VIDEO: Hříbě dovádějící s obřím míčem. To je hra i trénink současně

  • 1
Hravá nejsou jen koťata či štěňata, ale i mláďata kopytníků. Své o tom ví třeba rodina v městečku Minooka v americkém státě v americkém státě Illinois, jejichž dcera si na „zadním dvorku“ začala počátkem devadesátých let plnit sen „mít koně“. Dnes je to moderní koňská farma. Samozřejmě i s hříbaty.

Výcvik, socializace a rozvíjení schopností začíná v podstatě okamžitě, jakmile se mládě postaví na vlastní nohy. Což se opět týká jak třeba štěňat (více zde), tak právě hříbat. V přirozeném prostředí - tedy ve stádě - to je ve chvíli, kdy se matka s novorozeným hříbětem připojí zpět ke stádu (což lze pozorovat například ve stádu divokých koní u Milovic, více zde).

A aktivity s míčem? „V první řadě je to skutečně hra, koním se míčem relativně často obohacuje prostředí. Bohužel je to také dost často přestane po pár hodinách či dnech bavit, tedy pokud z míče například nepadá žrádlo,“ popisuje etoložka Jitka Bartošová z Výzkumného ústavu živočišné výroby v Uhříněvsi.

Chovatelé také mohou hříbě zabavit hrou s míčem během doby, když má jeho matka zrovna nějakou práci nebo ji například ošetřuje veterinář. Na AliBoo Farm, odkud je úvodní video, jsou aktivity hříbat či mladých koní s míčem oblíbenou součásti veřejného předvádění koní.

Teoreticky může být taková průprava i cíleným tréninkem například na pushball, což je míčová hra, při níž se dvě družstva na koních snaží dopravit do soupeřovy branky velký míč. Hráč přitom koně pouze vede, míče se nesmí dotknout.

Trénink s míčem používají i v hiporehabilitačním středisku Vladykův dvůr u...
Trénink s míčem používají i v hiporehabilitačním středisku Vladykův dvůr u...

Trénink s míčem používají i v hiporehabilitačním středisku Vladykův dvůr u Českých Budějovic.

Ovšem nejen v Americe, i u nás chovatelé koní míč při výcviku používají, například v hiporehabilitačním středisku Vladykův dvůr v Roudném.

„Nejde primárně o to, aby kůň uměl kopnout do míče, ale aby se utužila a zpřesnila vzájemná komunikace člověka s koněm. Zlepšuje se tak také koordinace pohybu koně a oživí se rutinní výcvik,“ vysvětluje etoložka.