Jak nejrychleji zjistíte, jestli je vytažené klíště nakažené a čím - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak nejrychleji zjistíte, jestli je vytažené klíště nakažené a čím

Aktivita klíšťat je právě na vrcholu. Najdou si vás i na zahradě, či v městském parku. Ještě horší zpráva je, že přibývá těch infikovaných. Vážných nemocí, které mohou způsobit, je hned pět. Zda je klíště některou z nich nakažené, si můžete nechat celkem snadno a rychle zjistit.
Jak vytáhnout klíště? Podívejte se | (1:37) | video: Martin Marcelis

Biotechnologická společnost Protean vydala právě tento týden souhrnnou zprávu o počtu nakažených klíšťat za loňský rok. V podstatě jde o první statistickou analýzu těch klíšťat, která byla vyjmuta z kůže lidí na území celé republiky.

Počet nakažených klíšťat v roce 2008:

Každé šesté klíště bylo nositelem lymské boreliózy, 3 % přenášela u nás zatím poměrně neznámou ehrlichiózu a 1 % klíšťovou encefalitidu. Jak řekla Hobby.cz Ing. Miroslava Burýšková, doktorka biologie a odbornice na diagnostiku infekčnosti klíšťat: "Když vám potvrdíme, že vytažené klíště bylo přenašečem boreliózy, tak máte 30% šanci, že boreliózou skutečně onemocníte." Je tedy evidentní, že vyšetření klíštěte má význam pro zjištění rizika nákazy.

Prevence je k nezaplacení

Staří praktici doporučují jako prevenci proti klíšťatům pravidelnou dávku česneku, piva či vitaminu B. Někdo doporučuje pravidelné užívání thiaminu, někdo bere B-komplex. Zvláště u malých dětí má řada rodičů s vitaminem B jako preventivním prostředkem dobré zkušenosti.

"Thiamin se v těle neukládá, přebytky se vyloučí močí nebo kůží při pocení, takže tuto metodu používám u obou svých dětí už řadu let. Platíčka s B-komplexem dostávají s sebou i na letní tábor a nikdy se nevrátily s tím, že by tam chytily klíště," podělila se s Hobby.cz o svou zkušenost čtenářka Pavla. Podmínkou ovšem je, že se člověk musí alespoň trošičku potit, aby klíšťata nepříjemný pach vůbec ucítila a nepřisála se. Úplně stoprocentní to tedy není.

Stejně tedy doporučujeme zkombinovat babské rady s účinným repelentem a světlým oblečením, na kterém jsou lezoucí klíšťata dobře viditelná. Stejně tak je důležitá prohlídka těla po návratu z lesa či ze zahrady, aby se případné přisáté klíště odstranilo co nejdříve. I tímto způsobem pořád ještě můžete pravděpodobnost nákazy značně eliminovat.

Pokud s vámi v domácnosti žije kočka či pes, kteří se volně pohybují venku, také je pravidelně prohlížejte. Klíštěti mohou posloužit i jako pouhý "přenašeč", kvůli kterému se vám lépe dostane na kůži.

Co s klíštětem na těle

Proti klíšťatům online

Prostředky proti klíšťatům si můžete online objednat na Lekarna.idnes.cz

Pokud na těle či na oblečení najdete klíště teprve lezoucí, stačí vám na něj kousek lepicí pásky. Chyťte ji mezi palec a ukazovák a na lepící stranu pásky klíště přilepte. Pak pásku přehněte, aby klíště zůstalo vlepené mezi dvě vrstvy pásky, odkud už by se nemělo dostat.

Zakousnuté klíště odstraňte co nejdříve a snažte se přitom klíště nezmáčknout. Při zmáčknutí tělíčka klíštěte totiž dochází k vypouštění slin do rány, případně i k vylití infikovaného obsahu "zadečku" nasátého klíštěte, a zvyšuje se tedy i riziko přenosu infekce. Dříve doporučované klasické pinzety proto nejsou pro odstraňování zakousnutého klíštěte úplně ideální.

