V těchto dnech věnujte svým slepicím zvýšenou pozornost.

V těchto dnech věnujte svým slepicím zvýšenou pozornost. | foto: Marek Burza

Sedm rad malochovatelům slepic, jak se vyhnout nákaze ptačí chřipkou

  • 3
Přes víkend musel být uzavřen další malochov drůbeže, tentokrát na Přerovsku, kde uhynulo 35 slepic a další vykazovaly příznaky typické pro ptačí chřipku. Jak se chovatelé mohou podobné katastrofě vyhnout?

Prakticky veškeré informace najdou malochovatelé na stránkách Státní veterinární správy. I když chováte třeba jen několik slepic na vajíčka, může je nemoc postihnout stejně jako ty, u kterých už byla nákaza ověřena.

1. Krmit vevnitř

Pro zvětšení klikněte

Hlavním preventivním opatřením je oddělit drůbež od vnějších vlivů. Pokud k vám na dvůr létají volně žijící ptáci, vystavujete chov riziku nákazy. A stává se to často, protože ptáci velmi snadno vypozorují, že slepicím sypete zrní a chtějí se přiživit.

Státní veterinární stanice proto doporučuje dávat slepicím a jiné domácí drůbeži krmení dovnitř, aby se na dvůr neslétali další ptáci a zmenšila se tak pravděpodobnost přenosu nákazy.

2. Zasíťovat okna a výběh

Ideální by bylo, kdyby po dobu trvání nákazy mohly vaše slepice zůstat na kurníku. To vždy není možné dodržet, ale zkuste jim postavit výběh, aby mohly hrabat, ale tak, aby byl kompletně zakrytý sítí jako voliéra.

Stejně tak zasíťujte okna v kurníku a utěsněte jej, aby se dovnitř nedostali hraboši a další zvířata, která mohou být nakažená. A naopak: nakazit se mohou i vaše kočky nebo psi.

3. Zvýšená hygiena při starosti o chov

Dodržujte zvýšenou hygienu, když jdete krmit nebo sbírat vejce. Vícekrát si myjte ruce. Důsledně se přezouvejte a převlékejte, když jdete ze dvora domů a naopak.

4. Vejce a maso důkladně tepelně upravte

Bezpečná teplota, při které se zničí virus H5N1, je 70 °C, třeba i na jedinou vteřinu. Zchlazováním nebo zmrazováním se viru nezbavíte.

Ptačí chřipka

Ptačí chřipka je nebezpečná nákaza kura domácího, krůt, vodní drůbeže, pernaté zvěře, exotických ptáků a volně žijícího ptactva, vyvolaná virem influenzy A.

Většinou nákaza propukne u domácí drůbeže po kontaktu s infikovaným vodním ptactvem. Infikovaní ptáci vylučují virus ve vysokých koncentracích trusem a také nosním a očním sekretem.

Nejvýznamnější způsob šíření mezi farmami je mechanický přenos kontaminovanými osobami, automobily, nářadím apod. Významnou roli hraje kontakt drůbeže na trzích a aukcích.

Takže se nedoporučuje používat syrová vejce, při zpracování drůbežího masa dbát na to, aby bylo důkladně propečené. Ideální je proto používat vpichovací teploměr.

Nebezpečí nákazy pro člověka není sice příliš velké, ale stát se to může. Lidé se podle Světové zdravotnické organizace vysoce patogenní ptačí chřipkou nakazí obvykle v důsledku těsného kontaktu s živými infikovanými ptáky, jejich trusem a jinými jejich tělními tekutinami a sekrety.

Nebo se dotknou kontaminovaného povrchu klecí, potřísněného vybavení nebo místa, kde byli infikovaní ptáci chováni. Kontakty s nakaženými uhynulými ptáky mohou u člověka vyvolat infekci, například při mnutí očí nebo nosu, anebo vnikne-li peří ptáků za ochranné brýle.

5. Sledujte zdravotní stav

lnfikovaná zvířata jsou otupělá a mají načepýřené peří. Jsou netečná, odmítají se pohybovat, mají dýchací potíže, jsou apatická. Příjem krmiva je výrazně snížen nebo se objeví úplné nechutenství. Rovněž snáška se výrazně snižuje nebo se úplně zastaví.

Vejce jsou deformovaná a mají tenkou skořápku. Některá zvířata vykazují příznaky nachlazení (výtok z nosu, kýchání). Během jednoho až dvou dnů dochází k vysokému úhynu. Zjišťovány jsou krváceniny a nekrotické změny na hřebínku a lalůčcích, edém hlavy. Mohou se objevit otoky a krváceniny na končetinách.

6. Volejte na krizovou linku

Pokud získáte pocit, že se vaše slepice chovají divně, nebo dokonce už došlo k úhynu, okamžitě volejte buď na 158, 150 nebo na krizová čísla jednotlivých krajských veterinárních správ, která jsou určena k hlášení nákaz nebo mimořádných situací a jsou funkční nonstop.

7. Jen v rukavicích

S uhynulou drůbeží manipulujte vždy jen v rukavicích a velmi opatrně. Nezapomeňte si obout také holínky.