Podzimní výlovy jsou pro návštěvníky oblíbenou atrakcí.

Podzimní výlovy jsou pro návštěvníky oblíbenou atrakcí. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Jak to funguje při výlovech rybníků a kam se ještě můžete jít podívat

  • 4
Výlov rybníka je velkou atrakcí, dívat se chodí celé rodiny. Obecně má ale každý jen matnou představu, co vlastně příprava rybníka na výlov obnáší a jak to celé funguje.

Výlovy některých rybníků začínají už v září, končí se obvykle v listopadu. Seznamte se s tím, co takovému výlovu předchází a jak probíhá.

Strojení rybníka

Vlastnímu výlovu předchází takzvané strojení rybníka, které zahrnuje veškeré přípravy před vlastním výlovem. Jedná se především o vypouštění vody z rybníka, které by mělo být pozvolné tak, aby se ryby soustředily pouze do místa, kde se budou lovit, tedy do loviště.

Typický chovný rybník

Výlov malého chovného rybníčku

Rychlost odtoku vody se musí regulovat a kontrolovat. Zpočátku hladina klesá pomalu, později, při snížené hladině, se odtok vody zrychluje. Při výlovu je hladina zabezpečená na optimální výšku, která umožňuje snadný výlov. Délka strojení rybníka je závislá na velikosti rybníka, někdy stačí den, jindy i týdny.

Technické prostředky při výlovu

Kam se zajít podívat na výlov

Čas výlovů ještě zdaleka neskončil. Seznamy výlovů najdete například na serveru Naše voda nebo Rybářského sdružení ČR.

Při výlovech se používají hlavně sítě. Těchto sítí je celá řada, liší se jak velikostí, tak způsobem použití. Vžité jsou rybářské termíny drobná sakovina a velká sakovina, která je závislá na velikosti ok sítí.

Z drobných sítí se při výlovech používá keser, což je síť pytlovitého tvaru připevněná na kruhovém oblouku. Slouží k přenášení a nakládání ryb, podobá se klasickému podběráku, jaký používají sportovní rybáři. Z velkých sítí se při výlovech používají takzvané ploty, podložní sítě nebo zátahová síť nevod.

Vlastní výlov

Ryby, které jsou soustředěné v lovišti, se pak u velkých rybníků zaplotí pomocí plotů. Pokud se pro výlov používají podložní sítě, pokládají se na dno loviště den před vlastním výlovem.

V rybnících najdete nejen kapry, ale například i sumce.

Druhý den rybáři provedou zvednutí podložní sítě anebo zátah nevodem. Z vylovených ryb se nejdříve pomocí saků sbírají doplňkové ryby jako jsou štika či candát a přednostně se umísťují do kádí, aby netrpěly nedostatkem kyslíku v lovišti.

Teprve potom nastává výlov kaprů, kteří jsou odolnější. Vlastní vylovení se provádí buď mechanickým nebo ručním keserem. Ryby se pak třídí podle velikosti a přemísťují se do kádí, případně rovnou do nákladních automobilů určených k převozu ryb na sádky.

Některé výlovy bývají spojené s prodejem živých ryb, grilováním a uzením ryb, hudbou a zábavou pro celé rodiny.