na soukromé inseminační stanici v Mněticích u Pardubic, platí hřebčín denně 540 korun. Platby za inseminační dávky, které hřebčín inkasuje, však tyto náklady nepokryjí.Navíc je plemenitba omezena jen na omezený počet hřebců.
"V případě zřízení reprodukčního centra přímo v hřebčíně bychom byli schopni poskytnout inseminační dávky i hřebců, kteří se v současné době nedávali k dispozici do zemského chovu," řekla Voňková.
V připouštěcí sezoně hřebčín poskytuje do zemského chovu několik hřebců. Všechny genetické linie, kterými disponuje, však nejsou zastoupeny.

Zdroj: ČTK

"Kmen Favory má podle řádu plemenné knihy nižší počet plemenných hřebců, jsou čtyři místo pěti. Favory Alta Cambridge by skutečně mohl být ten pátý, ale myslím, že to není až tak aktuální," odpověděla Simona Voňková, která je pověřená vedením hřebčína.

Potíž je právě v tom, že hřebec byl darován britskému následníkovi trůnu, ačkoli je stále ustájen v kladrubském hřebčíně.

"Hřebec má udělané zkoušky výkonnosti a udělal je velice dobře. Ale není zapsán do plemenné knihy, není uznán za plemenného hřebce. O to musí požádal majitel, tedy Britové," uvedla Voňková.

V poslední době se podle ní prostřednictvím velvyslanectví obnovila jednání, jak to vlastně s koněm bude dál.

"Je velice pravděpodobné, že by mohl zůstat v Kladrubech. Pokud je požádáme o zapsání hřebce, mohl by být i v plemenitbě," dodala pověřená ředitelka.

Protože by ale jednání byla dlouhá, přistoupí nejspíš hřebčín k jednodušším řešením. Tím je třeba hledání vhodného koně v linii Favory v rámci zemského chovu, neboť vhodní hřebci nežijí jen v Kladrubech.

"Další variantou je odebrat od čtyř hřebců inseminační dávky a uložit je pro případ, že by se jim něco stalo třeba ve výběhu," popsala Voňková. Takové řešení je mnohem jednodušší než jednání s Velkou Británií.

Nápad darovat za La Manche starokladrubáka zkraje někteří odborníci kritizovali, považovali to za nevhodné. Dnes už odvolaný ředitel Jan Höck ale v říjnu uvedl, že královské stáje o koně zájem mají.

Než se ale rozhodne, bude mít Favory Alta v Kladrubech běžný denní výcvik, který provádějí profesionální cvičitelé. "Koně nemůžete nechat jen tak stát, musíte s ním pracovat a musí mít pohyb. Sedat na něj ale krom cvičitelů nikdo nemůže. Ani já bych si na to netroufl," poznamenal už dříve Höck (více o životě hřebce čtěte zde).

Chov se nehroutí, je to ale zvednutý prst, říká ředitelka

Přímé odpovědi na otázku, zda za problémy s plemenitbou může minulé vedení hřebčína, se Voňková vyhnula. Dříve byla ekonomickou náměstkyní a zástupkyní ředitele.

Vyjádření odvolaného Jana Höcka se nepodařilo získat, jeho mobilní telefon je nedostupný. Bývalý náměstek Petr Vozáb, který hřebčín také opustil, míní, že se nová ředitelka mstí. "V odchovu jsou hříbata, takže já si myslím, že nejsou ohrožený," řekl České televizi.

Hřebec Favory Alta v hřebčíně v Kladrubech nad Labem
Hřebec Favory Alta v hřebčíně v Kladrubech nad Labem

Voňková ovšem argument o odchovu neuznává, protože plemenný hřebec musí mít složené zkoušky výkonnosti.

"V řádu plemenné knihy je doporučený počet hřebců jasně stanoven. A kdo si to přečte, měl by dělat kroky k tomu, aby naplnil ten řád. Takže kdyby tehdy před dvěma a půl roky záleželo na mě, tak bych svolala genetickou komisi a začala to řešit," je přesvědčená Voňková.

Podle ní je potřeba k zachování linií přistupovat s větší rozvahou a odpovědností. "Teď není žádný kritický stav, plemenný chov se tím nehroutí. Je to zvednutý prst, že je potřeba spolupracovat," zdůraznila na závěr ředitelka.

Otázkou je, zda by hřebčínu celkově neprospěla větší stabilita vedení. Voňková obnovu linií odhadla na šest let, z Kladrub přitom za čtyři roky odešli už tři ředitelé (více o odvolání Höcka čtěte zde).

"Ten následující vždycky napravuje chyby toho předcházejícího. Co může za dva roky udělat? Nic," glosoval to v České televizi bývalý zaměstnanec František Petřík.


Britská královská rodina