Při odstraňování zakousnutého klíštěte tedy nejprve ranku i s klíštětem dezinfikujte nejlépe kapkou jódu (např. Jodisolem), pak pinzetou klíště chytněte těsně u kůže a snažte se ho jemným vyvikláním vytáhnout. Pak ranku opět dezinfikujte. Pokud v ní náhodou zůstanou kusadla, je to menší problém, než když se do rány dostane obsah trávicího traktu klíštěte i s případnými boreliemi. Samotná kusadla žádnou nákazu nepřenáší a většinou se z ranky sama vydrolí či odpadnou.

Někdy se může v místě zakousnutí objevit granulom, jakási "boulička po klíštěti", což je v podstatě lokální alergická reakce, která může přetrvávat docela dlouho, ale časem zmizí. Zarudnutí, zduření a svědivost ranky po klíštěti tedy hned nemusí znamenat nákazu.

Na vytahování klíšťat si také můžete objednat speciální kartičku opatřenou zářezem, kterým klíště jednoduše podeberete a vytáhnete. S ní máte jistotu, že klíště při vytahování nijak nemačkáte. V rohu kartičky je i lupa, se kterou odhalíte i toho nejmenšího záškodníka. Případně jsou na trhu také háčky na klíšťata, používané na šetrné odstranění klíštěte v západní Evropě a v USA už řadu let.

možnosti včasné diagnostiky a léčby:

Pokud chcete vědět, na čem jste, můžete si nechat vytažené klíště za poplatek vyšetřit. Když klíště osobně přinesete, nebo ho po předchozí domluvě zašlete, udělají vám ve Státním zdravotním ústavu v Praze orientační mikroskopickou analýzu na přítomnost borélií. Tato metoda ovšem není stoprocentní. Pokud chcete mít opravdu jistotu, jak na tom je "vaše" klíště jak s boreliózou, tak s dalšími přenášenými chorobami, odkáží vás na nestátní zařízení v Českých Budějovicích.

Tam jsme objevili dvě laboratoře, kam lze poslat klíště či klíšťata (pokud vás jich napadlo více najednou, cena analýz se s počtem kusů nemění) poštou, v uzavíratelném igelitovém sáčku. V první si klíště můžete nechat otestovat nejen na přítomnost borélií a virů encefalitidy, ale i na méně známou ehrlichiózu, babesiózu a bartonelózu. Ve všech pěti případech jde bohužel o závažná onemocnění. Ve druhé laboratoři nabízejí vyšetření na borélie, encefalitidu či ehrlichiózu, což jsou nejčastěji zjištěné nákazy. V obou případech platí, že pokud analýzu včas zaplatíte, což přes internet není problém, výsledky dostanete nejpozději do 6 dnů. Pak se poraďte se svým lékařem, jak postupovat dál.

Pouze proti klíšťové encefalitidě existuje možnost očkování. Jeho ideální načasování je na podzim, očkovat se ale dá v průběhu celého roku, v sezoně se volí tzv. zkrácené schéma očkování. Pokud ovšem mezi aplikací jednotlivých dávek chytíte klíště, situace se může značně zkomplikovat. "Právě nedávno jsme řešili případ pána, který chytil klíště po první dávce vakcíny. Poslal ho k nám na analýzu a my jsme zjistili, že bylo encefalitidou nakažené. Jeho lékař pro možná rizika od aplikace druhé dávky raději ustoupil," vysvětluje přínos možnosti vyšetření klíštěte doktorka Burýšková.

Pokud máte například potvrzené, že "vaše" klíště přenášelo u nás nejčastější lymskou boreliózu, okamžitě navštivte svého lékaře a poraďte se s ním, co dál. Šance, že boreliózou onemocníte, je 30 % a vy to víte už pár dní po napadení klíštětem. Z krve vám boreliózu mohou diagnostikovat až zhruba po měsíci, teprve když už se nemoc rozvine do akutního stádia a tělo si začne vytvářet protilátky. Pak je nezbytná minimálně třítýdenní léčba antibiotiky. Pokud vám lékař nasadí antibiotika preventivně, ihned po potvrzení infekčnosti klíštěte, stačí na zvládnutí případné nemoci třídenní nebo sedmidenní terapie antibiotiky. Alespoň to prokazují nové trendy v léčbě lymské boreliózy.

