Indický slon si poradil, na železničním přejezdu si sám zvedl závoru

  • 16
Na záběrech natočených na železničním přejezdu nedaleko indického národního parku Chapramari Wildlife Sanctuary si mladý slon s překvapivou lehkostí zvedne železniční závoru, aby mohl přejít přes koleje. Podle odbornice na chování těchto zvířat to vypadá, že to nedělal poprvé.

Je fascinující, s jakou lehkostí se v tomto případě slon dostal přes železniční koleje, které jinde nebylo možné přejít kvůli kovovému oplocení. Na druhé straně závoru překročil a nevzrušeně odkráčel. V ten moment si jistě oddechla i obsluha trati, která počínání slona po celou dobu pozorovala.

„Vypadá to, že to tento slon udělal už někdy dříve,“ okomentovala video pro magazín National Geographic expertka Joyce Poolová, která se studiu chování slonů věnuje více než čtyřicet let a je spoluzakladatelkou organizace na ochranu slonů Elephant Voices.

O slonech už se dlouho ví, a výzkumy to potvrdily, že jsou chytří, mají dlouhodobou paměť, dokážou používat nástroje a vytvářejí složité sociální skupiny. Díky tomu jsou schopni řešit poměrně složité situace.

„Schopnost obejít uměle vytvořené bariéry je pro tato vysoce inteligentní zvířata požehnáním i prokletím,“ konstatuje Nilanga Jayasingheová, expertka na ochranu divokých zvířat pracující pro Světový fond na ochranu přírody (WWF). Pro rodačku ze Srí Lanky jsou asijští sloni srdeční záležitostí.

Momentálně pracuje na vývoji systému včasného varování v zemích, jako je Indie, která umožní ochráncům přírody „být o krok napřed“ a zasáhnout v nebezpečných situacích dříve, než se sloni nebo lidé zraní (aby se dalo zabránit podobným nehodám, jako byla například tato).

Právě v Indii je totiž střet slonů s civilizací obzvlášť nebezpečný, protože vlaky tu projíždějí přímo národními parky. Aktivisté už žádali správu železnic o snížení rychlosti vlaků při průjezdu oblastí se slony, ale neúspěšně.

Přitom se například v roce 2013 ve stejném parku, tedy v Chapramari Wildlife Sanctuary v Západním Bengálsku, střetl vlak se slony zrovna ve chvíli, když čtyřicetihlavé stádo přecházelo koleje. Pro sedm zvířat byl střet fatální. Poté, co vlak odjel, se zbytek stáda na místo vrátil a truchlil nad těly mrtvých druhů.

Pro Joyce Poolovou je záhadou, proč jsou sloni často na kolejích právě ve chvíli, kdy se k nim řítí vlak. Právě o slonech se totiž s jistotou ví, že přijíždějící vlak „cítí“ i slyší, když je ještě na kilometry daleko.