Bedla zardělá se letošní podzim vyskytuje velmi hojně.

Bedla zardělá se letošní podzim vyskytuje velmi hojně. | foto: Jan Kramoliš

Pochlubte se posledním houbařským úlovkem, pořád se něco najít dá

  • 5
Aktuálně houby rostou podle mykologů spíš roztroušeně, a to hlavně v nižších a středních polohách, trochu lepší je to například v severních Čechách a na Plzeňsku. Ať jste v posledních dnech našli, nebo v následujících ještě najdete cokoli, pochlubte se svým houbařským úlovkem ostatním čtenářům iDNES.cz.

Že se momentálně opravdu „něco najít dá“, uklidňuje mykoložka Tereza Tejklová z Muzea východních Čech v Hradci Králové, která s kolegy připravuje houbařské výstavy a je tedy v našich lesích jako doma.

Pochlubte se fotografiemi houbařských úlovků

Abyste se mohli zařadit mezi prezentované autory snímků, pošlete fotografii svého úlovku na emailovou adresu soutez.hobby@idnes.cz. Do předmětu zprávy ideálně napište „Houby“ a do těla e-mailu popište, kdy, kde a jak jste ke svému houbařskému úlovku přišli. Můžete též pro ostatní připsat, jak tyto houby upravujete. Pokud natočíte zajímavé video, lze nám na něj poslat odkaz.

Zaslané fotografie by měly mít alespoň 1000 šířkových bodů, jejich maximální velikost by měla být 5 MB. Fotografie můžete posílat od pátku ode dneška do neděle 6. listopadu 2016 včetně. Sedm nejlepších zveřejněných fotografií odměníme honorářem. A nezapomeňte prosím uvést své kontaktní údaje.

„Rostou klasické hřibovité houby, zejména hřiby smrkové, hnědé a též třeba sametové. Objevují se bedly, pozdně podzimní holubinky, ryzce z okruhu pravého, čirůvky fialové. Václavky se začaly ve větším množství objevovat v posledním týdnu,“ vypočítává, na co momentálně můžete s trochou štěstí v lese narazit.

Houbařské úlovky obrazem

„Co se hřibů týká, zrovna v pondělí nám jedna paní přinesla do mykologické poradny pár velmi pěkných kousků hřibů smrkových přímo z okolí Hradce Králové. A to je to teď u nás v kraji s hřibovitými opravdu slabé,“ uvádí Tereza Tejklová příklad, že podzimní procházka v lese může příjemně překvapit.

Jinak je podle ní tenhle podzim z houbařského pohledu poměrně zvláštní. „Houby nás doslova vypekly. S našimi posledními výstavami to vypadalo všelijak a nakonec jsme vystavovali 301 druhů v Pardubicích a asi 350 v Hradci Králové,“ vysvětluje, že laikovi to tak připadat nemusí, ale nabídka našich lesů je opravdu široká (více zde).

Tenhle podzim můžete narazit na neuvěřitelnou spoustu druhů, které rostou velmi vzácně. Například na ronivku vločkonohou.

Minulý víkend například strávila s kolegy mykology v jižních Čechách a setkali se tam s houbami, které viděli na vlastní oči na živo buď poprvé, nebo jen párkrát v životě. Například voskovku klidnou nebo ronivku vločkonohou.

Podobně je překvapilo, že letos roste v abnormálním množství bedla zardělá. „Zároveň je to houba, kterou v posledních týdnech donášejí lidi nejčastěji do poradny. Jedlá je, ale názory na ni se rozcházejí,“ konstatuje mykoložka. Někdo totiž uvádí, že není dobrá a k jídlu ji nedoporučuje, jiný ji chválí, dělá z ní řízky a suší si ji na houbové koření. Chuť je prostě individuální záležitost.

Pokud potřebujte na cestu do lesa povzbuzení, podívejte se, jaké to je, když objevíte ráj hříbků, jako náš čtenář Jiří Skalník před třemi lety:

9. září 2013


Témata: Na houbách