Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

K molům buďte nekompromisní, množí se a kálí ve vaší spižírně

Malí šediví či béžoví motýlci poletující po bytě vypadají neškodně, ale jejich potomstvo už vám pravděpodobně projíždí zásoby ve špajzce. Berou všechno. A bohužel se k nim klidně přidá i mol šatní.
Housenka a kukla zavíječe paprikového v rýži (Plodia interpunctella). Napadené potraviny už jsou nepoživatelné, okamžitě je vyhoďte.

Housenka a kukla zavíječe paprikového v rýži (Plodia interpunctella). Napadené potraviny už jsou nepoživatelné, okamžitě je vyhoďte. | foto: Profimedia.cz

Ke kterému druhu právě ti "vaši moli" patří, není až tak důležité. Je jich totiž celá řada: mol obilní, zavíječ paprikový, zavíječ moučný, zavíječ čokoládový, zavíječ datlový, makadlovka obilná a další. Vaše potraviny navíc opravdu nemusí vynechat ani mol šatní, kterému zřejmě například obilné produkty chutnají podobně jako vlněné vlákno.

Kde se u vás doma berou

Zavíječ moučný (Ephestia kuehniella).Domů si je nejčastěji přinesete domů s nákupem. Proto je dobré každý nákup preventivně prohlédnout, než ho uložíte k ostatním potravinám. Sypké potraviny můžete pro jistotu prosít přes sítko a teprve poté uložit. Vyplatí se to. Jakmile vaše potravinové zásoby moli jednou napadnou, budete se jich zbavovat velmi těžko. Množí se totiž neuvěřitelně rychle.

Protože se ovšem jedná o poletující motýlky, do bytu se vám stejně dobře mohou dostat i oknem, digestoří nebo ventilací od sousedů.

A uhnízdit se vám mohou téměř v čemkoliv. Přímo milují mouku, strouhanku, cukr, rýži, piškoty, sušenky, ale i koření, čokoládu, luštěniny nebo ořechy.

Všechny tyto potraviny se doporučuje skladovat v plastových nebo skleněných uzavíratelných dózách. U některých druhů se ovšem uvádí, že jsou schopni překonat i tuto překážku, stejně jako se dokáží záhadně dostat do originálně zatavených sáčků.

Jsou napadené potraviny zdraví nebezpečné?

Housenka zavíječe skladištního (Ephestia elutella). Napadené potraviny samozřejmě moli znehodnotí už tím, že je nejen sami konzumují, ale hlavně do nich vyvádějí potomstvo. "Samozřejmě v nich pak najdete výkaly v podobě malých kuliček, jemná hedvábná vlákna utkaná housenkami, zbytky zámotků a další hmyzí pozůstatky. Samy o sobě nejsou infekční, po konzumaci takto znehodnocených potravin by se vám nemělo nic stát. U citlivých lidí ovšem mohou tyto hmyzí zbytky vyvolat i alergii," vysvětluje parazitolog Jan Votýpka z Přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity v Praze.

A jak je to s možnou kontaminací nejrůznějšími chorobami? "Čistě teoreticky může například bakterie salmonely nebo vajíčka cizopasných červů přenést jakýkoliv hmyz," doplňuje RNDr. Votýpka. "Jde ale pouze o pasivní přenos, kdy si hmyz sedne na kontaminovanou potravu nebo výkaly, nalepí si to na nožičky a někde jinde si sedne na potraviny. Pravděpodobnost, že se tak skutečně stane, je ovšem v případě mola mizivá."

Jak a čím se molů zbavit

Nejprve fyzicky prohlédněte všechny potraviny, kamkoliv moli mohou naklást svá vajíčka. Při jakémkoliv nepatrném náznaku jejich přítomnosti, například v podobě jemných pavučinek či zámotků na obalu, potraviny okamžitě vyhoďte.

Použití vhodných prostředků proti molům by mělo následovat. Protože se ovšem molů zbavujete v blízkosti potravin, buďte velmi opatrní při jejich výběru. Chemickým přípravkům se raději vyhněte, bezpečnější a také jistější jsou lapače na bázi feromonů.

Mol v plné kráse."Tzv. mololapky, které jsou k dostání nejen u nás, ale i v běžné drogerii, obsahují sexuálně vábící látku, tzv. feromon. Tato látka na lapač naláká molí samečky a ti přilepí. Bez samečků se moli dále nerozmnožují a vyhynou," radí Stanislav Kopr z firmy DDD, která se zabývá desinsekcí. Jednotlivé lapače stojí od 7 do 25 Kč, jsou velmi účinné a nemají žádný zápach, člověk hmyzí feromony necítí.

Vyzkoušet můžete i lapače značky Ekovet nebo Catch. Ten je složený do tvaru trojbokého hranolu, který lepí pouze na vnitřních stranách, takže nehrozí polepení okolních předmětů a moli se nalepí dovnitř. Spokojeni byste měli být i s novým lapačem od firmy Biolit, který je účinný proti všem druhům zavíječů, neobsahuje insekticidy a vydrží až tři měsíce.

