Lanko v akci | foto: Viktor Krus

Na štiky choďte jedině s lankem, ať nemáte na triku jejich uhynutí

  • 8
Hodně rybářů používá na štiky nekovové lanko. Jenže štika ho snadno překousne a v tlamě jí zůstane háček. Ryba pak často umírá.

Lov štik je opravdovým adrenalinovým zážitkem, a proto se mu věnuje velká část rybářů. Někteří ovšem porušují základní pravidlo pro bezpečné zdolání dravce: nepoužívají lanka.

Štičí tlama je osázena spoustou ostrých zubů, které nekovový materiál spolehlivě překousnou. Ukousnutá nástraha, která se zachytí rybě v tlamě či v jiném orgánu trávicí soustavy, může zapříčinit řadu problémů. K těm nejčastějším patří neschopnost přijímat další potravu (takzvané sešití). Toto poranění, ale i ta další, může způsobit rybě velice vážné potíže, které mnohdy končí její smrtí.

Tomuto negativnímu scénáři se dá ale předejít. Stačí používat lanka, která štika nepřekousne. Materiálů, které jsou určené pro lov štik, je řada. Někteří obchodníci nabízejí produkty, o nichž tvrdí, že dané požadavky splní, není to ale pravda, ryba je stejně překousne. Proto si představíme dvě základní lanka, která spolehlivě vydrží atak ostrých štičích zubů a se kterými se nemůžete splést.

Klasické lanko

Je k sehnání snad ve všech rybářských obchodech v různé nosnosti, délce či zbarvení. Některá lanka jsou dokonce i potahovaná plastem. Klasické lanko bývá vybaveno bižuterií (obratlíky, karabinky), s jejíž pomocí je připevníme ke kmenovému vlasci a nástraze. Při koupi nových lanek si dávejte pozor právě na tyto drobné spojovací komponenty, poněvadž jejich kvalita je v některých případech silně diskutabilní.

Klasické lanko

Způsob upevnění obratlíku na lanku

Lanka získala u rybářů negativní ohlas hlavně nápadností ve vodě kvůli hrubosti materiálu. Štika může rozpoznat zradu i v případě, kdy se lanko zkroutí. Tato deformace hrozí při zachycení o nějakou překážku či po zdolání ryby.

I přesto, že je lanko nápadné, musím ze své zkušenosti konstatovat, že na tomto faktoru až tak nezáleží. Větší roli hraje způsob vedení nástrahy či panující podmínky u vody (žravost ryb). Proto je velice neohleduplné lovit štiky bez tohoto materiálu, jen kvůli vidině více záběrů.

Wolframové lanko

Oproti klasickému lanku je wolframové jemnější a tenčí. Prodává se v různých délkách i nosnostech, buďto s bižuterií či bez ní. Právě bižuterie je častým kamenem úrazu. Výrobci mnohdy k jemným wolframovým lankům připevňují drobné komponenty, které nevydrží těžkou zátěž.

Wolframová lanka

Nevýhodou wolframového lanka je jeho třepení. Z vlastních zkušeností mám pocit, že wolframová lanka jsou při zátěži náchylnější k prasknutí než klasická. I tento materiál se při kontaktu s překážkou či rybou nepříjemně kroutí, což může být pro ryby nápadné.

Lanka jsou skutečně nezbytnou součástí při lovu štik. Jsou jedinou zárukou toho, že ostré zuby dravce nezapříčiní vaše zklamání ze souboje s rybou a její smrt. Ani "neviditelný" fluorocarbon, pevná pletená šňůra či vlasec nemají proti štičím zubům téměř žádnou šanci, a proto na ně bezhlavě nespoléhejte. Větší šanci máte určitě s lanky.