Čerstvé bylinky dodají vašim pokrmům lepší chuť než sušené.

Čerstvé bylinky dodají vašim pokrmům lepší chuť než sušené. | foto: shutterstock.com

Bylinky rozesaďte, konopí si rozumí s koprem, oregano se šalvějí

  • 4
Bylinky jsou užitečné, dekorativní a mají blahodárné zdravotní účinky. Díky tomu, že jsou většinou nenáročné na pěstování, je můžete pěstovat nejen na zahradě, ale i na balkoně či za oknem.

Ve většině případů bylinky vyžadují slunce, hodně světla a propustnou půdu. Zakládáte-li bylinkovou zahrádku či záhonek, zvolte závětrnou polohu v blízkosti domu, abyste to pro čerstvé koření neměli daleko.

Sesaďte k sobě více druhů bylinek, ovšem s podobnými nároky, budou lépe prospívat. Na písčité a chudé půdě se bude dařit šalvěji, levanduli, oreganu, saturejce, třezalce a dalším středomořským bylinkám, zvyklým na sucho a polední žár.

Naopak na silně vlhkém stanovišti dobře poroste kopr, pažitka, kostival, máta, kerblík nebo měsíček.

Čtěte v MF DNES

Jahodová máta

Detailní atlas 25 bylin s návodem, kdy a kam je sázet i s doporučením, na co se nejvíce hodí, najdete ve středu 4. května v magazínu DOMA DNES.

V humózní a propustné půdě pěstujte konopí, bazalku, lichořeřišnici, petržel, meduňku, kopr a česnek. U konopí navíc platí, že vsadíte-li jej do skleníku, bude svým silným aroma odpuzovat škůdce.

Na balkoně budou prospívat všechny bylinky nejlépe v terakotových květináčích, které na rozdíl od plastových propouštějí vzduch do kořenového systému. Volte velmi propustný substrát s drenážní vrstvou, aby rostliny v nádobách nezahnívaly.

V bytě pěstujte bylinky nejlépe na okenní římse, kde budou mít rostliny maximum světla. Rostliny stavte nejen na ni, ale začleňte i přilehlé police a okolní pokojové rostliny, případně bylinky pěstujte na závěsném systému – seskupováním zajistíte rostlinám příznivé mikroklima. Většině bylinek vyhovuje běžná pokojová teplota mezi 18–22 °C, v noci s mírným poklesem. Nízké teploty snášejí špatně, stejně jako průvan – větrejte denně, ale opatrně.

Zavlažte důkladně, aby se voda dostala do spodní vrstvy substrátu, ale teprve když je půda v květnících úplně suchá. Pouze rostliny s měkkými listy zalévejte denně (šalvěj, bazalka, máta).

Na kuchyňském okně (ideálně orientovaném k jihu) se bude dařit petrželce, bazalce, tymiánu, šalvěji, oreganu, saturejce a majoránce, která snáší skvěle suchý vzduch. Na severním okně bude prospívat nenáročná pažitka. Ve vlhkém prostředí koupelny můžete pěstovat mátu, v závěsných koších na chodbě či schodišti poléhavou šalvěj nebo šantu.