Zkušenost z posledních dnů dává naději na nalezení hřibů kovářů, ale musíte mít z pekla štěstí. | foto: Profimedia.cz

Rostou, rostou? Někde ano, ale pořád málo. Šance je koncem června

  • 5
Letních druhů hub, na které se těší každý houbař, zatím roste poskrovnu. Tropická vedra a minimum srážek je k růstu moc nemotivují. Šance na změnu se snad skrývá v druhé polovině června, kdy by se mohlo ochladit a zapršet.

Teoreticky už by mohly růst hřiby, ryzce nebo holubinky, protože červen je jejich sezonou. "Jenže zatím dá nasbírání košíku hodně práce. Znamená to třeba nachodit víc než deset kilometrů," konstatoval pro ČTK Jaroslav Landa z České mykologické společnosti na základě zkušeností těch, co na houby vyrazili v posledních dnech.

Růst hub totiž zbrzdila vedra a nedostatek vláhy. "Pokud vyjde předpověď, že zbytek června budou mírnější teploty a zaprší, bude hub víc," slibuje Landa.

Křemenáč objevený na zahradě u chalupy v Jizerských horách

Sem tam se ale přece jen objeví houbařská zkušenost povzbudivá pro ostatní. Ve čtvrtek například přinesli šťastní nálezci do pražské mykologické poradny na určení hned osm hřibů kovářů z parku v pražských Kyjích.

K nálezu několika hřibů kovářů se hrdě hlásí i čtenář iDNES.cz z Bystřice nad Perštejnem: "Nebyl to žádný rekord, ale v tomto období, kdy jsou lesy suché a jsou strašlivá horka, jsou to krásné úlovky. Přestože je má žena v osmém měsíci, její vášeň jsem jí prostě nerozmluvil." Mají díky tomu pocit, že "jejich" les se už určitě chystá na pořádnou letošní letní nadílku.

Na zahradě u chalupy v Jizerských horách zase naší čtenářce Zuzaně udělal před pár dny radost krásný zdravý křemenáč. "Našli jsme ho při sekání trávy, naštěstí dříve, než se potkal se sekačkou. Hned jsem ho připravila, jednoduše s kmínem a se solí." 

Loni čtenáři iDNES.cz nacházeli houby v září. Tenhle úlovek nám poslal Jiří Skalník:

9. září 2013