Rady našich babiček

Domácí škůdci lidstvo trápí po generace, takže kolují zaručené tipy, jak se jich zbavit. Například Blanka Stojarová z Prahy má vyzkoušeno dávat na dno dóz bobkový list: "Osvědčilo se mi také hodit do mouky černý pepř a po bytě pověsit čerstvou levanduli," dodává.

K receptům našich babiček patřily také obyčejné noviny, protože molům prý nevoní tiskařská čerň. Údajně stejně působí i hřebíček, kůra z citrusů, vratič, cedrové dřevo nebo i docela obyčejné mýdlo. Těžko posoudit, pravděpodobně záleží na konkrétním druhu mola, protože právě se sušenou pomerančovou kůrou má jedna redakční kolegyně opačnou zkušenost. Když doma hledali "molí hnízdo", našli ho právě v sáčku se sušenou kůrou.

A pokud doma máte silného kuřáka, je pravděpodobné, že vaše potraviny moli zatím nenapadli. V tomto směru totiž může být kuřák v domácnosti kupodivu užitečný, protože molům údajně silně vadí cigaretový kouř.

Autoři:

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

Mnohem lepší než sladit je kafe lehce osolit. A „turka“ nepijte, radí virální barista

Premium

Pití kávy už se dávno neomezuje jen na rozpustnou a poctivého českého turka. Tu výběrovou přijalo Česko za svou a těší se velké oblibě. Zjistil to i Mojmír Štabla, který se rozhodl, že na sociálních...

Zateplení na domě strakapoudi milují kvůli zvuku. Jak je od ničení odradit?

Někteří ptáci, zejména strakapoudi, se často objevují na zateplených fasádách budov. Izolační systémy založené na pěnovém polystyrénu je přitahují. Když do těchto povrchů klovou, vydává fasáda krásné...

1. dubna 2025  10:40

Jarní řez je důležitý. Jak říznout do stromu a neuškodit, aby se zahojil

Někdy je nezbytné při stříhání stromu odstranit i silné větve. Jak ošetřit řez stromu, aby se rány rychle zahojily a byly chráněny před chorobami a škůdci?

1. dubna 2025

Pošlete fotku svého zvířecího mazlíčka a hrajte o skvělé ceny v dubnovém kole

Krásné jarní fotografie už se objevily v kole březnovém, teď je ovšem ideální příležitost je přebít. Ceny od značky PRO PLAN, s níž jsme pro vás dubnovou soutěž připravili, za to stojí. Bezpochyby...

1. dubna 2025

Foie gras si budete moci vychutnat bez výčitek, že trápíte husy a kachny

Foie gras jsou v mnoha částech světa považována za hříšnou pochoutku. Toto tučné jídlo je kontroverzní, protože se vyrábí z jater kachen nebo hus, které byly před porážkou krmeny násilím.

1. dubna 2025

Miláček na celý život. Naklonovat psa stojí milion, u některých to však není možné

Premium

Zaplatíme cokoli, jen ať je s námi aspoň ještě rok. Uzdravte ho, pomozte mu. Tohle slyší veterináři často. Je snaha prodlužovat psí život stejně jako ten lidský. „Když máte špičkového psa, klonování...

31. března 2025

Čtenáři vybrali nejroztomilejší mazlíčky března. Vyhráli gurmánské granule

Březnové hlasování o nejroztomilejší mazlíky skončilo a je jasné, kdo se bude radovat z kvalitního krmiva pro kočičí gurmány. Potěšeni mohou být i hlasující, čtyři šťastlivci vyhráli zajímavou knížku...

3. března 2025,  aktualizováno  31.3 14:26

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

31. března 2025  6:30

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

31. března 2025

Zahradník nad ní zapláče, ale v kuchyni si tuto divokou zeleninu dopřejte

Je to křehoučká rostlinka, nebo se tak alespoň tváří. Ale tato jarní bylinka klame tělem, jde o úporný plevel. Jakmile bršlici zahlédne zahrádkář, oklepe se doslova hrůzou, jedna rostlina za rok...

31. března 2025

Jarní údržba trávníku: Jak obnovit krásu našeho zeleného koberce

Jakmile se na jaře oteplí a příroda ožije, je čas věnovat pozornost našemu trávníku. Mnozí z nás obdivují krásné, zdravé trávníky v parcích, ale může být frustrující, když se doma setkáme s...

31. března 2025

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

30. března 2025

Otužilé milovnice slunce. Teď je nasejete a v létě máte rozkvetlou zahradu

Sníte o záplavě barevných květů na své zahradě? Pak nečekejte a svůj sen začněte uskutečňovat už nyní. Do půdy už bezpečně patří některé druhy letniček. Ačkoli nás do května zcela jistě čeká ještě...

30. března 2025