Unikátní druh primáta objevili vědci na Borneu. Vypadá roztomile, ale jeho...

Unikátní druh primáta objevili vědci na Borneu. Vypadá roztomile, ale jeho kousnutí je jedovaté. Dostal latinské jméno Nycticebus kayan. | foto: BBC Nature News

Na Borneu můžete potkat jedovatou poloopičku. Pozor na její kousnutí

  • 10
Nový druh malého nočního primáta našel mezinárodní tým vědců na Borneu. Malé, roztomile vypadající zvířátko s velkýma očima patří mezi outloně, tedy mezi poloopice, které mají blíž třeba k lemurům než k opicím či lidoopům. Naprosto výjimečný je tento outloň tím, že jeho kousnutí je jedovaté.

Nový druh dostal latinské označení Nycticebus kayan. A nebyl jediný nově pojmenovaný. Status samostatného druhu odborníci rovněž přiznali dvěma už dříve známým typům outloně, kteří byli dosud považováni jen za poddruh.

Druhové rozdíly u outloňů na Borneu vědcům dlouho unikaly. Ilustrační foto

Stalo se při vědeckém výzkumu outloňů na Borneu a na Filipínách, jak informoval časopis American Journal of Primatology. Pozornosti vědců nový druh prozatím unikal především kvůli nočnímu způsobu života. Podle zpravodajského serveru BBC News vědci vysvětlili, že noční zvířata méně spoléhají na vizuální vodítka, a proto si mohou být jednotlivé druhy podobnější.

Outloně rozlišíte podle znaků na hlavě

Ohrožení outloňů

Smutné je, že tyto poloopičky jsou díky svému roztomilému vzhledu oblíbeným suvenýrem. Obchodníci jim však nejprve vytrhnou špičáky a řezáky, aby z nich byli dokonalí domácí mazlíčci, kteří nemohou pokousat svého majitele. Jenže bezzubý outloň se už nedokáže sám uživit. Když je vypuštěn zpět do volné přírody, bez pomoci zemře.

Mezinárodní tým vědců vedený profesorkou Annou Nekarisovou z britské Oxfordské univerzity a Rachel Mundsovou z Missourské univerzity v USA se soustředil na prozkoumání obličejových znaků.

Ty vypadají zhruba jako maska s výraznými kruhy kolem očí. U jednotlivých druhů se mírně liší v detailech. Díky tomu vědci došli k závěru, že existují čtyři různé druhy outloňů. 

Původně se předpokládalo, že v dané lokalitě žije pouze outloň bornejský (Nycticebus menagensis). Dva z nově identifikovaných druhů byly odborníky dříve označovány jen za jeho poddruhy s latinskými názvy Nycticebus bancanus a Nycticebus borneanus.

Poloopička s jedovými žlázami v loktech

Zato úplně nově objevený druh Nycticebus kayan je pro vědu skutečnou lahůdkou. V jeho loketních jamkách totiž překvapení vědci objevili žlázy s jedem. Ty si outloňové lížou a díky tomu se toxin v nich obsažený mísí s jejich slinami.

Noční poloopičky pak tuto unikátní směs používají jako zbraň při kousnutí. Také ji nanášejí jazykem na kožich svého mláděte, zřejmě proto, aby od něj jed odradil predátory. Pro člověka je jed tohoto outloně dostatečně silný na to, aby mu potencionálně způsobil smrtelný anafylaktický šok.