Velké stříkačky postupně vrství jídlo

Velké stříkačky postupně vrství jídlo | foto: Dvice

Jídlo je v tiskárně... V New Yorku vymysleli funkční stroj na amarouny

  • 24
Jídlo připravené speciální 3D tiskárnou se možná uplatní v blízké budoucnosti. Zadáte počítači příkaz a on vám vytiskne oběd. Představu dosud prezentovanou jen ve filmech sci-fi žánru prezentovali v praktické podobě vědci z New Yorku.

3D tiskárny se v současné době používají pro trojrozměrné vyřezávání a modelování v průmyslu. Tuto myšlenku rozšířili vědci z newyorské Cornellovy univerzity. Velké injekční stříkačky naplnili potravinářskými surovinami. Podle vloženého programu pak stroj "vytiskne" hotové jídlo.

Trojrozměrná tiskárna je výsledkem jejich projektu Fab @ Home. Design je zatím tak trochu amatérský, má podobu sady kartuší nebo velkých injekčních stříkaček umístěných na pohyblivé ruce. Po stisknutí tlačítka se pak vrstvu po vrstvě ruka pohybuje tak, aby se nanášely jednotlivé ingredience. Stroj řídí klasické CADovské aplikace ve spolupráci s "Fab aplikací", která míchá složení jídla.

Připravené náplně

"Důsledek této technologie přípravy potravin by mohl být dalekosáhlý. Jednou byste si třeba z internetu mohli stáhnout recept Gordona Ramseye a uvařit si podle něj, lékaři by mohli snadno vytvářet speciální diety pro pacienty," tvrdil vedoucí projektu Jeffrey Ian Lipton deníku Mail Online.

"Inkousty" zatím samozřejmě neumějí biftek, ale úspěšně zvládají vše, co lze vymáčknout z tuby, jako sýry, čokoládu nebo těsto na koláč. Vědci ale usilovně pracují na dalších vylepšeních.

Největší radost mají z projektu propagátoři molekulární kuchyně. Ti se specializují na vytváření úplně nových jídel, kdy například zmrzlina může chutnat jako řízek (viz článek o molekulární kuchyni).

Například Homaro Cantu, kuchař chicagské restaurace Moto si už vyzkoušel "vyprojektovat" tištěné sushi. Vynálezem byl nadšený a hned přepovídal budoucnost: "Budou odstraněny požadavky celého výrobního řetězce, odstraní se negativa průmyslové výroby, jako hnojiva nebo výroba obalů. Představte si, že když dostanete chuť na jablečný koláč, vytisknete si ho, ale nebudete zatěžovat přírodu pěstováním jablek, chlazení, balení či dopravy." 3D tisk podle něj udělá pro jídlo totéž, co e-mail pro komunikaci.

O jídla z dílny Homara Cantu dokonce projevila zájem i NASA. Chtěla by je využít pro pilotovaný let na Mars.