Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Jak vybrat dobrého kominíka. Hlavně ne toho s rychlokurzem

  • 10
Kvůli nové vyhlášce je nyní o kominíky velký zájem. Účtují si i dvojnásobně víc než loni. Služby navíc nabízejí také absolventi rychlokurzů bez praxe, objevili se i falešní řemeslníci.

Protože mají kominíci větší zodpovědnost než dříve, mnoho z nich si pořizuje lepší techniku, již potřebují k důkladné kontrole komína. Platí to například o inspekční kameře, která přijde minimálně na 40 tisíc korun. Podle prezidenta Společenstva kominíků Emila Morávka je zvýšená cena i důsledkem náročnější práce kominíka.

Stáhněte si seznam kominíků

O kolik se ceny zvedly, naznačuje Zbyněk Dubač, předseda Zemského společenstva mistrů kominických: "Dosud se komíny čistily za 200 až 220 korun. Teď s formulářem se platí třeba 300 korun."

Stejná práce, až dvojnásobná cena

Z cenového přehledu, který připravily regionální redakce MF DNES, vyplynulo, že rozdíly v cenách kominických prací jsou i v rámci jednoho regionu velké. Proč? "Firmy, které mají dobré jméno a tradici, mohou ceny zvednout víc než ty, které začínají," uvádí pražský kominík Vladislav Dočkal.

Cenový přehled podle regionů

Proto je důležité se předem detailně ptát na cenu. "Obvolal jsem se stejnou prosbou několik kominických firem. Jejich cenová nabídka se lišila až o polovinu," říká Jaroslav Novák z Prahy.

Kominické rychlokvašky

Kvůli vyhlášce také vzrostl zájem o kominické řemeslo. Podle Františka Jiříka, viceprezidenta Společenstva kominíků ČR, na to reagují soukromé školy nabídkami rychlokurzů.

"Výuční doba kominíka byla a je tři roky. Některé školy bez patřičné odbornosti to však zařídí za pár týdnů. Nechci vidět výsledky," obává se František Jiřík. Kominíky se tak mohou stát i málo odborně vzdělaní lidé. Navíc je možné narazit i na podvodníky. Proto předtím, než si kominíka pozvete do domu, ověřte si jeho důvěryhodnost a zkušenosti.

Slušný kominík si nevymáhá vstup do domu

Slušné jednání se dá zjistit už při objednávce. Když kominík dělá kontrolu v celé vesnici, obvykle se dohodne s lidmi na obecním úřadě. Ti to pak vyhlásí rozhlasem. "Dobrý kominík si při prvním styku se zákazníkem nevymáhá vstup do domu," říká Zbyněk Dubač.

Kde hledat informace

Společenstvo kominíků ČR www.skcr.cz

Zemské společenstvo mistrů kominických www.zsmkcr.cz

Při vstupu do domu by měl kominík prokázat totožnost. Celkem jistou známkou kvality je průkaz kominického společenstva. Členství není povinné, ale svědčí o tom, že kominík dostává odborná školení a čerstvé informace z oboru. Členové Společenstva kominíků ČR mají kartičky zalisované ve fólii, které připomínají řidičský průkaz.

Kominíka se zeptejte, zda je členem společenstva a do jakého cechu spadá. Pro ten případ je dobré si zjistit jméno místního cechmistra. Kontakty najdete na stránkách společenstev (více v boxu). "Dále se ptejte, kde se vyučil, jak dlouho pracuje jako kominík a zda má u sebe normu o komínech a nařízení vlády," radí František Jiřík.

"Kontrolu kominík začíná u kotle prohlídkou kouřovodu a dolní části komína, pak kontroluje a čistí průduch. Při čištění komínů na pevná paliva zajistí komínová dvířka proti nechtěnému vysypání sazí do bytu," popisuje Zbyněk Dubač.

Škody platí ze svého pojištění

Když kominík skončí, měl by po sobě uklidit aspoň hrubé nečistoty. Vynášení sazí a dalšího odpadu je na vás. Dá se to také u kominíka předem objednat, někdy je to v ceně čištění.

Který spotřebič kdy čistit

Pokud po odchodu kominíka objevíte zjevné nedostatky, třeba že kamna netáhnou nebo upadl kouřovod, práci můžete reklamovat.

Může se také stát, že kominík způsobí škodu, třeba upustí nářadí a rozbije skleník. "Poškozený by se měl nejdříve obrátit na kominíka či jeho firmu a požádat je o úhradu škody," říká Milan Káňa, mluvčí pojišťovny Kooperativa. Zároveň je třeba škodu vyfotit.

Podle Františka Jiříka je každý dobrý kominík pojištěný. Kdyby nebyl, lze škodu zaplatit z pojištění domácnosti či nemovitosti. Pojišťovna pak bude škodu vymáhat na kominíkovi.