OBRAZEM: Vistárie vypěstujete i ze semínka a květy zaplaví zahradu

  • 10
Tajemství úspěchu při pěstování vistárií spočívá v každoročním předjarním odstraňování tenkých provázkovitých letorostů, zatímco buclaté květní pupeny se musí na silnějších větvích ponechat. Keř vistárie už musí být samozřejmě dostatečně vzrostlý a nutná je i vhodná opora, protože vistárie jsou liány.

Na brněnské zahradě rodiny Jurůjových se vistárie zabydlela na pergole, která částečně zakrývá a zároveň lemuje rozlehlou terasu dlážděnou žulovými kostkami. Při pohledu z ulice to vypadá, jako by se nad částí zahrady usadil veliký mrak, ze kterého se spouštějí dolů k zemi mohutné proudy fialového deště.

O velkolepý efekt se stará hned několik vzrostlých keřů vistárie, jež si domácí vypěstovali ze semen toho prvního, který kdysi dostali darem. I tyto semenáčky mají kupodivu pěkná velká květenství. V bezlistém stavu, tedy od podzimu do jara, zaujmou i jejich krásně propletené výhony připomínající copánky.

Není divu, že je tato zahrada u rušné brněnské ulice nepřehlédnutelná. Pohledy přitahuje už zajímavým oplocením, které slouží nejen jako protipohledová bariéra, ale především tlumí hluk ze silnice. Tvoří ji kámen skládaný nasucho bez malty mezi kolmo postavené staré železniční pražce. Oplocení je rozčleněné i hladce omítnutými zděnými panely, navíc je ještě efektně porostlé břečťanem. 

Rady, jak břečťan nejlépe pěstovat, najdete v článku Nevěřte mýtům o břečťanech, že rostou kdekoli a samy odvlhčí zeď.  

Další inspirativní tipy najdete v aktuálním čísle časopisu Knihovnička Zahrada.