VIDEO: Na likvidaci slimáků jsou přebornice kachny z Indonésie

  • 63
Ne, že by nežraly nic jiného, ale pro slimáka by se přetrhly. "Je to až nechutné," popisuje zanícený chovatel kachen "indických běžců", jak jeho miláčci doslova vsrknou každého slimáka, kterého jen zahlédnou.

I pro Petra Dobrého, dnes zaníceného chovatele, který si hlídá klubání každé malé kačenky, byly prvotním impulsem k pořízení tohoto plemene slimáci.

Fotogalerie "běhounů"

A vyplatilo se. "Slimáci mi dřív likvidovali celou úrodu, teď máme pokoj. Kachny první rok vyžraly slimáky, druhý rok slimáčí (nebo jejich) vajíčka a bylo po nich," konstatuje chovatel.

Sám na zahradě už tedy žádné nemá, tak mu je sousedi sypou přes plot. Vědí, že odtud už se žádný slimák nevrátí.

Má vyzkoušeno, že na zahradu o rozloze nějakých 500 metrů čtverečních stačí v pohodě dva až čtyři indičtí běžci a je po slimácích. Jak si tyto zvláštní kachny dokážou se slimáky poradit, se můžete podívat na videu zde.

Tučňáci s kachní hlavou

Běžci jsou poměrně plaší, nedůvěřiví k cizím a každého překvapí svým zvláštním zjevem a neutuchající činorodostí, s jakou se honí po zahradě. Připomínají tučňáky, zakrnělá křídla a dlouhé tělo vyvolávají dojem "jako by je někdo připravil o ruce" a skoro se obáváte, že se předběhnou nebo přepadnou.

Jsou tedy v podstatě bezbranní, proto potřebují pečlivou ochranu před kunou či lasičkou. Má to ale i své výhody. "Nepotřebují zastřihovat křídla, aby vám nepřeletěli plot či neuletěli," uvádí praktickou stránku věci Dobrý.

Indičtí běžci silně připomínají tučňáky.
Hejno běžců na průzkumu zahrady.
Indičtí běžci ve třech měsících

Donedávna byste je našli pouze u několika chovatelů, kteří je chovali prioritně na výstavy. Teprve před pár lety se jejich chov rozšířil mezi nadšence, kteří neřeší, zda má kachna zrovna standardem předepsané zbarvení, ale o to víc se snaží přijít na ideální podmínky chovu. Už proto, že zahraniční prameny uvádějí, že se dožijí 10 až 20 let. Zkušenosti si vyměňují na webu i na Facebooku.

A rovnou zapomeňte na červené kachní masíčko s knedlíkem a zelím, tyto kachny se prostě nejedí. "Svého psa nebo kočku přece také nesníte," nepřipouští jinou možnost chovatel, který vypadá, že by za své kachny dýchal.

Chov běžců totiž považuje Petr Dobrý čistě za koníčka se všemi radostmi a starostmi, které k tomu patří. "Běhouni" jsou pro něj domácími mazlíčky, na jejichž chovu se zbohatnout nedá. "Spočítejte si, kolik dnes stojí pšenice, šrot, směs pro kachny, směs pro mrňata, na kolik vás přijde pořízení kachníku, případně líheň."

Sám je občas dává pryč jedině proto, že nechce hejno zvětšovat na úkor životních podmínek. A na "běhouny", jak jim láskyplně říká, je u něj pořadník. Pokud mu ten který zájemce dokáže, že má pro chov těchto zvláštních kachen opravdu dobré podmínky, zařadí ho do pořadníku. Jeho žena považuje síto, kterým musí zájemci o kačenky projít, za přinejmenším stejně husté, jako je u žadatelů o adopci dětí.

"Běhouni" jsou nenároční, ale starat se o ně musíte

"Není pravda, že běžci v podstatě nic nepotřebují. Ale jsou nenároční, to ano, od jara do podzimu potřebují kachník jen na noc, jako úkryt před predátory, a kachna pro postavení hnízda a sezení na vajíčkách," vysvětluje chovatel.

Párek indických běžců, kteří mohou být zbarveni téměř jakkoliv.
Malé kačenky jsou roztomilé a bezbranné jako všechna mláďata.

