Hřib Dubový | foto: www.houbar.cz

Hřib dubový (Boletus reticulatus/Boletus aestivalis)

Jak vypadá

. Zajímavosti a rady

prewDubák, doubáček, kamenáč, říbek, pravák, banar… Zní vám ta jména povědomě? Tyto krásné lidové názvy byly přiřazeny králi listnatých lesů – hřibu dubovému.

Tento druh hřibu je mezi houbaři dosti vyhledáván, ovšem jeho reputaci poněkud kazí fakt, že téměř vždy bývá prolezlý červy, zejména ve třeni. Jen si vzpomeňte, určitě se i vám stalo, že prvotní radost z kapitálního úlovku zkazil červík zabydlený v nožce hříbku.

Klobouky jsou 5 – 15 cm široké, v mládí polokulovité, později polštářovité až rozložené, suché, okrové nebo hnědavé, naspodu s drobnými póry, zprvu bílými, později žlutozelenými. Třeň měří 5 – 15 cm na výšku a až 6 cm na šířku, má okrovou barvu a válcovitě kyjovitý až soudkovitý tvar a také výraznou, okrově zbarvenou síťku. Dužnina bílá.

Kde a kdy roste 

Roste hojně až velmi hojně od května do září v listnatých a smíšených lesích, na hrázích rybníků, ve stromořadích a podobně. Hlavně pod duby, ale také pod lipami a buky.

Jeho chuť je vynikající. Z kulinářského hlediska se nejvíce doporučuje smažit hřiby jako řízky, ale fantazii se meze nekladou a proti gustu žádný dišputát.