Hřibů ubývá, ale pořád ještě se najít dají. Na ilustračním snímku hřib pravý...

Hřibů ubývá, ale pořád ještě se najít dají. Na ilustračním snímku hřib pravý smrkový | foto: Profimedia.cz

Hřiby pořád rostou, i když méně. S prázdnou z lesa určitě neodejdete

  • 3
Současné vlhké počasí bez přízemních mrazíků houbám svědčí, proto stále dobře rostou a na nadcházející volné dny si houbaři mohou naplánovat výpravu do lesa. Určitě něco donesou, i když hřibů už je pomálu.

Postupně přibývá podzimních druhů hub, hřibovitých druhů a holubinek ale podle předsedy České mykologické společnosti Jaroslava Landy už přece jen ubývá. S pokračujícím říjnem a příchodem listopadu se podle něj situace o něco změní: „Houby porostou v nižších polohách, ve vyšších už jich bude kvůli ochlazení méně.“

Co všechno můžete najít

Z hřibovitých hub podle něj nyní roste nejhojněji hřib hnědý, z holubinek zůstávají jen některé druhy, například holubinku mandlovou už moc nenajdete. Ubylo i václavek. „Naopak stále častěji se objevují podzimní druhy jako bedla červenající, čirůvky dvojbarvé a fialové, lakovky nebo šupinovky,“ upřesnil mykolog. Na bedlu červenající ovšem pozor, může i zabít, více zde

Jinak mykolog věří, že současné počasí ještě nějakou dobu vydrží a houby porostou. V případě, že by už začalo mrznout, by ale lidé měli být při sběru opatrnější. Podle Landy by neměli sbírat houby, které vyrostly před dvou až třídenními mrazy, protože se začínají kazit a jsou nejedlé. Z přemrzlých hub totiž hrozí otravy (více zde).

„V lese vypadají ještě dobře, ale když se dostanou do pokojové teploty, tak víte, že to není ono. Jde to poznal podle vzhledu, vůně a chuti,“ upřesnil mykolog.

Pozor na jedovaté druhy

Lidé by se i v této době měli mít na pozoru před jedovatými druhy. Landa zmínil zejména pavučince (například pavučinec plyšový je jednou z nejzákeřnějších jedovatých hub u nás, více zde). 

Rostou ale i některé druhy jedovatých muchomůrek a také zdaleka ne všechny čirůvky jsou jedlé. Stejně tak podle mykologa rostou nejedlé slzivky, pečárky, pestřce a čechratky podvinuté. „Z těch nejjedovatějších je stále třeba dávat pozor na muchomůrku zelenou a na závojenky,“ zdůraznil Landa.