Hřib koloděj | foto: www.houbar.cz

Hřib koloděj (Boletus luridus)

  • 1

Jak vypadá

. Zajímavosti a rady

prewHoubaři často podceňují nebezpečí konzumace nedostatečně tepelně upravených modrajících hřibů, mezi které patří hřib satan, hřib kovář, hřib nachový i náš hřib koloděj. Tyto houby jsou zasyrova jedovaté až prudce jedovaté, což se projevuje prudkými zažívacími potížemi spojenými se zvracením, průjmy atd.

Také byste si měli dát pozor na kombinaci konzumace hřibu koloděje s následným požíváním alkoholu. Tyto otravy již byly zaznamenány, takže raději pokrm zapijte minerálkou nebo jděte do hospody a houby si nechejte na druhý den.

Klobouky jsou 7 -15 cm široké, v mládí polokulovité, potom polštářovitě sklenuté, jemně plstnaté, plavě žlutavé nebo hnědavé, někdy s červenavým nádechem, naspodu s okrově žlutými, záhy oranžově červenými, pak naolivovělými póry a kyjovitým, nahoře žlutým, dole červenavým, 5 - 12 cm dlouhým a 3 - 5 cm širokým třeněm, nesoucím červenohnědou síťku s protáhlými oky. Bledě žlutá dužnina (v bázi třeně červenavá) na řezu modrá. Výtrusy jsou žlutavé.

Kde a kdy roste

Hřib koloděj roste poměrně hojně od června do září v listnatých, smíšených, vzácně i jehličnatých lesích, ale také mimo les – pod lipami, duby apod.

Hřib koloděj se nejvíce podobá po tepelné úpravě rovněž jedlému hřibu kováři (Boletus erythropus), který se liší hlavně tmavohnědým kloboukem a červenými zrnéčky na třeni. Tepelně zpracovaný je jedlý, ale za syrova jedovatý!