Pečlivě vybírejte, kde koupíte řezané květiny. Běžte tam, kde mají správnou

Pečlivě vybírejte, kde koupíte řezané květiny. Běžte tam, kde mají správnou péči

Nebojte se na Den matek koupit rozkvetlé růže. Vydrží déle než poupata

  • 0
Stejně jako si člověk vybírá řezníka a nekoupí maso kdekoliv, tak by si měl najít i svého květináře. Takového, který se o řezané květiny dobře stará, má stálé zákazníky a každodenní zásobování čerstvými řezanými květinami. Tedy pokud chcete, aby vámi darované květiny byly krásné a vydržely takové co nejdéle.

Nákup řezaných květin u benzinky či v akci v supermarketu je taky možnost, ale nečekejte zázraky. Tam, kde je sortiment řezaných květin okrajovým sortimentem, nelze očekávat, že mají nabízené květiny potřebnou péči. Podle toho také většinou vypadají.

Nakupujte u profíků v kamenných obchodech

Vybírejte květiny s vědomím, že pro všechny řezané květiny platí, že by měly mít dlouhý pevný stonek, svěží zelené nepovadlé a nepomačkané listy, velké nepomačkané a nepoškozené květy a pevná poupata.

Jak reklamovat řezané květiny

Řezané květiny zákon označuje za rychle se kazící věci. Takové zboží musíte reklamovat nejdéle v den následující po dni koupě. Později už máte smůlu, protože poté již prodejce za vady neodpovídá.

"České normy zaměřené na prodej čerstvých řezaných květin, jejichž dodržování kontrolovala Státní zemědělská a potravinářská inspekce, byly totiž zrušeny v roce 1995, později se prodej květin řídil normami Evropské unie. Ta je ale v roce 2008 zrušila, nové nezavedla a Ministerstvo zemědělství tedy rozhodlo, že ani u nás žádné normy nejsou zapotřebí. Od té doby tedy nejsou prováděny žádné kontroly jakosti květin," uvedla právnička a šéfredaktorka časopisu dTest Ida Rozová.

Celých 97 % květin na českém trhu pochází ze zahraničí, většinou z Holandska, Německa nebo Itálie. Dlouhou cestu k nám květiny podstupují v chladicích vozech, kde je teplota udržovaná na sedmi až 11 °C. A v chladu by je poté měl udržovat i obchodník, jen tak pak ve váze vydrží co nejdéle. A to vám opravdu většinou zajistí jen kamenné prodejny, které k tomu mají podmínky.

"Řezané květiny máme v proskleném klimatizovaném chladicím boxu, kde se udržuje stálá teplota 10 °C," vysvětluje zahradnice a květinářka Magda Lebišová ze Žďáru nad Sázavou, že kvalitu nabízených květiny svou péčí opravdu hodně ovlivňuje obchodník. A jeho výběr je jen na vás. Vyplatí se vybírat pečlivě, protože zklamání z rychle uvadlé květiny není nic příjemného.  

A jakou chybu dělají zákazníci nejčastěji při vlastním  výběru květin? "Většina lidí si myslí, že koupí-li poupě růže, déle vydrží. Opak bývá pravdou, protože poupě se nemusí vůbec rozvinout, zaschne a radost z rozkvetlého růžového květu pak vůbec nepřinese," upozorňuje květinářka. Velkokvěté, plně nakvetlé růže, pokud jsou čerstvé, vám ve váze vydrží dělat radost mnohem déle, stačí se o ně doma správně starat.  

Růže pravidelně seřezávejte a nedávejte ke květinám ovoce

Víte ale jak? "Záleží na druhu. Například růže chce hodně vody, gerbera málo," vysvětluje Lebišová. Puget růží se má do vody ponořit až po úvazek. "A jednou za dva dny nezapomeňte seříznout šikmým řezem stonky, aby plocha, kterou růže přijímá vody, byla co největší. Proto také platí, že čím silnější stonek růže má, tím déle vám vydrží," radí květinářka. 

Gerbera má naopak stonek měkký a plstnatý, který má sklon k zahnívání, proto se k nám gerbery převážejí nasucho. Až obchodník u nás je vloží do vody, aby se mohly napít. Většinou je předtím vyztuží slabým drátkem, aby stonek zůstal rovný a ve vodě se nezkroutil. Vy si pamatujte, že gerbery byste měli mít ve váze ponořené ve vodě maximálně sedm centimetrů.

Tulipány vám zase nejdéle vydrží v chladné místnosti, v teple odkvétají mnohem rychleji. A vděčné jsou i karafiáty. "Nezaslouženě mají divnou pověst, ale teď je v nabídce tolik nádherných a voňavých druhů zajímavých barev. Navíc dlouho vydrží, stačí jim měnit vodu a pravidelně seřezávat stonky," přimlouvá se za karafiáty květinářka.

U míchaných kytic je péče složitější, protože každá květina potřebuje něco trochu jiného. Proto také smíšené kytice většinou vydrží kratší dobu. Také platí, že by se přímo do kytic nebo na mísu vedle nemělo dávat ovoce. Uvolňuje se z něj totiž ethylen, který urychluje odkvétání květin.

TIP: Kytici si objednejte dopředu, bude nejčerstvější

Pokud "své květinářství" už máte, vyplatí se objednat si kytici dopředu - termíny narozenin, MDŽ či Dne matek jsou přece jasné. "Květinář pak má šanci objednat konkrétní čerstvé květiny přímo pro vás, nebo vám je z nejnovější dodávky vybere. Navíc má dostatek času si s kyticí pohrát, vy už si ji jenom vyzvednete a nemusíte čekat," radí profesionálka. Dokonce už existuje i služba, která vybranou kytici doručí konkrétnímu člověku i s přáním kamkoliv po světě – třeba tetičce žijící v Americe.

Další rady týkající se péče o řezané květiny najdete v článku Triky a fígle, jak prodloužit život řezaným květinám.