Dřevomorka

Dřevomorka | foto: shutterstock.com

Jak na dřevomorku domácí

Dřevokazná houba je jedním z největších nepřátel trámů, krovů či zárubní. Pokud necháte v nevětraném a neudržovaném objektu působit vlhko, čeká na vás časem někdy i velice nákladná investice - likvidace dřevomorky. Poradíme vám, jak to zvládnete sami.

Popis: Dřevomorka domácí, jedna z nejnebezpečnějších a nejrozsáhlejší dřevokazných hub, způsobuje hnědou hnilobu dřeva (lámání, praskání, ničení celulózy). Po domě se šíří velice rychle. Podhoubí (mycelium) napadá dřevo, papír atd.

Způsobené škody: Napadá podlahy, dřevěné konstrukce na půdách, v bytech a domech. Pronikne i do omítky.

. pozor

Při napadení dřevomorkou - zejména nosných dřevěných konstrukcí (stropy, krovy) - okamžitě vyhledejte odborníka. Ten rozhodne, zda není nutné odstranit celé poškozené konstrukce a trámy. Teprve pak se pusťte do odstraňování.

Vznik:  V místech, kam zatéká, kde dlouhodobě působí vlhko a nevětrá se (například nenavštěvované chaty a chalupy). U nových domů či rekonstrukcí je vznik podporován nevhodným výběrem stavebního materiálu (plastová okna, zateplení) a technologickým postupem při stavbě (nemovitost nedýchá).
 
Prevence: Před plánovanou rekonstrukcí nebo nastěhováním si nechte vypracovat mykologický posudek. Ošetřete dřevěné části budov vhodnými přípravky proti výskytu houby. Pravidelně kontrolujte místa s větší vlhkostí. Větrejte!

Likvidace dřevomorky - jak na to

Pokud jste dřevomorku objevili, poraďte se o její likvidaci s odborníkem, a to zejména v případě většího napadení nosných částí budov. Její odbornou likvidaci byste měli nechat na profesionálech. Pro ty z vás, kteří se rozhodnou bojovat s dřevomorkou sami, doporučuje Marek Špacír z deratizační firmy Adera tento zdánlivě jednoduchý postup. Můžete se však i pěkně nadřít.

1. Na místě výskytu dřevomorky zlikvidujte plodnice a důkladně odstraňte všechny napadené části dřeva.  Z poškozené plochy odřežte vrstvu materiálu o tloušťce  1-1,5 cm. Houba prorůstá do hloubky.

2. U dřevěných zárubní či dřevěných rámů oken odstraňte také napadenou omítku až na zdivo. Je-li napadena zeď a spáry mezi cihlami či kameny, je nutné zeď vybourat a po chemickém ošetření postavit nebo dozdít novou.

3. Na napadená místa vždy použijte vhodně zvolený fungicidní prostředek. Pozorně si přečtěte návod. Nešetřete! Při vysoké savosti opakujte nátěry vícekrát.

4. Místnost nebo půdu důkladně vyvětrejte.

5. Poškozené dřevo spalte mimo objekt.

6. To nejdůležitější. Pokud nechcete aby se vám dřevomorka do objektu vrátila, odstraňte příčinu. Tedy zatékající vodu či zemní vlhkost. Hlavně však větrejte!

. přípravky

Preventivní

Používají se na ošetření nových dřevěných částí staveb - např. DŘEVOSAN, DŘEVOSAN FORTE, BOCHEMIT FORTE, BOCHEMIT BASIC, LIGNOFIX E-PROFI, LIGNOFIX-UMÍ TO. Ceny za jeden litr přípravku se pohybují od 110 do 180 korun.

Likvidační

Používají se po likvidaci houby z poškozených míst - např. LIGNOFIX SUPER,  BOCHEMIT QB, BOCHEMITQB Hobby. Ceny těchto přípravků začínají na 100 korunách za jeden litr.