Oslabené trávníky ohrožuje kornatka travní. Jak ji poznat a zničit

  • 52
Příčin je mnoho, například nedostatečná zálivka či vynechané pravidelné hnojení. Pak se může stát, že když přijedete z dovolené, čeká vás místo zeleného pažitu napůl uschlá zahrada se žlutými skvrnami.

Za podobný jev může plíseň kornatka travní. Ta je v ovzduší neustále a „číhá“, kdy je travní porost oslabený. Většinou tehdy, když se málo zalévá nebo trávník nedostává pravidelný přísun živin. Poznáte ji podle toho, když se na trávníku šíří žluté skvrny o průměru deset až dvacet centimetrů a na zežloutlé trávě najdete růžově zbarvené chomáčky vzdušného mycelia.

„Pokud najdete na zahradě stopy po kornatce, nezbývá, než kompletně trávník obnovit, tedy zvertikutovat, dosít a pohnojit,“ radí trávníkář Tomáš Šena. Podívejte se na video, kde najdete kompletní postup, jak na to.

Než se pustíte do obnovy trávníku, celou plochu vyčistěte od listí, případně spadaných plodů, pokud je to pod stromy. Pak je dobré trávník nakrátko posekat. My jsme si k úpravě vybrali úplně novou vřetenovou českou sekačku Swardman (jak se vyvíjela najdete zde), která má tu výhodu, že pomocí jednoho stroje můžete provést všechny kroky potřebné k renovaci. Má totiž výměnnou kazetu, kdy můžete střihací vřeteno vyměnit za vertikutační nože, vyčesávací pružiny a kartáč pro zapravení zeminy s travním semenem. Není proto potřeba mít plnou garáž techniky.

Už vertikutací, tedy prořezáním travního drnu, dáváte možnost se trávě nadechnout, přivede se do kořenů více vzduchu a vláhy. Pak není špatné trávník vyčesat speciálními pružinami, které dostanou z trávníku i zbylou stařinu.

Vřeteno na střih trávy
Nástavec na prořezávání travního drnu
Nástavec na vyčesávání stařiny
Kartáčový nástavec vhodný pro zapravení substrátu do trávy

Pak je dobré aplikovat hnojivo s výrazným obsahem dusíku, který podporuje růst zelené hmoty. „Na menší plochy je ideální použít ruční rozmetač. Je to lepší, než používat vozík. Hnojiva mají hrubou strukturu a některá zrna vozíkem ani neprojdou a nakonec je hnojení nepravidelně aplikované,“ doporučuje Šena s tím, že různě pohnojený trávník pak může růst v ploše na každém místě jinak a má jinou barvu.

Holá místa od průměru asi deset centimetrů je třeba dosít, klidně i ručně, a nakonec „pocukrovat“ travním substrátem. „Substrát udrží v trávníku vlhkost a zlepší klíčivost semen,“ vysvětluje.

Ideální je, když se podaří zeminu se semeny zapravit do trávníku. Swardman na to má kartáč, který se vloží do stroje. Funguje podobně jako nástavce k travnímu traktůrku na úklid chodníků, ať už od prachu nebo při lehkém sněžení.

Nakonec je třeba trávník zalít. Trávníkář doporučuje alespoň čtrnáct dní zavlažovat častěji a v kratších intervalech, aby semena nevyschla a dobře vyklíčila.