Slimáci jsou hermafroditi, ročně nakladou až stovky vajíček.

Slimáci jsou hermafroditi, ročně nakladou až stovky vajíček. | foto: Profimedia.cz

Teď je čas začít bojovat se slimáky. Zachráníte tím příští úrodu

  • 32
Se žravými plzáky bojuje většina zahrádkářů a existuje hodně metod, jak s nimi bojovat. Nejúčinnější je ovšem pochopit jejich chování a životní cyklus. Tím lze zabránit jeho šíření, tedy „léčit“ příčiny místo následků.

Milují teplo a vlhko, takže hledají domov ve stinných a vlhkých částech zahrady. Každá kupička zapomenutého listí, naskládaných prken či hromada mulčovací kůry je pro ně pravým požehnáním. Z toho vychází i první krok prevence: mít zahrádku čistou a upravenou.

Na věci je podstatné, že plzáci právě v tomto období kladou vajíčka, a od každého jedince jich může být i několik desítek až stovek. Z nich se během podzimu vylíhnou další jedinci, a tato „podzimní vlna“ je za příznivého počasí schopna naklást další várku vajíček. Anebo „jen“ přezimují a na jaře pravidelný cyklus pokračuje.

Slimáčí servis

Nejlepší způsob, jak jim zabránit v dalším rozmnožování, je pokusit se je včas odstranit. Existuje několik způsobů, jak se slimáků zbavovat, například chytat je do piva, solit či bránit záhonky rozsypanými roztlučenými skořápkami, jenže to všechno jsou způsoby, jak se zbavovat již narozených tvorů.

Podle internetových diskusí je daleko lepší pravidelně zahrádku sledovat a sypat slimákům přípravky na bázi fosforečnanu železitého, jako například Ferramol. Tyto granule slimáky nasytí, oni pak zalezou do skrýší a tam uhynou a seschnou. Tento přípravek má velkou výhodu, po slimácích nikde nezůstane ani stopa, ani zdechliny, ani sliz, slimáci prostě zmizí.

Obecně se v zemědělství k hubení slimáků a plzáků používají tzv. moluskocidy, což jsou obecně pesticidy, ovšem většinou na bázi metaldehydu. Tyto přípravky však pro zahrádkáře nejsou vhodné, protože jsou jedovaté, a pokud se po pozemku pohybují domácí zvířata, mohlo by dojít k otravě. To naštěstí neplatí u Ferramolu, kde je účinnou látkou fosforečnan železitý, tedy přírodní produkt, a proto při náhodném požití granulí teplokrevným zvířatům žádné nebezpečí nehrozí.

„Já mám vyzkoušeno, že je ideální kombinovat mechanickou metodu, tedy sběr slimáků, s používáním přípravku s fosforečnanem železitým. Během pěti let stálého dozoru jste bez slimáků. Samozřejmě je důležitá i uklizená zahrada, bez zbytečných skrýší. Ovšem pokud máte sousedy, kteří se nestarají podobně, tak stejně není vyhráno, protože slimáci jsou schopni stále přicházet. Pak bych doporučila sypat přípravek i podél plotu,“ říká specialistka na slimáky Zuzana Pavelková ze společnosti Neudorff.

Dále upozorňuje na to, že slimáci milují i vzorně zamulčované záhony či stromy. Pod kůru se dostanou ještě snáze než do půdy a zvláště, když se zalévá, mají tam dost tepla i vlhkosti.