Čirůvka májovka

Čirůvka májovka | foto: houbař.cz

Jarní houby už rostou, hodí se do salátů, polévky i číny

  • 4
Jarní houby sice letos začaly růst později než vloni, zato se jim teď dobře daří. Teplé počasí a půda nasáklá vodou jsou pro jejich růst ty nejlepší podmínky. Dobrou houbařskou sezonu by mohlo zhatit sucho během dubna.

„Začínají růst první druhy jarních hub jako ohnivce, urničky, kačenky a smrže,“ říká Jaroslav Landa z České mykologické společnosti. Největší šanci na úspěch podle něj budou mít lidé, kteří se vydají do lesů na jihu Moravy, v Českém krasu nebo v Polabí. Na to, aby si vyšli na houby lidé v celém Česku, je však podle Landy ještě stále dost času.

V současné době je podle mykologů v krajině poměrně hodně vody, což je příslib toho, že jarní druhy hub, které se objevují, mají dobrý základ pro růst.

houby v dubnu

Boltcovitka ucho Jidášovo

Čirůvka májovka

Hlíva nálevkovitá

Penízovka vodnatá

Opěnka měnlivá

Podle libereckého mykologa Zdeňka Peldy je důležité, aby v dubnu nepřišlo dlouhodobé sucho jako v posledních dvou letech. „Kdyby zároveň vystoupily teploty ke 20 stupňům Celsia, houby by přestaly růst na několik týdnů,“ shrnul mykolog.

Josef Slavíček, předseda Mykologického klubu z Hradce Králové, popisuje: „Zatímco pro toto období typický ohnivec šarlatový, ohnivec rakouský jsou houby nejedlé, znalci určitě najdou penízovku smrkovou, ta je jedlá. Hodí se do polévek, dá se přidat i do rizota či do salátu.“

Jeho kolega v oboru Jan Borovička ale varuje před přílišným nadšením z toho, že houbařská sezona opět začíná. „Normální člověk si zahoubaří, až začnou růst letní druhy hub,“ uvedl Borovička. „Loňský rok byl pozoruhodný tím, že letní houby začaly růst velice brzo. Bude záležet jenom na meteorologických podmínkách, jak to bude letos. Sváteční houbaři si proto na úlovek možná počkají až do května nebo června,“ prohlásil.

Penízovka vodnatá

Recepty z Penízovek Vločková polévka s penízovkami Budete potřebovat: 3/4 litru vody nebo vývaru z kostí, 80 g ovesných vloček, 150 g čerstvé penízovky, 50 g másla, sůl, 3 čerstvé žloutky, 1/4 1 mléka nebo smetany a petrželku Postup: Přebrané vločky vložíme do studené vody nebo vývaru, postavíme na oheň a vaříme asi 20 minut. Pak je scedíme a sítem protřeme, dáme do kastrolu, přidáme očištěné, na plátky nakrájené a na másle podušené houby, podlijeme vše vývarem z vloček, osolíme a ještě krátce povaříme. Nyní polévku odstavíme z ohně a zjemníme ji žloutky rozkvedlanými v mléce nebo ve smetaně. Nakonec přidáme do jednotlivých porcí polévky jemně nasekanou petrželku. Lze podávat s opečeným chlebem či toustem. Salát z penízovek Budete potřebovat: 300 g penízovky, 100 g celeru, 4 vejce vařená natvrdo, 1 kostka masoxu, 1/2 l vody, petrželku; zálivka: 4 lžíce octa, 2 lžíce vody, sůl, mletý pepř, trochu cukru, 3 lžíce oleje Postup: Penízovky očistíme, opláchneme a nakrájíme na plátky. Ve vývaru je povaříme asi 5 minut. V osolené vodě uvaříme do měkka očištěný celer a nakrájíme jej na kostičky. K vychladlým a okapaným houbám a k celeru přidáme nadrobno nakrájená vejce a nasekanou petrželku, zalijeme zálivkou a zlehka promícháme. Salát necháme krátce odležet. Před podáváním jej ozdobíme zelenou natí, případně červenou paprikou.


Témata: Na houbách