Zloděj se klíčem v zámku nebude zdržovat.

Zloděj se klíčem v zámku nebude zdržovat. | foto: Profimedia.cz

Deset tipů, jak zabezpečit byt seniorů před zloději a podvodníky

  • 10
Senioři patří v souvislosti s majetkovou trestnou činností a podvody k nejohroženější skupině. Jsou důvěřiví, často žijí osamoceně, mnohdy mají nějaký hendikep.

Úkolem nás dětí je zabezpečit domovy našich rodičů tak, aby se nemohly stát snadným terčem zlodějů a podvodníků. Přečtěte si deset jednoduchých rad, kterými k tomu můžeme přispět.

1. Praktická je vložka s prostupovou spojkou

Starším rodičům je dobré pořídit do dveří cylindrickou vložku s takzvanou prostupovou spojkou. Ta vám zaručí, že dveře odemknete i v případě, když je z druhé strany zasunutý klíč. A to se právě v případě starších lidí často děje – jsou zvyklí nechávat klíč v zámku, ale zvonění neslyší, takže se k nim nemáte jak dostat. Prostupová spojka tento problém vyřeší.

2. Bezpečnost zvýší přídavný zámek

Zvažte i pořízení přídavného zámku, který nedobytnost dveří zvýší. „V současné době lze nechat udělat na oba zámky jeden klíč, takže ani není potřeba navyšovat počet klíčů,“ doporučuje bezpečnostní expert Jan Hrnčíř ze společnosti FAB.

3. Náhradní klíč mějte u sebe

Náhradní klíč by měl mít vždy někdo z rodiny u sebe, ať nemusíte v případě jakýchkoliv problémů (ztráty či zabouchnutí klíčů) hned volat zámečníka. Vyhnete se tak i zbytečným finančním výdajům.

4. Zamykat, zamykat, zamykat

Neustále svým rodičům a prarodičům opakujte, ať se zamykají. „Pokud nemáte zamčeno, zloděj se k vám dostane během pár sekund,“ vysvětluje Hrnčíř. V tu chvíli vám nepomohou ani sebelepší bezpečnostní dveře, ani sebelepší cylindrická vložka.

Spousta lidí si navíc myslí, že stačí, když mají klíč jen zastrčený v zámku. To se však velmi pletou. „Klíč z jedné strany jen zabraňuje zasunutí klíče z té druhé. Zloděj se ovšem s klíčem neobtěžuje, má jiné metody,“ doplňuje odborník.

5. Bezpečnostní karta zamezí kopírování klíčů

Seniorům je dobré pořídit cylindrickou vložku a klíče s takzvanou bezpečnostní kartou. Ta totiž nedovolí kopírování klíče, pokud se dotyčný touto kartou neprokáže.

Nikdy totiž nevíte, komu vaše babička klíče půjčí, případně komu bude chtít přidělat vlastní. Takhle budete mít kontrolu nad kopiemi klíčů vy.

6. V případě ztráty klíče nejprve volat někomu z rodiny

Naučte své rodiče či prarodiče, aby v okamžiku, kdy svoje klíče začnou postrádat, zavolali nejdříve vám. Rodiče nás často nechtějí obtěžovat a raději běží za domovníkem, to ale v tomto případě není nejlepší řešení.

Pokud klíče nenajdeme a nikdo u sebe nemá náhradní, je potřeba přivolat zámečníka. A poté okamžitě vyměnit cylindrickou vložku, i když pokušení nechat vše, jak je, bývá velké. Nikdy ale nevíte, kde ztracené klíče skončily.

7. Pozor na podomní prodejce

Senioři jsou také nejvíce ohroženou skupinou, pokud jde o podomní prodej. Podomní prodej se totiž nevyhýbá ani sortimentu zámků a je velmi nebezpečný.

„Nejde jen o to, že vám takový „prodejce“ nabízí ve velké většině nekvalitní a předražený výrobek, ale také o to, že nikdy nevíte, zda si nějaký ten klíč ze sady nenechá a pak nepřijde váš byt navštívit ještě jednou – tentokrát se zcela jiným záměrem,“ varuje Hrnčíř.

8. Pozor na falešné odečitatele vody a plynu

Nejčastějším způsobem oloupení seniorů přímo doma je fiktivní odečet elektřiny, vody nebo plynu. Podvodníci mohou argumentovat i vyplacením přeplatků.

Je však dobré vědět (a říci to rodičům), že tito pracovníci žádnou hotovostí nedisponují, a navíc se musí prokázat služebním průkazem. Odečty jsou navíc pravidelné a avizované vždy předem.

9. Digitální kukátko je výhodné pro lidi se sníženou pohyblivostí

Velmi praktickým řešením právě pro starší lidi může být digitální kukátko, které je vybaveno malým displejem, na němž lze dění za dveřmi pohodlně sledovat. Přestože i obyčejné dveřní kukátko normálně také slouží dobře, digitální má proti němu tu výhodu, že malá obrazovka může být umístěna kdekoliv.

Uživatel pak na ni pohodlně vidí – což je ideální řešení především pro lidi, kteří mají problém s pohyblivostí. Navíc je na obrazovce vidět daleko více než malým kukátkem zabudovaným přímo ve dveřích.

10. Každou závadu klíče a vložky mají hned hlásit

Své rodiče a prarodiče byste také měli naučit, aby vám každou závadu ihned ohlásili. Rozbitý zámek nebo zlomený klíč už je ta poslední fáze, a také nejdražší.

A přitom vám pak vaši příbuzní často řeknou: „No víš, mě už ten zámek zlobil dlouho.“ Kdyby na problém upozornili včas, mohl se vyřešit rychleji a levněji.