Další možností včasné diagnostiky na přítomnost borélií v těle je metoda EAV, kterou provádějí například v Institutu přírodní medicíny v Praze. Jak řekla Hobby.cz MUDr. Lenka Trauškeová: "Zhruba pod dvou týdnech po napadení klíštětem je možné pomocí přístroje EAV během chvilky šetrně a spolehlivě zjistit, jestli má postižený člověk v těle borelie, nebo ne. Pokud se zjistí akutní rozvinutá borelióza, je v každém případě namístě léčba antibiotiky. U hraničních hodnot je to složitější, ale většinou nastupují přírodní homeopatické léky na posílení imunitního systému." Za celkovou vstupní prohlídku v tomto případě zaplatíte 1000 korun, léky se samozřejmě hradí zvlášť.

Pětice chorob přenášených klíšťaty

Podle serveru kliste.cz v současnosti hrozí hned pět závažných chorob, které na vás může přenést infikované klíště. Na všech pět chorob si můžete nechat vytažené klíště otestovat, nejčastěji si ovšem lidé nechávají zjišťovat přítomnost původců boreliózy, encefalitidy a ehrlichiózy. Zřejmě i proto, že vyšetření klíštěte na jednu z nemocí stojí zhruba 600 korun. V případě napadení několika klíšťaty najednou je cena vyšetření stejná:

Borelióza způsobená mikroby se projevuje za několik dnů až týdnů po infekci, většinou červenou skvrnou v místě přisátí klíštěte, případně horečkou, únavou nebo zvracením. Zhruba u čtvrtiny nakažených se nemusí projevit vůbec, ale rovnou přechází do těžko léčitelné chronické formy, kdy postižený musí bojovat s postižením kloubů a šlach, napadením nervové soustavy nebo dalších orgánů. Na vývoji vakcíny pro člověka se pracuje, vakcína pro psy a kočky už existuje.

Klíšťová encefalitida je virové zánětlivé onemocnění mozku a mozkových blan. Je to zatím jediné onemocnění, proti kterému existuje v humánní medicíně vakcína.

Ehrlichiózu způsobuje bakterie, která napadá bílé krvinky, proniká do nich a snižuje tak jejich obrannou funkci. Projevuje se jako horečnaté onemocnění.

Babesióza je onemocnění ohrožující hlavně osoby se sníženou imunitou a odebranou slezinou. Způsobuje ho prvok, který napadá červené krvinky.

Bartonelózu způsobují bakterie, které na člověka může přenést klíště nebo blecha především z koček a psů. Proto také nejčastěji postihuje chovatele koček, případně pacienty s oslabenou imunitou. U těch může mít velice závažný průběh.

Nejčtenější

Víkendové mrazy se chystají na ovocné stromy. Pět tipů, jak je účinně ochránit

Příroda se probouzí a sluníčko krásně hřeje. Zkušení zahrádkáři už však vědí, že jakmile jsou brzy na jaře přes den nadprůměrné teploty, s velkou pravděpodobností je zchladí ničivé jarní mrazíky. Ty...

Kdy stříhat meruňku? Jarní řez je důležitý, ale hrozí ničivý mráz

Meruňky vyžadují pečlivou péči. Správný řez zajistí zdravý růst stromu a potřebné prosvětlení koruny. Kdy a jak stříhat meruňku, aby se bohatě odměnila sladkými plody? Není už na jarní řez pozdě?

Mráz se chystá na květy ovocných stromů. Zachrání je bílá netkanka, voda a oheň

S pochopitelnými obavami sledují mnozí zahrádkáři předpověď, kdy se mají po teplých slunečných dnech vrátit chladné dny včetně mrazíků. Řada ovocných keřů i stromů má květy v rozpuku, a tak hrozí, že...

Je kvůli mrazům nutné odložit stříhání levandule? Na jarní střih je nejvyšší čas

Přelom března a dubna je ideální pro jarní řez levandule. Je lepší se stříháním levandulí počkat, až teploty opět klesnou pod bod mrazu?

Zateplení na domě strakapoudi milují kvůli zvuku. Jak je od ničení odradit?

