Nádherný růžový kultivar ze sbírky Závodských z Telče.

Nádherný růžový kultivar ze sbírky Závodských z Telče. | foto: Ivana Macků

I v mokrém létě fuchsie kvetou jako o život. Jen musíte vědět, jak na ně

Déšť sám o sobě fuchsiím nevadí, ale nesmíte je nechat utopit v miskách plných vody. Stačí správná péče, ochrana proti škůdcům a nádherné květy budete obdivovat po celé léto. Zkušení pěstitelé to dokazují i na výstavách.

Například na zámku v Telči až do 2. srpna vystavuje část své bohaté sbírky pěstitelka Marie Závodská, která kultivary fuchsií sbírá už přes dvacet let a postupně k tomu přivedla i svoji dceru Ivanu. Společně jich dnes opečovávají kolem 600, na výstavě jich bude k vidění kolem 120.

Pěstitelské rady zkušených

Květ fuchsie připomíná baletku, proto se u nás dříve fuchsiím říkalo tanečnice. "Na výstavu vždy vybíráme ty rostliny, které jsou právě v plném květu. Záleží to druh od druhu, některé nakvétají brzy zjara, ještě nemají listy, a jiné zase mnohem později, takže ještě nejsou tak atraktivní," vysvětluje Ivana Macků, proč nelze na jedné výstavě vidět všechno.

Pěstební substrát si pro fuchsie míchají sami. Jako základ berou vyzrálý zahradnický kompost, trochu písku a trochu kupovaného substrátu. "Kupovaný substrát je lehký a nevyzrálý, proto málo drží vlhkost, což právě fuchsie potřebují," prozrazuje pěstitelka rodinný recept. Zvláště v horkých dnech by totiž substrát nikdy neměl zcela vyschnout.

Marie Závodská z Telče má ve sbírce kolem 600 kultivarů fuchsií, kolem 120 jich bude do 2. srpna k vidění na telčském zámku.  Pro bohaté kvetení se doporučuje pravidelné přihnojování plným tekutým hnojivem. Letos to ale paní Závodská s dcerou s hnojením opravdu nepřeháněly, poprvé hnojily až před necelými dvěma týdny. Na vině jsou časté deště. Aby rostliny nestály po každém dešti ve vodě a neuhnívaly, mají se zpod květináčů odstranit misky. A pak nemá smysl hnojit, protože hnojivo substrátem jen proteče.

Fuchsie ale přitom déšť v podstatě milují. "I když máte fuchsie někde v zákrytu, pod stříškou, protože jim většinou vyhovuje přinejmenším polostín, nechte je občas zmoknout. Déšť jim jen prospěje," radí Macků.

Na co dát při pěstování pozor

Fuchsie má čas od času zmoknout, lépe pak prospívá. V dešti ale pod květináčem nenechávejte podmisky, aby voda substrátem jen protekla.Při sebelepší péči se neobejdete bez chemických postřiků, protože jsou oblíbeným terčem škůdců. Mšice a molice jsou ti nejčastější. "Při letošním počasí jsou fuchsie náchylné i na rez, jsou to také malé rezavé tečky na listech, což také vyřešíte vhodným postřikem," dělí se o zkušenosti pěstitelka z Telče. Zahradníci z Mělníka navíc doporučují postřiky střídat, aby si na ně škůdci nezvykli a nestali se vůči nim rezistentní.

Až přijde čas rostliny zazimovat, uložte je klidně do místnosti bez světla. "Rostliny shodí listy, a jakmile je nemají, světlo ani nepotřebují. Nám se to osvědčilo, navíc se na dřevnatých částech rostlin hůře drží škůdci. Když náhodou nějaké výhony na jaře předčasně vyhodí, stejně je ostříháme, ven na sluníčko dáváme úplně holé keříky. Slaboučké listy by sluníčko stejně zahubilo," popisuje Macků způsob zazimování, který se jim s maminkou nejlépe osvědčil.

A na jaře pozor na kosy! Alespoň tedy v tom případě, že máte u jednotlivých kultivarů zastrkané barevné štítky s označením. "Na jaře dáváme fuchsie ven v podobě bezlistých keříků, je to jen čisté dřevo. A kosové hledající po zahradě cokoliv zajímavého se tedy alespoň baví tím, že nám štítky s označením kultivarů vytahují. A na holém dřevě jednotlivé druhy opravdu nepoznáte, takže nám s maminkou někdy trochu komplikují život," přidává perličku Ivana Macků.

Tip pro aktivní pěstitele

Převislé kultivary vytvářejí nádherný vodopád květů až do pozdního léta.Fuchsiím se pečlivě věnují i v zahradnictví Petro v Mělníku. Během prodejní výstavy, která u nich potrvá až do konce září, si jich můžete každý všední den prohlédnout na 450 druhů, většinu jich mají i v nabídce. "Sezona je v plném proudu, takže už jsou některé vyprodané, ale ty nejoblíbenější u nás zákazníci najdou stále," vysvětluje Milada Petrová.

Cenové relace jsou natolik zajímavé, že návštěvníci často neodolají a odnášejí si desítky kultivarů najednou. Menší rostlinky přijdou na dvacetikorunu, ty vzrostlejší, včetně menších stromkových forem, na 40 korun. Závěsný květináč se třemi vzrostlými a bohatě nakvetlými převislými kultivary si odnesete za 120 Kč. "Právě teď si jedna nadšená paní odnášela 40 druhů, prostě neodolala," líčí typického zákazníka zahradnice.