Split nemusí mít jen tvar anonymní podlouhlé krabice

Split nemusí mít jen tvar anonymní podlouhlé krabice | foto: LGE

Je čas vyčistit klimatizaci. Špinavé filtry zvyšují spotřebu energie

  • 2
Zanesené filtry zvyšují spotřebu a snižují účinnost systému. Největší péči věnujte předfiltraci, která zadržuje hrubé nečistoty - velké prachové částice, vlasy či zvířecí chlupy.

Většina značkových klimatizačních jednotek mívá vícestupňovou filtraci vzduchu, díky které je možné považovat je (s jemnou mírou nadsázky) i za jakési domácí čističky vzduchu. Podobně jako klimatizace v autě se doporučuje čistit je minimálně jednou ročně, vždy po sezoně.

Soustava filtrů"To se ale liší podle prostředí, kde klimatizace funguje. V domácnosti, kde jsou zvířata, nebo třeba tam, kde se používají celoplošné koberce, bývá více prachu. Stejně tak i v centrech velkých měst s intenzivní dopravou nebo v průmyslových oblastech s větší mírou znečištění ovzduší," upozorňuje specialista na klimatizace z firmy LG Electronics Tomáš Tuček. V podobných případech doporučuje kontrolovat filtry dvakrát ročně, vždy na jaře a na podzim. "Záleží i na způsobu používání klimatizace. Někdo ji zapíná jen přes léto k chlazení, někdo má model, který umožní i zatopit, funguje pak jako tepelné čerpadlo a používá se více dnů v roce. Ten pak musí čistit častěji. Uvědomte si, že přes splitovou jednotku v místnosti může projít až deset kubíků vzduchu za minutu a ten může obsahovat velké množství prachu," upozorňuje Tomáš Tuček. Zanesený filtr ztíží průchod vzduchu skrz systém, automatika pak špatně vyhodnocuje místní podmínky a lidé pak mohou mít pocit, že klimatizace nefunguje správně.

Co čistíte sami

Nejdůležitější prachový předfiltrI ta nejjednodušší a nejlevnější klimatizace by měla obsahovat jednoduchou předfiltraci. Ta zachycuje největší prachové částice a bývá i indentifikátorem prašnosti bytu. To, že se doporučuje čistit ji alespoň jednou ročně, neznamená, že by se nevyplatilo kontrolovat ji i častěji. Tento filtr chrání přístup k celé ploše chladicího systému. Jde o to, aby se systém nezanášel prachem a zachovala se jeho účinnost.

Bývá z plastu, lze ho jednoduše vyčistit třeba osprchováním ve vaně pomocí saponátu. Rozhodně se nepokoušejte čistit předfiltraci v myčce, filtr je plastový a vysokou teplotou by se mohl zkroutit.

Filtr vždy vyjímejte při vypnuté klimatizaci. Usazené nečistoty by se mohly při náhodném sepnutí rozfoukat po místnosti.

Plazmový filtr proto roztočům a mikroskopickým nečistotámNěkteré klimatizace mají i takzvaný plazmový filtr, který odstraňuje roztoče a drobné částečky prachu. Je napájený elektřinou, proto je lepší čistit ho jen štětcem. Pokud už se použije mokrá cesta, je třeba důkladně ho před opětovným zapojením vysušit.

Prouděním vzduchu vzniká statická elektřina, proto se prach usazuje i na šasi splitové jednotky. Během pravidelné údržby ho nezapomeňte utřít vlhkým hadříkem.

Zbytek se vymění

Každý z výrobců se chlubí dalšími stupni filtrace, jednotlivé vložky se obvykle mění. Nejčastějším příslušenstvím bývá uhlíkový filtr (podobně jako například u kuchyňských digestoří se stará o odstranění pachů). Frekvence výměny se obvykle pohybuje jedenkrát za půl roku, podle intenzity provozu. Jiná bude u zařízení, které se provozuje jen několik dní v roce v období největšího vedra, jiná tam, kde se klimatizace používá i k přitápění v době, kdy se nevyplácí využít hlavní zdroj vytápění.

Doplňkové filtry by měly z ovzduší likvidovat organické látkyPodle značky klimatizace se můžete setkat i s filtry, které mají omezovat proudění organických látek v ovzduší, některé dokonce mají i likvidovat bakterie a alergeny, přispívat ke sterilitě ovzduší. Všechny tyto filtry nelze očistit, musí se vyměňovat. "Často se při servisních kontrolách setkáváme s tím, že je lidé ignorují a provozují klimatizaci i bez nich. Taky to samozřejmě jde, jen se ochuzují o to, nad čím výrobci dlouze koumali a co se snažili zdokonalit a kvůli čemu si lidé kupovali dokonalejší a dražší přístroj," uvádí Tomáš Tuček.

Pozornosti by neměla ujít ani venkovní jednotka. Minimálně jednou za rok vyluxujte pomocí nástavce s měkkými štětinami vysavačem kondenzátor. Je třeba postupovat velmi opatrně, protože voštiny jsou z měkkého materiálu.

Kdy volat servis

Venkovní jednotkaČištění je možné i objednat, je ale třeba počítat s cenami tisíc až dva tisíce korun za jednotku, k tomu připočítat cenu nových filtrů. To je pro šikovné ruce zbytečný výdaj, určitě ale není radno podceňovat servis v okamžiku, kdy se v systému objeví netěsnosti. Ty se projeví mastnými skvrnami na potrubí, většinou se objevují na venkovní jednotce. Opraváři pak musí objevit zdroj netěsností, opravit ho a celý systém znovu dotlakovat. Podobná prohlídka (i když jen preventivní) ale neuškodí žádné klimatizaci jedenkrát ročně. Ideální je, když servis provádí firma, která klimatizaci montovala.

Stejně tak by se měl servis volat i v případě, kdy se přestěhujete do domu nebo bytu, kde je klimatizace už nainstalovaná, ale neznáte nic z její "historie" (lze to srovnat se situací, kdy koupíte starší auto a preventivně necháte vyměnit rozvodový řemen). Pak se doporučuje provést takzvané hloubkové čištění, kdy se demontuje, čistí a znovu vyvažuje i ventilátorové kolo (jeho chod ovlivňuje hlučnost), čistí se i elektronika, podobně se postupuje i u venkovní jednotky. Pak je klimatizace nachystána k činnosti, jako kdyby byla nová.