Výchova štěněte se podobá výchově malého dítěte.

Výchova štěněte se podobá výchově malého dítěte. | foto: Profimedia.cz

První kroky se štěnětem. Připravte se na péči jako s dítětem

  • 101
Roztomilé lumpárny, které budete tolerovat, můžou nastartovat pozdější problémy. Už od počátku pracujte na tom, aby se štěně učilo poslouchat a zároveň cítilo, že patří do rodiny. S čistotným a poslušným psem vám nebudou hrozit konflikty se zvířaty ani lidmi.

Štěněti by mělo být alespoň sedm týdnů. Předtím totiž prožívá důležité období, kdy se socializuje. Když ho od matky a sourozenců, případně od psích náhradníků vezmete dřív, mohlo by se to později projevit na jeho vztahu s dalšími psy a také s lidmi.

Nezáleží na tom, jestli jste štěně koupili od chovatele nebo adoptovali z útulku, mějte na paměti, že je jako malé dítě. Bude hodně spát, jíst a hrát si. Také se mu bude stýskat. Stesk mu musíte pomoct zvládnout a ještě ho učit čistotě a základům poslušnosti.

Připravte mu domov, vezměte si dovolenou

Počítejte s tím, že ze začátku bude potřebovat víc vašeho času. Pokud to trochu půjde, vezměte si alespoň na týden dovolenou, než si pes nebo fenka na nový domov zvykne.

Ještě než si štěně přinesete, měli byste pro něj částečně uzpůsobit byt. Ukliďte z dosahu ostré a malé předměty, které by mohlo v zápalu hry nebo průzkumu okolí spolknout, zabezpečte elektrické zásuvky a kabely, dejte pryč ubrusy, za které se štěňatům krásně tahá.

Připravte se na to, že boty budete nějaký čas pečlivě uklízet, bývají oblíbeným předmětem psích her. Nachystejte pelíšek, misku na jídlo a na vodu. Kupte kvalitní štěněčí granule, šampon, kartáč na vyčesávání, alespoň tři hračky. A vyberte dobrého veterináře v okolí.

Tady je doma

Po příchodu udělejte štěněti exkurzi po celém prostoru bytu. Musí si všechno pořádně očichat a zjistit, kde má misku s jídlem a vodu. Postupně ho seznamte s  dalšími členy rodiny. Protože to je náročný začátek, po chvíli ho uložte do připraveného pelíšku, kde si bude moci odpočinout.

Protože bude mít tendenci z něj vylézat, jakmile se vzdálíte, na chvíli se k němu posaďte. Když mu dáte hračku a deku, nejlépe tu, kterou jste mu přinesli z jeho předchozího domova, bude mu lépe.

Ze začátku venčete často

V zápalu seznamování s prostředím nezapomeňte, že je potřeba, aby se pes hned zpočátku naučil, že se loužičky nedělají v bytě. Když zpozorujete neklid, vezměte ho ven. Jakmile se vyvenčí, hned se vraťte. Úplně nejlepší bude, vezmete-li ho na chvilku ven každé tři hodiny. Postupně budete časové intervaly prodlužovat, především v noci.

Štěně se brzy naučí, že potřeba se vykonává výhradně venku. Zastavte se až na frekvenci třikrát denně. Ráno, odpoledne a večer před spaním. Pokud to z nějakého důvodu nejde, připravte do předsíně noviny. Vyložte jimi podlahu a další dny postupně ubírejte směrem ke vchodovým dveřím.

Přitom ale choďte ven a každou venkovní loužičku chvalte. Ty domácí zase "trestejte", avšak pouze, když jste u toho a jen silnějším hlubším hlasem, třeba slovem "nesmíš".

Na noční smutek pomůže i lahev a tričko

První noc bývá obvykle těžká. Až vás bude budit srdceryvné kňučení, buďte neoblomní a neberte ho k sobě, pokud už napořád nechcete se psem sdílet postel. Těžko byste mu další noci vysvětlovali, že tam nesmí.

Jediný ústupek, který můžete udělat, je, že přinesete pelíšek do ložnice a svou ruku dáte na dosah čumáku štěněte. Brzy si zvykne a už se nebude zdráhat spát na místě, které je posteli vzdálenější.

Pomůže také gumová ohřívací láhev. Tu zabalíte do trička, které jste měli celý den na sobě. Ráno si možná bude chtít začít hrát už kolem páté hodiny. Nepřistupte na to. Na procházku vyrazte, až se prospíte vy, přibližně kolem sedmé.

S výchovou začněte co nejdříve

Je běžné, že dospělý pes zůstává často sám doma. Zvykejte ho na to hned, jakmile získá trochu jistoty. Ze začátku odejděte jen na pár minut. Když má po vašem návratu tendenci skákat, skloňte se k němu, případně odveďte pozornost hračkou. Pokud "skákací" způsob vítání nezastavíte včas, bude to později nepříjemné, hlavně vůči návštěvám.

Chystáte-li se být mimo domov delší dobu, nachystejte blízko pelíšku hračky a předměty, o které nechcete přijít, dobře ukliďte. Od začátku přivolávejte psa často k sobě, učte ho základní povely. Čím dříve začnete, tím snadněji to půjde.

Rady o chovu domácích mazlíčků najdete každou středu v magazínu DOMA DNES.