Jmelí bílé | foto: Profimedia.cz

Jmelí bílé (Viscum album)

  • 0

Víte, že...

V poslední době se užívá i jako podpůrný prostředek při léčbě rakoviny. Čaj ze jmelí se používá také jako prostředek na zastavení krvácení (vnitřně zastavuje krvácení střev). Velmi dobře ovlivňuje také funkci žláz, takže je výborným prostředkem na povzbuzení látkové výměny.

ZÁKLADNÍ ÚDAJE:

Popis rostliny: Stálezelená polokeřovitá parazitická rostlina, vytvářející světle zelené kulovité útvary v korunách stromů (mohou mít až 1 m v průměru). Místo kořenů zapouští do větví hostitele specializované orgány (haustoria), kterými se dostává do cév hostitele a odebírá mu vodu a minerální látky.
Jmelí vytváří drobný kmínek, který se vidličnatě větví. Větve nesou vstřícné, kožovité listy protáhle vejčitého tvaru. Květy jsou velmi drobné a nenápadné, čtyřčetné (rostlina nese buď květy samčí nebo samičí (tzv. dvoudomost).

Plodem je bílá bobule, která je při rozmáčknutí velmi lepivá. To umožňuje semenům snadné přichycení na větve hostitelského stromu. Bobule jsou vítanou potravou ptákům, kteří pak s trusem rozšiřují lepkavá semena po okolí. Tento způsob rozšiřování semen nazýváme zoochorie. Některá semena ani nemusí projít trávicí traktem zvířete, stačí, aby se přilepila na peří, a pták je tak roznese (tzv. epizoochorie). Tato semena však magaljí nižší klíčivost.

Stanoviště:  Hostitelem je obvykle stromy starší než 20 let, různé druhy: listnaté (lípa, javor, topol, akát) i jehličnaté (borovice, jedle). Podle hostitele rozlišujeme tři poddruhy jmelí (pravé, borovicové, jedlové).

Výskyt: Roste roztroušeně na celém území naší republiky.

Období květu:  Kvete od března do května.

Léčivé účinky:  Léčivé účinky jmelí byly známy už ve starověku. U Keltů bylo považováno za magickou rostlinu, odhánějící každé zlo (je však pravděpodobné, že sbírali spíše na dubech rostoucí příbuzný ochmet). Jmelí obsahuje celou řadu účinných látek (cholin, acetylcholin, pryskyřice, organické kyseliny, flavonoidy aj.), které jsou obsaženy nejvíce v listech. Podle Marie Treben je nejlepší sbírat jmelí pouze od začátku října do poloviny prosince a nebo v březnu a dubnu. Rostlina je výrazným prostředkem ovlivňujícím práci srdce a cév. Snižuje krevní tlak, působí močopudně a je výborným prostředkem proti zvápenatění cév. 

Tip

Podle Marie Treben je nejlepší sbírat jmelí pouze od začátku října do poloviny prosince a nebo v březnu a dubnu. Rostlina je výrazným prostředkem ovlivňujícím práci srdce a cév. Snižuje krevní tlak, působí močopudně a je výborným prostředkem proti zvápenatění cév.
 
gal
Maria Treben doporučuje každému šestitýdenní kúru s jedním šálkem denně, bude se tak cítit mnohem lépe a zvýší se pracovní výkonnost. Ze jmelí se připravuje nálev studený, neboť varem by se část účinných látek zničila.