Takto se už po několika letech bortí napodobeniny z Číny.

Takto se už po několika letech bortí napodobeniny z Číny. | foto: archiv redakce

Jak poznat kvalitní terasová prkna. Čínské napodobeniny nevydrží

  • 18
Kompozitní materiál, směs plastu a dřeva na stavbu terasy je pro mnohé kontroverzní materiál. Provokuje zastánce přírodních materiálů. Přesto by ho ale podle naší ankety většina čtenářů volila raději než čistě přírodní materiál.

Nedávno jsme psali o přednostech a záporech kompozitu a dřeva (viz předchozí článek). Sklidili jsme kritiku za to, že se snažíme prosazovat umělé materiály na úkor čistě přírodních. Paradoxně ale v anketě, kterou jsme ke článku připojili, by zhruba dvakrát tolik lidí dalo přednost právě tomuto materiálu. Přestože je dražší než dřevo. Jeho hlavní výhodou by měly být menší nároky na údržbu.

Velkým problémem je ale vybrat systém, který má osvědčenou kvalitu. U nás se trh s kompozitními materiály teprve rozbíhá, proto není snadné koupit materiál, který vydrží to, co sliboval.

Podle země původu

V Číně se během posledních let objevilo kolem 200 firem, které začaly prkna ze směsi dřeva a plastu vyrábět. Jako obvykle – jsou levnější než originály od vyzkoušených značek. Technologie kompozitu vznikla ve Spojených státech amerických, výzkumu se věnuje nejvíce společnost Strandex, v Evropě patří k osvědčeným výrobcům vlastnícím licenci například francouzská firma Silvadec. Určitě se nespletete, i když zvolíte německé firmy Rehau nebo Werzalit či belgický Deceuninck. Z amerických například Timbertech nebo Trex.

"Osobně bych si dal pořádný pozor na dutá prkna, na padesát procent to bude ošizená výroba z Číny," tvrdí Tomáš Bartoš ze společnosti WPC terasy. Podle něj mají duté profily také problém v tom, že horní a spodní vrstva má rozdílnou teplotu a v dutinách dochází ke kondenzaci vody a k hnilobě.

"I když jde většinou o směs dřeva a plastu, není pravda, že by dutá prkna byl absolutně nenasákavý materiál," vysvětluje. Končí to tak, že se prkna začnou drolit a kroutit. U těchto prken je třeba daleko více dbát na vyspádování.

Poznejte historii výrobce

"Rozhodně bych doporučovala volit evropské nebo americké výrobce. Ať už si vyberete kteroukoliv montážní firmu, ptejte se hlavně po původu desek. A značku se pokuste najít na internetu. Sledujte její historii, aby to nebyl výrobce, který se třeba jen chce svézt na módní vlně a počítá s tím, že prodá veliké objemy a za pět let z trhu zmizí," varuje například Ivona Pobežalová ze společnosti WPC-Woodplastic.

K dalším ukazatelům toho, jak si výrobce věří, je i délka záruky. Pro terasu, o které prodejce tvrdí, že vás přežije, je pětiletá záruka krátká. Tady už je dobré zbystřit a opět začít pátrat po zemi původu.

Vydrží víc než dřevo, všemocný ale není

O kompozitním materiálu nahrazujícím dřevo koluje hodně nejasností. "Prodejce tvrdil, že nemění barvu, ale my na něm máme jídelní stůl a v ruce se mi otvírá nůž, když se na podlahu podívám," napsala nám čtenářka. Poukázala na to, že když upadne na zem něco mastného, zůstane na podlaze skvrna.

Seriózní montážní firma vás má upozornit, že když si na prkna postavíte gril a nastříkáte kolem omastek, musíte ho co nejdříve saponátem a kartáčem odstranit. Je to podobné, jako když si do kuchyně pořídíte žulovou nebo mramorovou pracovní desku. Přestože vás tento materiál přežije, je mírně savý a kolečka od červeného vína nebo oleje je třeba zavčasu odstranit.

Počítejte také s tím, že dřevoplast sice slibuje stálobarevnost, ale vzhledem k vysokému obsahu dřeva nemá nulovou nasákavost. První týdny "stárne" jako dřevo, pak se barevnost ustálí.

Hlavní výhodou terasových prken z kompozitu je stálost tvaru, odolnost proti hnilobě a stálá barevnost během dlouhých let bez každoroční nutnosti obnovovat nátěr impregnací.