Hřib strakoš | foto: www.houbar.cz

Hřib strakoš (Suillus variegatus)

Jak vypadá

. Zajímavosti a rady

prewLidové názvy: bezpráce, borovák, borovinka, doupenka, doupnáček, hradečanka, husí pupek, jalovčík, kačenka, koženka, kožešník, kožužnička, linduška, máselka, mulička, ořechůvka, pastéřka, pepřák, písečník, růžička, skořičník, šafráník, šenkýřka, ševčík, verunka, voříšek, zaječák, židák...

Svým jasným zbarvením je již zdaleka viditelný, takže je požitkem jej sbírat. Dalším kladem této houby je fakt, že ze všech hřibovitých hub vykazuje nejnižší obsah těžkých kovů.

Klobouky jsou 4 – 10 cm široké, v mládí polokulovité, pak sklenuté až rozložené, jen za mokra lehce slizké, jinak suché, sametově plstnaté až jemně šupinkaté, okrové nebo žlutohnědavé, naspodu s velmi drobnými, pepřově hnědými až olivovými póry a žlutookrovým, 4 – 9 cm dlouhým a 1 – 3 cm širokým třeněm; hnědavě žlutá dužnina na řezu slabě modrá.

Kde a kdy roste

Hřib strakoš roste místy hojně až velmi hojně koncem léta až na podzim (srpen – listopad) v jehličnatých a smíšených lesích, hlavně pod borovicemi, ale i smrky, v písčitých borech a na rašeliništích.

Je jedlý. Z hlediska uchovávání je nejlepší jej usušit. Je dobré jej přidávat do směsí s jinými houbami – hodí se i do omáček, polévek, pod maso i na všechna ostatní sídla.