Vlastnosti použitého materiálu
Pro naši stavbu jsme použili kanalizační trubky a tvarovky KG-Systém (PVC)® o nižší kruhové tuhosti SN 4. Mají hladkou vnitřní stěnu odolnou proti opotřebování a vnější vrstvu, která odolá všem materiálům použitým při zasypávání. Jsou chemicky odolné a nepraskají při sedání terénu. Trubka odolává tlakům způsobeným jak vlastní zeminou, tak například průjezdem automobilu. V drážce jejího hrdla je umístěno těsnění z kvalitních kaučuků.
Dnes již běžně najdete sortiment různých prvků, které z pokládky kanalizace vytváří malou stavebnici. A také platí, že čas jsou peníze! Určitě oceníte snadnou pokládku a rychlou montáž.
Lože pro budoucí potrubí
Pro tvorbu lože použijte nejlépe vykopaný materiál, který

by měl být jemný a sypký. Pokud umisťujete potrubí do kamenitého nebo jinak špatně deformovatelného materiálu, použijte tříděný písek nebo štěrkopísek. Tedy zeminu bez ostrých hran. Trubky musí ležet v nosném loži po celé své délce. Neměla by vám pod trubkou vzniknout skulina.
Pokládka a potrubí
Před vlastní pokládkou potrubí zkontrolujte jednotlivé

trubky a tvarovky, zda není porušeno hrdlo a těsnění. Potrubí pokládejte tak, aby kolem spojů nevznikaly žádné nerovnosti. Každou trubku a tvarovku je třeba zaměřit podle spádu a směru. Zachovávejte přímý a nepřetržitý průběh s předepsaným spádem, který je minimálně 1.5 cm na jeden metr délky potrubí.
Sestavování potrubí
Námi použité trubky a tvarovky se spojují zasouváním. Aby byly těsně spojeny, jsou opatřeny těsnicími kroužky (výrobce uvádí 100% těsnost). Trubky ani tvarovky k sobě nelepte! Trubky bez hrdel spojujte pomocí přesuvek a spojek dvouhrdlých a samostatných hrdel.
-
zbavte trubky hrubých nečistot
-
podívejte se na těsnicí kroužek, přejeďte po něm prstem, zda není porušen
-
natřete budoucí spoj mazivem
-
zasuňte trubku do hrdla až nadoraz, po té vytáhněte o 3 mm (na 1m stavební délky) a umístěte do lože.
. Tip
Abyste zabránili usazování odpadu v ohybech, je lepší použít dvě 45stupňová kolena než jedno 90stupňové.
|
Potřebujete-li zkrátit potrubí, použijte speciální řezák na plastové potrubí. Hodí se i listová pilka. Před řezáním si ale vyrobte ze dřeva žlábek s kolmým otvorem směrem ke dnu pro list pily. Potrubí se musí řezat vždy v pravém úhlu.

Nezapomeňte začistit konce řezu a vytvořit úkos (obroušení plastu v místě řezu do špičky pod úhlem cca 15 stupňů). Šířka úkosu je dána velikostí průměru trubky. Například u potrubí o průměru 110 mm bude úkos široký 6 mm.
Dokončení pokládky
Na zásyp použijte nejlépe vykopaný materiál. Pokud je jeho zrnitost větší než 10 mm, doporučujeme potrubí zasypat vrstvou písku nebo štěrkopísku (opět bez ostrých částic). Tam, kde by hrozilo vyplavání potrubí (místa s vyšší hladinou podzemní vody), postupujte při zasypávání a hutnění velmi rychle. Počítejte s tím, že bude-li nad potrubím parkovat či přejíždět automobil, musí být výška zasypání (krytí) nejméně 1 m. Ve volném terénu alespoň 70 cm. U budov na pevných základech tyto údaje neplatí.