Kdo houby opravdu dobře nezná, neměl by doma zapomenout atlas

Kdo houby opravdu dobře nezná, neměl by doma zapomenout atlas | foto: Profimedia.cz

Hub momentálně roste jen nějakých 500 druhů, stěžují si mykologové

  • 1
Houby prostě nerostou, je sucho. Přesto se najít dají, jen musíte vědět kde a co hledat. Obvyklé podzimní houbařské žně by ale také ještě mohly přijít. Pokud bude vydatně pršet.

Rostou jen v podhorských oblastech

Na většině území České republiky přetrvává velké sucho, a jedlé houby se proto v lesích vyskytují velmi vzácně. Podzimní houbařskou sezonu zatím zachraňují jen některé podhorské regiony. „Je to slabé, roste jen nějakých 500 druhů hub, zatímco touhle dobou by jich mělo růst na 3 tisíce,“ povzdychl si mykolog Jiří Baier.

Houby rostou jen v podhorských oblastech jako je Vysočina, Šumava, Novohradské hory a na některých místech v jižních Čechách. Podle Baiera houby rostou například i v okolí Broumova.

Aktuální předpověď výskytu hub a klíšťat pro ČR (Zdroj: biolit.cz)

Začínají růst kozáci, ale jinak se objevují jen druhy, které rekreační houbaři běžně nesbírají. Jsou mezi nimi různé druhy holubinek, pavučince, muchomůrky a čirůvky. „Houbaři se momentálně mohou ve zvýšené míře setkat také s nejedlými hřiby „hořčáky“,“ řekl Jan Borovička z České mykologické společnosti.

Na houbařské žně to tedy v nejbližší době nevypadá. „Nelze očekávat, že nějaký kratší déšť tuto situaci vyřeší. Je potřeba, aby pršelo mnohem víc,“ vysvětluje Borovička hlavní příčinu dosavadní špatné houbařské úrody.

Sbírejte jen to, co znáte!

Z nebezpečných hub stále rostou muchomůrka zelená a nově i muchomůrka panterová, uvedl mykolog. Často také můžete narazit na hořké a nepoživatelné hřiby žlučníky neboli „hořčáky“, kterým sucho tolik nevadí. Na pohled sice vypadají úžasně, ale stačí vzít kousek na jazyk a bezpečně je poznáte podle chuti. Ale i podle toho, že se starší plodnice pod kloboučkem zbarvují do růžova, ty mladší se růžově zbarvují v místech, kde je osaháte.

Houby alespoň na výstavách

Přesto se houby najít dají. „Mykologům ani nic jiného nezbývá, v tomhle období se prostě s houbami počítá, takže jsou naplánované různé výstavy a další akce,“ říká Baier. „Například v sobotu 19. září se od 11 hodin stanou čerstvé houby součástí kulinářské soutěže ve středočeských Všeradicích, rodišti Magdaleny Dobromily Rettigové.“

Na 250 druhů hub se mykologům podařilo shromáždit i pro expozici, která je dnes od 9:00 do 19:00 otevřená v přerovském klubu Teplo. Pro návštěvníky je připravena i mykologická poradna a odborné přednášky s projekcí.

V Přerově se dokonce představuje mnoho vzácných druhů. Podle přerovského mykologa Milana Pláška patří k těm nejzajímavějším korálovce. „Jsou to dřevokazné houby a my tu máme všechny tři, které v Česku rostou. Jde o korálovec bukový, jedlový a ježatý. Ježatý je nejvzácnější z nich,“ vysvětlil mykolog.


Témata: Na houbách