Na otázky bude odpovídat odbornice na psí duši MVDr. Hana Žertová

Na otázky bude odpovídat odbornice na psí duši MVDr. Hana Žertová | foto: archiv Hany Žertové

Jste-li celý den v práci, raději si místo psa pořiďte kočku, radí etoložka

  • 68
Dopředu se nedá přesně odhadnout, jakou bude mít pes povahu ani jak bude co zvládat. Kdo tedy žije sám v malém bytě, je celý den v práci a nemá se v péči o zvíře s kým vystřídat, měl by raději než o psovi uvažovat o kočce. Ta se zrovna tak dobře hodí k pětiletému dítěti, které touží po mazlíčkovi.

Tak to ze své praxe vidí etoložka Hana Žertová, která se setkává se spoustou problémových psů. Týkala se jich i celá řada otázek on-line rozhovoru. Mimo jiné jste se například ptali, co dělat se psem, který je agresivní, když se manipuluje s jídlem? Je správné spát se psem v posteli? Jak si poradit se psem od sousedů, věčně štěkajícím přes plot? Lze odnaučit loveckého psa lovit kočky?

odpovědi hany žertové na vaše otázky

Odpovědi Hany Žertové najdete ZDE.

Problémům raději předcházejte

Pro štěňata a psy platí, že bychom si je neměli do bytu pořizovat, pokud jsme denně více než 8 hodin v práci a navíc se nemáme v péči o ně s kým prostřídat. Pokud však přesto toužíte po mazlíčkovi, bude pro vás vhodnější kočka, která se s vaší nepřítomností vyrovná mnohem snáz.

"Dlouhá samota je pro psy nepřirozená a nejčastějším problémem, který ve své praxi řeším, je separační úzkost a její projevy. Bohužel nikdy nejde předem odhadnout, který pes bude samotu snášet lépe a který hůř. Proto se snažím problémům předcházet a doporučuji to všem, kdo uvažují o psovi. Zbavovat se pak psa, který doma devět hodin štěká, je kruté a nezodpovědné," vysvětluje veterinářka. Čtěte I když vás doma vítají psí hovínka, nevzdávejte to. Řešení existuje.

Kdo má dům se zahradou, řeší jiné problémy. Máte-li psa na hlídání, je přirozené, že štěká. Což ovšem může vyvolávat spory se sousedy. Měli byste svého psa naučit, aby rozlišoval situace, kdy je ke štěkání důvod a kdy ne.

A co dělat, když vám pes ze zahrady utíká? "Rozhodně stojí za to zjistit, proč pes utíká," vysvětluje etoložka. Odpovězte si nejprve na následující otázky: Neumí být sám? Co ho venku láká - lov, odpadky, společnost lidí nebo jiných psů? Možná se na zahradu bojí chodit právě proto, že ho tam necháváte samotného. Elektrický ohradník je někdy zrádný v tom, že pes má velkou motivaci dostat se ven a rána ho neodradí. Ale pak se bojí rány při návratu domů...

Živý dárek k Vánocům? Na něj pohlížejí milovníci zvířat skepticky, po svátcích se útulky plní k prasknutí

Kotě do bytu? Jednoznačně ano, pokud...

K pětileté holčičce, která s maminkou žije sama, Žertová koťátko vřele doporučuje. Podmínkou ovšem je, poradit se se zkušeným chovatelem nebo si přečíst dopředu, co obnáší správná péče (záchůdek, krmení, škrabadla, hračky, zacházení...) a s dítětem si o tom promluvit. Čtěte Kočce hrozí v bytě mnohá nebezpečí. Připravte se na nového mazlíčka včas. a Sedm omylů, kterými spolehlivě ublížíte své kočce.

Kočky mají obrovskou výhodu v tom, že je nepřítomnost člověka nestresuje, vystačí si samy. I když i s dospělou kočkou či kocourem mohou být problémy, ale dají se řešit. Většinou zjistíme, že jsme někde udělali chybu. Například agresivními se kočky stávají, pokud jsou fyzicky trestány.

Ani těhotné se nemusejí bát s kočkou sdílet byt. Nebezpečí přenosu toxoplasmózy platí pro dospívající kočky a kocoury zhruba do jednoho roku věku. U dospělých čistotných koček chovaných v bytě není důvod bát se přenosu chorob.

Jak se psem přežít zimu a Silvestra?

Jsou psi, kteří nejrůznější oblečky proti dešti a mrazu nesnášejí, pak nemá cenu je zbytečně stresovat. "Obleček je dobrý hlavně v deštivém počasí - pes tolik nepromokne a nezablátí si "podvozek". Ale jinak se přikláním spíše k tomu udělat zimní vycházky kratší, vydatnější a častější. Když je pes v pohybu, zahřeje se. Jen ho nenechte nikde uvázaného, to by mohl prochladnout," radí Žertová.

Hluk spojený se silvestrovskými oslavami někteří psi zvládají bez problémů, jiní se třesou a schovávají. Jak připravit psa na Silvestra, to nelze radit obecně. "Pro některé psy jsou vhodná anxiolytika (léky proti strachu), jiní si vystačí s přítomností páníčků za zataženými závěsy, některým zaberou homeopatika nebo Bachovky, někteří musí být dokonce přispáni obluzujícími léky," vysvětluje Žertová. Poraďte se s vaším veterinářem, který vašeho psa dobře zná, co by bylo právě pro něj nejlepší.

Kdo vám radil

Veterinářka Hana Žertová absolvovala Vysokou školu veterinární v Brně a patří k uznávaným odborníkům v oboru etologie zvířat. Od roku 1999 vede vlastní praxi, která se specializuje na psy a kočky s poruchami chování. Je šéfredaktorkou časopisu Zvířata a zdraví. Letos se objevila i na televizních obrazovkách v pořadu Polepšovna mazlíčků, kde radí s převýchovou problémových psů.

tip na dárek pro chovatele

Titulka nové knihy Hany ŽertovéV listopadu vyšlo druhé vydání knížky Od štěněte ke psu - Jak vychovat bezproblémového psa.

Publikace je určena především začínajícím chovatelům, jak se o mazlíčka postarat od útlého věku, jak ho vychovávat a jak mu porozumět. Provede vás také úskalími, která vás při péči o psa mohou potkat. Knížku doplňují působivé fotografie a příběhy z praxe. Pod vánočním stromečkem potěší budoucí i současné majitele štěňátek.

,