VIDEO: Začněte vařit jáhly a máte lék proti depresím a chudokrevnosti - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

VIDEO: Začněte vařit jáhly a máte lék proti depresím a chudokrevnosti

  7:51
Jáhly, tedy obyčejné, přirozeně bezlepkové oloupané proso, jsou vynikajícím zdrojem železa, hořčíku, fosforu a vitaminů skupiny B, především B1 a B2. Ideální potravina chránící před chudokrevností, depresemi a únavou. Na našem jídelníčku ale většinou chybí. Napravte to, ideálně teď na podzim.
Jahelné knedlíky chutnají lépe než ty tradiční | (1:59) | video: iDNES.cz

Díky bohatému nutričnímu složení a výborné stravitelnosti se jáhly hodí pro sportovce, alergiky, rekonvalescenty i malé děti. Podle čínské medicíny navíc mají pozitivní účinky na slezinu a slinivku břišní, pomáhají při žaludečních potížích a patří mezi takzvané zahřívací potraviny, vhodné především pro chladnější období roku.

Tato dříve tradiční surovina k naší škodě z jídelníčků zmizela. A přestože už je zase v prodejnách zdravé výživy i supermarketech k dostání, nevíme většinou, co s ní. Její zpracování v kuchyni je přitom velice jednoduché a využití široké. Zkuste třeba plněné knedlíky, případně noky s cibulkou, recept je prostý.

Jáhlové knedlíky krok za krokem

Při vaření jáhel můžete využít postup uvedený v rámečku níže. Specialistka na zdravotní prevenci a výživu Margit Slimáková (zde její rady, jak jíst a netloustnout), která se podělila o svůj recept, si přípravu ještě zjednodušila:

Mističku jáhel nejprve za stálého míchání opražte na hluboké pánvi, pak je pod kohoutkem propláchněte vodou, slijte z nich nečistoty a zalijte je zhruba dvojnásobným množstvím vody.

Pak pánev dejte na sporák, přidejte špetičku soli, jáhly přikryjte pokličkou a na mírném ohni je vařte zhruba dvacet minut. Až vychladnou, dejte se do přípravy těsta.

Vařené jáhly si vysypte na pomoučený vál, nebo těsto zpracujte přímo v pánvi. K jáhlám přidejte přiměřené množství mouky, ideálně celozrnné špaldové. Pokud chcete knedlíky bezlepkové, zvolte mouku pohankovou, jáhlovou, rýžovou, nebo jejich směs.

Pak můžete (viz video), ale nemusíte (pokud jste například vegani, nebo máte bezvaječnou dietu), přidat vejce, které těsto lépe spojí. Přidat lze i tvaroh, ale opět je možná i varianta bez něj (tedy bezmléčná, jako v našem případě).

Nevíte, jak jáhly připravovat?

Barbora Hernychová, specialistka na bio potraviny z firmy Probio radí:
- Před přípravou jáhly důkladně spařte horkou vodou (třeba na sítku), čímž odstraníte jejich případnou nahořklou chuť.

- Vařte je v osolené vodě s kapkou oleje bez míchání 15 minut, na jeden díl jáhel 2 až 2,5 dílů vody. Po uvaření získáte skvělou univerzální ́hmotu ́ na další zpracování. Čím více použijete při vaření vody, tím budou kašovitější a lepivější (poměr jáhel a vody u kaše - 1:4 až 5).

- Z uvařených jáhel můžete připravit také placičky, šťouchance. Ve formě méně kašovité, když vaříme s nižším poměrem vody, můžeme jáhly využít i jako přílohu nebo rizoto. Jáhly se výborně hodí i jako příkrm už pro malé děti ve formě kaší.

- Další vyzkoušené jáhlové recepty zde.

Všechny ingredience nejprve promíchejte vařečkou, pak těsto zpracujte rukama. Jakmile má správnou konzistenci, pusťte se do tvoření knedlíků, ideálně s prsty namočenými v čisté studené vodě.

Plnit se dají čerstvým sezonním ovocem, i ovocem zmraženým. Pro slanou variantu můžete knedlíky naplnit sýrem, smaženou cibulkou, kysaným zelím či špenátem, masožravci mohou přidat třeba i kostičky uzeného masa.

Hotové knedlíky vložte do vroucí vody, vařečkou je odlepte ode dna a vařte na mírném ohni. Jakmile po pár minutách vyplavou na povrch, vylovte je, nechte okapat a můžete servírovat. Třeba s tvarohem, jogurtem, kouskem másla, posypané čerstvým ovocem, zalité javorovým sirupem, posypané kakaem, cukrem se skořicí a podobně.

Koho tvoření knedlíků nebaví, nebo bojuje s časem, může z těsta uválet válečky, pokrájet je na noky a nasladko či slano je ochutit až po uvaření. Na talíři se dají ochutit rozmačkanými borůvkami se zakysanou smetanou, povidly, naslano pak třeba posypat balkánským sýrem a osmaženou cibulkou.

Z prosa vařili už staří Slované, jáhly jsou univerzální

Jáhly nejsou ničím jiným, než oloupanými obilkami prosa, kterým třeba doma krmíte andulku či jiného papouška. Nejstarší doložené údaje o pěstování pocházejí z Číny (cca 7 000 před naším letopočtem), do střední Evropy se proso pravděpodobně dostalo východní cestou od Kaspického a Černého moře.

