růže | foto: Hobby.cz

Jak na podzim sestříhat růže a připravit je na příští sezonu

  • 1
Růže se stříhají poprvé na podzim. Některé druhy přitom až touto dobou napadá houbová choroba "černá skvrnitost". Proto růže preventivně ošetřete. Před mrazy, které jsou hlášeny už na tento víkend, je pak chraňte přihrnutím zeminy a chvojím.

Prevence pro zdraví vašich růží.

Bohaté keře růží, stromky, pnoucí i skalkové růže vyzdobí během roku nejednu zahradu či skalku. Pokud chcete mít za rok opět rozkvetlou zahradu, nezanedbejte podzimní přípravu na "růžový spánek". Právě v období přicházejícího podzimu, kdy rozdíly mezi teplotami v noci a přes den jsou výraznější, ohrožuje všechny druhy růží černá skvrnitost  (Diplocarpon rosae) . 

Základem boje s houbovou nemocí je prevence

sphČernou skvrnitost poznáte snadno. Na horní straně listů vznikají podle odrůdy hnědočerné, černofialové až černé skvrny různých tvarů. Z malých teček se postupně stávají větší fleky. Zelená barva listu se velice rychle změní a listy žloutnou a schnou. Na fotografii je toto onemocnění výrazné.

Vlhké a teplé počasí přispívá k většímu výskytu této nemoci. Některé, zejména vyšlechtěné růže, jsou proti nákaze odolnější, ale i přesto se ani jim nevyhne. Pokud vydrží přes léto, připravte se, že na podzim se s touto houbou můžete na jejích listech setkat.

sphČerná skvrnitost se šíří vzduchem. Na povrchu skvrn se vytvářejí malé, černé, puchýřkovité plodničky, ve kterých jsou výtrusy. Ty se po protržení šíří do okolí. Pokud zanedbáte prevenci a včas růže neošetříte, zasáhne houba také stonky, větvičky a samotný květ. Je dobré zeptat se i vašich sousedů, zda mají vše pod kontrolou.

Napadené a neošetřené rostliny jsou oslabené a velice snadno zmrznou. Navíc příští rok pokvetou méně.  K nejnáchylnějším patří odrůdy Whisky a Mabela. Nejméně jsou všeobecně napadány pnoucí růže.

Jak a čím růže ošetřit

. Přípravky na ošetření

DITHANE M 45

DITHANE DG NEO-TEC

DISCUS

BAYCOR 25 WP

NOVOZIR MN 80

NOVOZIR MN 80 NEW

SYLLIT 400 SC

SYLLIT 65 WP

"Pokud růže u vás nebo u vašich sousedů již někdy v minulosti napadla černá skvrnitost, začněte s preventivními postřiky u náchylnějších odrůd ještě před tím, než se objeví první tmavé tečky na listech," radí zahradnice Květa Sunarto. "Postřik je nutné aplikovat okamžitě, pokud chorobu zjistíte kdykoli v průběhu roku," dodává. Jsou-li růže napadeny tak, že už jim není pomoci, je nejlepším řešením sestříhat větvičky a odstranit zbylé napadené listy. 

Stříhání růží

Skalkové růžičky se zastřihávat nemusí. Keře a stromkové růže stříháme poprvé na podzim v rozmezí 5-8 oček. Očko je místo, odkud nám roste větvička s lístky. Očko je nutné zastřihnout v místě, kde nám  směřuje ven od středu růžového keře. Jinak bychom keř zahušťovali a jednotlivé větvičky by se křížily. Očka se počítají od prvního ve směru od kořene rostliny nahoru. Střih je od očka vzdálený jeden až dva centimetry. Čas pro podzimní střih růží je konec října.

 Na jaře pak růži sestřihneme ještě jednou na 3 očka. Opět musí poslední směřovat ven z keříku.


Jak připravit růže na zimu

Růže zakryjeme chvojím a nebo k nim ještě navíc přihrneme zeminu. Měla by být zakryta první očka. Pozor, pokud máte v záhonu mulčovací kůru, je nutné ji nejdříve odstranit. Vzácné a choulostivé růže můžeme také zakrýt prodyšnou geotextilií. To samé platí u stromkových růží.  Mladé a ohebné rostlinky, které ještě nemají dřevitý kmínek, můžete pomalu ohnout a větvičky zahrabat do země. U vzrostlých a pevných stromků obalte větvičky růží geotextilií.