Hotové dílo po smontování

Hotové dílo po smontování | foto: www.uss.cz

Jak postavit základy pod skleník krok za krokem

  • 27
Stavebnici skleníku koupíte v každém hobbymarketu. Aby byl stabilní a sloužil mnoho let, je potřeba postavit ho na pevný podklad.

Skleník by měl být velmi stabilní, aby ho vichr provázející jarní bouřky nesmetl. Nesmí rezavět, nejčastěji tedy vyhoví lehká hliníková konstrukce, která se prodává ve formě stavebnice. V nabídce jsou i skleníky z ocelových pozinkovaných profilů.

Rozměry si přizpůsobte skleníku, který budete kupovat.

Pařeniště se obloží dřevem a na panty se přišroubují okna.

Většina výrobců nabízí malý základní model, který se dá téměř libovolně rozšířit dozadu. Náš model má zhruba 5 m², což je pro běžného samozásobitele ovocem a zeleninou až až. Tomu bylo nutné přizpůsobit i základy, modifikované navíc nástavbou pařeniště.

Krok za krokem

Základy musíte vykopat i pro nástavbu pařeniště.
Doporučená hloubka základů je na většině území 60 cm.
Základový beton se musí podsypat a zhutnit.

Nezbytná velikost základů se řídí podle velikosti skleníku. Zde se jedná o variantu 196 × 256 cm, takže základ má vnější rozměr 210 × 270 cm. Základ potřebuje i malá nástavba pařeniště.

Doporučená hloubka základů je v našich zeměpisných šířkách minimálně 60 cm, v mrazivějších oblastech raději 80 cm. Jako vrstva proti vzlínání se používá 5 až 10 cm silná vrstva štěrku, kterou se základy podsypou (musí se udusat zhutňovadlem).

Nyní přijde na řadu vrstva betonu.
První tvárnice vyrovnejte podle vodováhy.
Hotové bednění základů

Do všech základů přijde vrstva čerstvého betonu. Do ní se usadí první tvárnice, které se musí průběžně vyrovnávat vodorovně, svisle i do roviny pomocí vodováhy. Takto vypadá hotové bednění základů. Na tvárnice už by se teď nemělo stoupat.

Duté tvárnice vyplňte betonem.
Cihly klaďte od rohů pomocí zednických šňůr.
Neustále vyrovnávejte podle vodováhy.

Duté tvárnice se vyplní betonem a zhutní, pak se uhladí povrch. Počínaje v rozích se jednotlivé zvonivky kladou podle zkřížených zednických šňůr. Rohové cihly se musí pečlivě svisle vyrovnávat.

Detail napojení stěn
Šňůry zvedejte podle toho, jak stavba roste.
Jakmile malta ztvrdne, vyplní se ložné a styčné spáry.

V místech napojení stěn se použijí celé cihly jako příčné kusy a vzniklé mezery se vyzdí menšími kousky. Zkřížené zednické šňůry se musí posouvat vždy na úroveň nejvyšší řady cihel. Jakmile malta ztvrdne, vyplní se ložné a styčné spáry.

Více informací ke skleníkům najdete v měsíčníku Udělej si sám.