O případnou nepřízeň počasí totiž v sezoně nejde, vítr, déšť ani kroupy kachnám radost ze života nezkazí. Dokonce to údajně vypadá, že čím je ošklivěji, tím jsou veselejší a zrychlují svoje běhání po zahradě."

Zato v zimě musí kachník běžcům zaručit sucho, ochranu před větrem nebo průvanem a alespoň minimální izolaci před silnými mrazy. "Běhouni sice pocházejí někde z Bali a Jávy, ale naši zimu snášejí dobře, pouštím je i na sníh," má vyzkoušeno Petr Dobrý.

Kachník pohodlný pro kachny i pro vás

Bez "domečku" se ale běžci neobejdou. A už při stavbě kachníku je samozřejmě dobré myslet jak na pohodlí kachen, tak na možnost snadného čištění.

U Dobrých mají kachník z palubek, to znamená bez škvír a průvanu. Proto nepotřeboval izolaci, zato mu dopřáli zatravněnou střechu. "Velké dveře využíváme pro kontrolu kachníku, jeho čištění a větrání, malá dvířka pro vstup mají kachny otevřená po celý den, zavíráme je jen na noc. Okno, vybavené sítí proti predátorům, je otevřené od jara do podzimu," popisuje chovatel. Dřevěnou podlahu kachníku vystýlá suchým senem, které mění zhruba dvakrát do měsíce.

Pokud má vyhovující parametry, můžete běžce samozřejmě ubytovat i ve stodole nebo nějakém zděném domku. V zimě je nejdůležitější suchá podlaha, aby při teplotách kolem nuly nešlapali v blátě. "Bláto jim totiž potom přimrzá na běháky, pak se jim dělají otlaky, začnou kulhat a mohou i zchromnout," varuje Dobrý.

A přidává historku, kdy řešil poprvé u jednoho běžce nějaký zdravotní problém a kamarád, "psí a kočičí" veterinář se mu přiznal, že je to první kachna, kterou ve své ordinaci vidí. Naštěstí dal tip na šikovnou veterinářku, která má péči o ptactvo za svou prioritu. Odkazy na schopné veterináře si dávají chovatelé i na internetu.

Důležité je kvalitní žrádlo a možnost koupání

Říká se, že jim stačí starý chleba a trochu pšenice. Možná krátkodobě ano, ale Petr Dobrý chce ale pro běžce to nejlepší. "Především chci, aby byli zdraví. Je to ve finále jednodušší než řešit nějaké zdravotní problémy z nedostatku živin".

Ne náhodou se někdy běžcům říká "tučňáčí kachny".
Koupání je i pro indické běžce nezbytností, kvůli nutné péči o peří.

Krmí tedy směsí pro kachny VKCH2 (krmná směs pro odchov kachňat), v období přepeřování a snášky vajec (tedy v sezoně) ještě přidává doplňkové vitaminy pro drůbež a vápník ve formě nalámaných skořápek. Samozřejmě, že kachny občas ocení i namočené staré pečivo, pšenici nebo ječmen. V zimě jim ještě přihazuje sušené kopřivy jako náhradu za zelené a dvakrát ročně přidá do krmiva přípravek na odčervení.

"Nemusíte mít strach, že by při plné misce nežraly slimáky. Pro běhouny jsou slimáci prioritou, k misce se vracejí teprve po důkladném průzkumu zahrady," směje se chovatel. "Skvělá zpráva pro zahrádkáře je, že téměř nejedí zelené, takže záhonky nechávají bez povšimnutí, tedy pokud v nich právě nejsou slimáci a nebo žížaly," doplňuje.

Nezbytností je pro běhouny i voda v zahradě, tedy možnost koupání. Sice nemají vzhledem k neustálému pobíhání na koupání tolik času jako jiné druhy kachen, ale potřebují ji pro nutnou údržbu peří. A nemusí jít zrovna o rybníček. Stačí jim jakýkoliv "bazének", ideálně s možností čištění a výměny vody. Okrasné jezírko z toho raději vynechte, udělaly by vám z něj kašovitou louži.