Syté barvy květů vám nalijí energii do žil. | foto: shutterstock.com

Hrnkové jarničky po odkvětu nevyhazujte, venku se zase ujmou

  • 0
Také se nemůžete dočkat konce zimy? Přestože v zahrádce si ještě první jarní květiny ještě dávají načas, v zahradnictví či květinářství už můžete vybírat. A přivolat si jaro o něco dřív.
Pokud jste přesně na toto neútěšné období mysleli už na podzim, možná jste si nezapomněli hned zasadit cibulky do nádob. Pak je v tuto dobu můžete s radostí přemístit na slunné místo, s citem zalévat a chvíli trpělivě čekat. Jestli jste ale tuto přípravu cibulovin vloni zanedbali, nic se neděje. Zahradnictví a květinářství už nejrůznější jarní květiny v pestrých barvách nabízejí.

Žluté květy vám přinesou domů jaro.Rostliny můžete nechat v zakoupených nádobách nebo je přesadit do truhlíků a větších květináčů podle libosti. Účelem je, aby oživily váš interiér; a nebo ještě lépe balkon, terasu a vstup do domu. Až vám tyto vybrané jarničky odkvetou, nemusíte je vyhazovat, byla by to škoda. Stačí je správně zasadit do zahrady nebo do mrazuvzdorného květináče.

Pokud jste milovníky řezaných květin, také si přijdete na své. Určitě si dopřejte vázy plné voňavých jarních poslů. Zkuste ve váze zkombinovat například tulipán, narcis a hyacint.

Cibulovití poslové

Cibuloviny nabízejí pestrou paletu květů, barev i vůní.Narcisy, tulipány, hyacinty, krokusy, sněženky, bledule, ladoňky a cibulovité kosatce skutečně vítají jaro jako první. Jejich výhodou je, že když vedle sebe položíte několik nádob s různými druhy, raz dva vytvoříte překrásné barvené kombinace. Můžete si tak doma snadno obměňovat nová a nová květinová aranžmá.

Nízká varieta tulipánů je pro květináče ideální.Po odkvětu máte několik možností. Můžete cibuloviny nechat zatáhnout v mrazuvzdorném truhlíku nebo květináčku, venku pak přežijí až do příštího jara. Podmínkou je, aby byly tyto cibuloviny zasazené do lehké, humózní, propustné půdy. Jen tak totiž půda v květináčku nebude přes léto – tedy v době, kdy už rostliny v květináči odkvetly a listy zežloutly a uschly – vysychat.

Další možností je vysazení cibulovin po odkvětu do zahrady. Vyberte jim místo nejlépe pod skupinami listnatých opadavých stromů nebo keřů, navazujících na trávník. Příští rok brzy zjara tam bude dostatečně svítit slunce, protože tehdy keře a stromy ještě nemají listy. V létě pak naopak cibulovinám nabídnou potřebný stín.

Cibuloviny v květináči musíte nechat po odkvětu nejprve zatáhnout. Teprve, když uschnou listy, můžete je vysadit na záhon.Cibuloviny do zahrady vysazujte nejlépe na vzdálenost 5 až 10 cm od sebe a stejně tak i do hloubky. Nejlépe vypadá více cibulek od jednoho druhu pohromadě. Platí pravidlo, že velikost cibulky odpovídá hloubce, do které je třeba ji vysadit. Tedy například třícentimetrová cibulka by nad sebou měla mít třícentimetrovou vrstvu zeminy.

Je libo primulky neboli prvosenky

Kromě cibulovin v předjaří potěší květy prvosenek v nejrůznějších barvách. Po odkvětu nás podobně jako cibuloviny mohou těšit v mrazuvzdorné nádobě několik let. Jen jim v zimě musíme poskytnout ochranu před sněhem a deštěm.

Primulky můžete po odkvětu také vysadit na záhon. Příští sezónu vám opět vykvetou.Pokud ale máte možnost primulky přesadit ven do zahrady, neváhejte. Odborníci jim doporučují světlé místo bez prudkého poledního žáru nebo polostín. Daří se jim v každé zahradní zemině, je-li vlhká a dobře propustná.

A co macešky?

Macešky umí potěšit svými okatými květy.S jarními maceškami je to úplně jinak. Tyto okaté krásky, které bývaly velmi oblíbené zejména na venkově, se snadno pěstují ze semen. Protože však jde o dvouleté rostliny, musí se vysévat už v létě předchozího roku. Ale pokud koupené sazenice macešek zasadíte teď na jaře do záhonu nebo truhlíku, nevěšte hlavu. Často se stává, že dokvetou, vysemení se a další rok se objeví nové.

Dva tipy pro péči o jarní květiny

Narcisky v květináči si raději užívejte v nějaké chladnější místnosti. Pak vám vydrží déle kvést.- Pokud budete mít jarní primulky nebo cibuloviny v květináči v bytě, počítejte s tím, že pokvetou kratší dobu. Pro ně jsou přeci jen vhodnější nižší teploty kolem 5-10 °C.
- Když ještě hrozí noční mrazy, měli byste rostliny umístěné například na terase na noc přikrývat netkanou textilií nebo papírem. Případně je můžete na noc přenést do chladné chodby.