Mol šatní | foto: shutterstock.com

Jak vyzrát na mola šatního

Bydlet ve společnosti mola šatního je zvláště pro ženy milující přírodní vlnu, bavlnu či kožešiny katastrofa. Když se tento malý motýl objeví v pokoji, bývá už většinou pozdě. Díru v oblečení vám totiž prokousala jeho housenka. Jak ho zlikvidovat? Poradíme vám!

Popis:  Mol šatní je malý, drobný motýlek. Poznáte ho podle lesklých, stříbrných křídel. Přitahují je vlhká a teplá místa, především tmavá zákoutí skříní s minimálním     
přístupem vzduchu.

Výskyt:  Odhalit místo, kde moli šatní žijí, není  těžké. Dávají přednost oděvu z přírodního materiálu (vlna, bavlna, kožešiny atd.). Především je najdete na věcech, kde z vnitřní strany zůstaly zbytky šupin lidské kůže nebo známky potu.

. Víte že

- Veškeré škody na přírodních oděvech způsobuje housenka mola šatního.

- Nejúčinější zbraní proti molům jsou feromonové lapače.

- Pouze jednou nošené oblečení nepatří do skříně mezi čisté věci, ale do koše s prádlem na vyprání. Zbytky šupin lidské kůže a pot vytvářejí příznivé podmínky pro vývoj molů.

Druhy:  Moli se liší barvou křídel. Je jich několik druhů: mol kožešinový, mol péřový, mol čalounový, mol šatní. 
 
Vývoj:  Samičky kladou vajíčka na vlněné látky či koberce, ze kterých se pak vylíhnou housenky. Právě ony způsobují škody. Vajíčko, kukla a dospělý motýl nepotřebují žádnou potravu.

Způsobené škody:  Zapomenete-li u molů na chalupě kožíšek, tak se v něm příští zimu už nemusíte ohřát. Moli rozežírají vlněné či kožené látky a kožešiny.

Jak na mola šatního

Mola šatního zvládneme důkladnou pečlivostí, přesností  a pravidelnou prevencí zlikvidovat sami. Poničené oblečení je nutné vyčistit a buď nechat opravit, nebo vyhodit. Odborník z deratizační firmy Adera doporučuje následující postup.

1. Pravidelně kontrolujte všechny věci v šatníku. Zaměřte se hlavně na vlněné oděvy a kožešiny.  

2. Prázdné skříně pravidelně luxujte, potom důkladně umyjte přípravky na nábytek. Nezapomeňte na kouty, stěny a stropy.

3. Vyndané oblečení důkladně vyklepejte nebo vykartáčujte. Poté ho vložte do pračky, kde následuje mechanické čištění. Neměli byste podceňovat také chemické čistění (občas dejte oděv do profesionální čistírny). Na závěr ho nechte venku vyvětrat.

4. Oděvy, které nebudete dlouho nosit, uzavřete do igelitových obalů, pro větší bezpečí můžete konce postříkat repelentem.

5. Do skříní pověste plátěné sáčky se skořicí, hřebíčkem, levandulí nebo rozmarýnem. 

6. Mezi nejúčinější návnady patří feromonové lapače (hlavně přírodní). Jsou to látky, které slouží k přilákání samečků. Ti se na ně přilepí a zahynou.

7. Po navrácení oděvů do skříně překontrolujte těsnost uzavření obalů. Skříně a šatníky dovírejte a jednou za půl roku vyměňte odpuzovače proti škůdcům.