Bylo jednou z hlavních obilovin Slovanů, kteří ho konzumovali v podobě výživných kaší, placek a polévek. Jáhlová kaše se podávala jako poslední jídlo svatební hostiny, aby měli novomanželé vždy dostatek peněz.

Jahelno-bramborové šťouchance se špenátem

Jahelná kaše

Houbový jáhelník

Vařené proso (jednoduchý postup přípravy výše v boxu) se skvěle hodí jako příloha k masu, zelenině či omáčkám, připravíte z něj rizoto, placičky, nákypy, nádivky, nejrůznější zapékané zeleninové, masové či houbové pokrmy.

Jáhly se v jídle i dobře kombinují například s čočkou nebo brambory, zkuste si třeba připravit jednoduché jahelno-bramborové šťouchance na cibulce. Jsou i ideální zavářkou do polévky, ať už samotné nebo v podobě nočků (klidně mohou být ze stejného těsta jako naše knedlíky).

I obyčejná jahelná kaše nasytí i zahřeje, jak malé děti, tak dospělé. Celiaci pak ocení jahelné dezerty, třeba jahelník s ovocem či rozinkami, politý kysanou smetanou a javorovým sirupem. Na trhu jsou dokonce i jahelné pukance, které se dají konzumovat zalité mlékem nebo vmíchané do jogurtu, či přirozeně bezlepkové jahelné vločky.

Nejčtenější

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

Mnohem lepší než sladit je kafe lehce osolit. A „turka“ nepijte, radí virální barista

Premium

Pití kávy už se dávno neomezuje jen na rozpustnou a poctivého českého turka. Tu výběrovou přijalo Česko za svou a těší se velké oblibě. Zjistil to i Mojmír Štabla, který se rozhodl, že na sociálních...

Jarní údržba trávníku: Jak obnovit krásu našeho zeleného koberce

Jakmile se na jaře oteplí a příroda ožije, je čas věnovat pozornost našemu trávníku. Mnozí z nás obdivují krásné, zdravé trávníky v parcích, ale může být frustrující, když se doma setkáme s...

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

Jarní řez je důležitý. Jak říznout do stromu a neuškodit, aby se zahojil

Někdy je nezbytné při stříhání stromu odstranit i silné větve. Jak ošetřit řez stromu, aby se rány rychle zahojily a byly chráněny před chorobami a škůdci?

1. dubna 2025

Pošlete fotku svého zvířecího mazlíčka a hrajte o skvělé ceny v dubnovém kole

Krásné jarní fotografie už se objevily v kole březnovém, teď je ovšem ideální příležitost je přebít. Ceny od značky PRO PLAN, s níž jsme pro vás dubnovou soutěž připravili, za to stojí. Bezpochyby...

1. dubna 2025

Foie gras si budete moci vychutnat bez výčitek, že trápíte husy a kachny

Foie gras jsou v mnoha částech světa považována za hříšnou pochoutku. Toto tučné jídlo je kontroverzní, protože se vyrábí z jater kachen nebo hus, které byly před porážkou krmeny násilím.

1. dubna 2025

Miláček na celý život. Naklonovat psa stojí milion, u některých to však není možné

Premium

Zaplatíme cokoli, jen ať je s námi aspoň ještě rok. Uzdravte ho, pomozte mu. Tohle slyší veterináři často. Je snaha prodlužovat psí život stejně jako ten lidský. „Když máte špičkového psa, klonování...

31. března 2025

Čtenáři vybrali nejroztomilejší mazlíčky března. Vyhráli gurmánské granule

Březnové hlasování o nejroztomilejší mazlíky skončilo a je jasné, kdo se bude radovat z kvalitního krmiva pro kočičí gurmány. Potěšeni mohou být i hlasující, čtyři šťastlivci vyhráli zajímavou knížku...

3. března 2025,  aktualizováno  31.3 14:26

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

31. března 2025  6:30

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

31. března 2025

Zahradník nad ní zapláče, ale v kuchyni si tuto divokou zeleninu dopřejte

Je to křehoučká rostlinka, nebo se tak alespoň tváří. Ale tato jarní bylinka klame tělem, jde o úporný plevel. Jakmile bršlici zahlédne zahrádkář, oklepe se doslova hrůzou, jedna rostlina za rok...

31. března 2025

Jarní údržba trávníku: Jak obnovit krásu našeho zeleného koberce

Jakmile se na jaře oteplí a příroda ožije, je čas věnovat pozornost našemu trávníku. Mnozí z nás obdivují krásné, zdravé trávníky v parcích, ale může být frustrující, když se doma setkáme s...

31. března 2025

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

30. března 2025

Otužilé milovnice slunce. Teď je nasejete a v létě máte rozkvetlou zahradu

Sníte o záplavě barevných květů na své zahradě? Pak nečekejte a svůj sen začněte uskutečňovat už nyní. Do půdy už bezpečně patří některé druhy letniček. Ačkoli nás do května zcela jistě čeká ještě...

30. března 2025

Mnohem lepší než sladit je kafe lehce osolit. A „turka“ nepijte, radí virální barista

Premium

Pití kávy už se dávno neomezuje jen na rozpustnou a poctivého českého turka. Tu výběrovou přijalo Česko za svou a těší se velké oblibě. Zjistil to i Mojmír Štabla, který se rozhodl, že na sociálních...

29. března 2025