Někdy bývají dobré plovoucí woblery.

Někdy bývají dobré plovoucí woblery. | foto: Radek Filip, Kajman

První mrazíky usnadní rybářům lov okouna

  • 2
S prvními mrazíky přichází čas dravců, jejichž lov nechávají někteří rybáři na samotný závěr sezony: okounů. Pro mnoho z nich jsou tehdy snáze ulovitelní a nastává tak doba, na kterou se těší celý rok.

Silné ochlazení otáčí teploty v jednotlivých vodních vrstvách. Na jaře a v létě bývalo tepleji v horní části vodního sloupce, nyní se bude situace postupně měnit. To neuniká pozornosti rybiček, které vytahují do hloubek, kam je samozřejmě následují i dravci.

Bojovný pruhatec

Dravcem, kterého nyní lovíme snad nejlépe, je okoun (následovaný štikou a candátem). Stejně jako ostatní ryby je studenokrevným živočichem a chladnější voda mu zpomaluje metabolismus a tím i snižuje potřebu shánět potravu. Zároveň mu ale omezuje potravní nabídku.

Pro tohoto okouna 41 cm si Radek Filip musel zajít do ledové vody.

Prodlužuje se navíc doba dravčí aktivity. Zatímco v teplé části roku často máme naději ulovit slušného okouna jenom brzy ráno nebo pozdě večer, na podzim a na začátku zimy mohou být záběry pravidelnější po celý den. Velký okoun se stal zejména mezi příznivci přívlače žádanou trofejí, nebo spíše vysněným objektem pro jejich fotoaparát.

Místa lovu

Okoun se vyskytuje na všech druzích našich vod včetně vod pstruhových, kde je považován za "škodnou". Největší naděje na okouny nad 40 cm ale máme na velkých řekách, přehradních nádržích a pískovnách. V zahraničí bychom k tomu přidali ještě jezera a brakické vody.

Stejně jako mnozí z vás mám rád hluboké okounové zátoky plné molíček a hausbótů. Beru je ale s rezervou. Bývají totiž cílem i jiných rybářů.

Mnoho lovců má dojem, že se dají pěkní okouni chytit jenom brzy ráno. Na podzim se ale aktivita dravců někdy rozkládá po celý den.

Neoficiální český rekord okouna je 56 cm a 3,44 kg a pochází z Labe. Přesto je cílený lov okounů na velkých řekách ze zmíněných vod nejtěžší. Nejlépe se k němu asi hodí pískovny následované přehradními nádržemi (Slapy, Orlík, Lipno, Nechranice a další), kde máme největší naději na slušný počet nachytaných okounů střední velikosti, přes které se musíme prochytat k těm největším.

Dobrým tipem je tu následovat hejna rybiček a lovit poblíž míst, která nabízejí rybám úkryt (potopené stromy a lodě, zlomy na dně, pařezy, mola, hausbóty atd.). Nesmíme se zaleknout toho, že na takových místech často trháme mnohem víc nástrah.

Z hlediska počasí vhodného k lovu okounů platí co rybář, to názor. Subjektivně mám dojem, že okounům vyhovuje ještě víc než jiným dravcům zamračená obloha a příjemný jim je i déšť. Dobré nejsou vyloženě mrazivé dny.

Technika lovu a nástrahy

Nejefektivnějšími metodami lovu okounů jsou lov na živou rybičku menších velikostí a přívlač. Lov dravců přívlačí je přece jenom o něco aktivnější a snad i sportovnější, proto se zaměřím na něj.

I na podzim se vyplatí si přivstat. V době ranní okouní aktivity (viditelné pouhým okem) se i v chladném období často zaměřujeme na lov na mělčinách a v horních částech vodního sloupce.

Výbornými nástrahami jsou potom hladinové "pukačky", popy, které vodíme s delšími přestávkami. Zajímavé jsou i rotační třpytky, plovoucí woblery nebo gumové nástrahy na lehčí jigové hlavičce.

Nejraději používám malá pěticentimetrová tříbarevná kopýtka, u kterých jsem si oblíbil 4-5 barevných kombinací.

U rotačních třpytek bych si vystačil se čtyřmi základními barvami, kterými jsou stříbro, zlato, měď a černá.

Salmo Pop - i u popů si vystačím se základními barvami.

S postupujícím dnem se okouni stahují do hloubek. Většinou je chytáme přímo na hranách z mělčiny do hloubky nebo až za nimi a tam na ně cílíme gumovými nástrahami menších až středních velikostí a potápivými woblery a jerky.

Gumové nástrahy nastražujeme na jigovou hlavičku nebo způsobem drop shot či dalšími pokročilejšími systémy. Z gumiček preferuji smáčky a rippery různých barev ve velikostech od pěti do 7,5 cm. Výrazným zvětšením nástrahy většinou při lovu okounů moc nezískáme, soustřeďme se spíše na její prezentaci.

Okoun zabere i na 15centimetrové kopyto, nebývá to ale pravidlem. Hodně pěkných okounů taková nástraha odradí. Při lovu nemusíme prochytávat jenom oblast dna. Okoun nemívá problém si pro nástrahu vystoupat do vodního sloupce.

Použité vybavení

Dobrá výbava není k lovu okounů nutností, ale lov nám dovede velmi zpříjemnit. Používáme jemnější pruty do 20 g v délce podle druhu vody. Na menších a zarostlých revírech lovíme s kratšími pruty. To samé platí pro lov z lodě nebo boatu. Při lovu ze břehu na rozlehlých vodách oceníme i třímetrové pruty, které nám dokáží katapultovat nástrahy do delších vzdáleností.

Pruhatec krátce před vypuštěním nabírá energii.

V našich podmínkách se k lovu okounů hodí víc smekací naviják než multiplikátor. Lov nám velmi zpříjemní i lov s tenkou pletenou šňůrou (okolo 0,10 mm) a návazcem z fluorocarbonu.

Této sestavě jsem se dlouho bránil, ale pocítíme tak víc záběrů. Daní za tuto citlivost je větší počet spadlých okounů s křehkými tlamkami a na některých vodách i větší opatrnost ryb k pletence. I lov s monofilním vlascem má svoje výhody. Zvolte ale méně průtažný monofil v přibližném průměru 0,16–0,20 mm.