Někteří ptáci, zejména strakapoudi, se často objevují na zateplených fasádách budov. Izolační systémy založené na pěnovém polystyrénu je přitahují. Když do těchto povrchů klovou, vydává fasáda krásné...

Paměť ladili bylinkami už studenti ve starověku. Kvůli koncentraci i úzkosti

Nejen ve vyšším věku se stává, že nás paměť občas zradí, ale nezoufejte. Dobře to znají i studenti. Příroda má naštěstí v rukávu celou řadu báječných bylinných pomocníků, díky kterým ji znovu vrátíte...

9. dubna 2025

Od melounových explozí po falešná vejce: Temná strana gastronomie

Melounové bomby, svítící maso a hodování na vlastním pohřbu – svět gastronomie dokáže přichystat skutečně bombastická překvapení.

9. dubna 2025

Pět let už je moc. Jak poznat větve rybízu, které už musí pryč

Svěží jarní počasí a probouzející se příroda přímo vybízí k zahradničení. Rybíz je nenáročný keř, ale i ten ocení jarní péči. Za tu se pak odmění bohatou sklizní plnou vitamínů. Jak na to?

8. dubna 2025

Vyrobte si stále živý jarní věnec na dveře. S rozkvetlými květináčky

Živé květy a hravé pastelové barvy k jaru patří, stejně jako dekorace, které lze vztáhnout i k Velikonocům. Můžete si vyrobit netradiční věnec na dveře s terakotovými květináčky, který nikdo jen tak...

8. dubna 2025

VIDEO: Rozjela se vám plovoucí podlaha? Jednoduchý návod na rychlou opravu

Stává se to často v kuchyni. Když už pobíháte kolem linky, vyvíjí nohy značný tlak na podlahu, a tak se často stane, že se některé lamely mírně posunou. Nejenže to nevypadá pěkně, ale navíc každá...

8. dubna 2025

Ztratil se vám pes? Klíčové kroky, jak ho bezpečně přivést zpět domů

Stačí se otočit, a už vezme pes dráhu – za srnkou, za něčím k snědku nebo se jen tak zapomene a ztratí vás z dohledu. Co teď?

7. dubna 2025

Ekologický a originální: Vyrobte si dřevěný skládací koš na prádlo

Skládací koš na prádlo je praktický. Když jej nepoužíváme, lze ho složit naplocho a nezabírá zbytečně místo. Ať už jej použijeme na prádlo špinavé nebo čerstvě vyprané a usušené čekající na žehlení,...

7. dubna 2025

Něžný jako křídla motýlů, ale odolný. Jak se starat o motýlovník

Všechny květiny potřebují péči a výjimkou není ani tzv. motýlovník, neboli motýlí keř. I když není příliš náročný, nabízíme pár tipů, kdy motýlí keř stříhat a jak prodloužit životnost květů.

6. dubna 2025

Z psaní o gastru utekla k bytové restauraci a bistru. Změny? Cítíte, že jste živí, říká

Premium

Novinářka Darina Křivánková dělala rozhovor například s hercem Bradem Pittem nebo s režisérem Quentinem Tarantinem, psala reportáže z filmových festivalů v Berlíně a Cannes, recenzovala nové snímky....

6. dubna 2025

Je kvůli mrazům nutné odložit stříhání levandule? Na jarní střih je nejvyšší čas

Přelom března a dubna je ideální pro jarní řez levandule. Je lepší se stříháním levandulí počkat, až teploty opět klesnou pod bod mrazu?

5. dubna 2025

Krtek se na zahradě na jaře hodí. Pomůže oživit muškáty na novou sezonu

Když nám v zahraje ryje krtek, většinou jsme naštvaní. Lze to ovšem vidět i tak, že krtičiny jsou zdrojem velmi pěkné zeminy, kterou vám krtek doslova vynese nad povrch půdy. Jen ji seberete lopatou...

5. dubna 2025

Na mladé se musí zlehka, ale na dospělé razantně. Jak správně stříhat túje

Túje, známé také jako zeravy, jsou v českých zahradách velmi oblíbenou volbou pro živé ploty. Rychle rostou, zajišťují soukromí a jsou příjemnou alternativou betonových zdí. Aby si udržely svůj...

4. dubna 2025