Jako všechny ostré věci, vysílají i trny kaktusů negativní energii.

Jako všechny ostré věci, vysílají i trny kaktusů negativní energii. | foto: Profimedia.cz

Kam patří v bytě kaktus, aby vás neohrožoval negativní energií

  • 101
"Řekl mi kamarád, že když jsem si doma rozestavila kaktusy, vnesla jsem si do bytu negativní energii. Něco podobného konstatoval i u bonsaje na okně a u sušené květiny ve váze v rohu pokoje. Mám to snad všechno vyhodit?" zeptala se čtenářka Ivana.

Živé rostliny vyrábějí kyslík a čistí vzduch, což je jeden z důvodů, proč by v interiérech chybět neměly. I dekorativní důvody hrají docela významnou roli.

"Je jasné, že každá živá rostlina přináší do bytu zdravou energii, a to i podle feng šuej. Ale jako ve všem, i u květin v bytě platí, že je potřeba najít tu správnou rovnováhu a neudělat si z bytu džungli," konstatuje Ludmila Djemelová, která se zmíněnému východnímu učení profesně věnuje už od roku 1993.

Ostny vysílají negativní energii

Pokud nemůžete bez kaktusů být, umístěte je k počítači nebo vedle televize.

Proč tedy feng šuej před kaktusy, bonsajemi a suchými květinami varuje? "Kaktusy, to jsou trny, a ty mají stejný efekt jako všechny ostré rohy, v interiéru například ty u nábytku; vysílají negativní energii sha. Určitě bych se jim vyhnula v ložnici nebo tam, kde bych u nich pobývala blízko, protože se vzdáleností klesá i jejich negativní vliv," vysvětluje Djemelová.

Prospět podle ní naopak kaktusy mohou u televize a počítače. "Tam totiž dokáží zabránit stagnaci elektrosmogu, který tyto přístroje produkují."

Německý autor knížek o principech feng šuej Gunter Sator v této souvislosti  odkazuje na pokusy NASA, které objektivně dokázaly, že konkrétní druhy pokojových rostlin pohlcují nebo rozkládají takové škodliviny jako nikotin (tchýnin jazyk, popínavka šplhavnice), oxid uhelnatý (například zelenec, opět i šplhavnice, syngónium či difenbachie) a dokonce i formaldehyd (aloe, zelenec, filodenron, fíkus malolistý neboli benjamin, banánovníky i břečťany).

Další pokusy skutečně prokázaly, že škodlivé záření počítače nebo televizoru pro změnu absorbují právě kaktusy (svícňák, parodie, nopál, opuncie či cereus). Umístěné vedle těchto zařízení či za nimi tedy mají jednoznačný přínos. Trny kaktusů by ale člověk skutečně neměl mít ve svém bezprostředním okolí a jednoznačně by měly stát mimo dosah dětí.

Bonsaje omezují růst, suché květy mají mrtvou energii

Bonsaje feng šuej neuznává. "Bonsai je něco, co kvůli přistřihování nenecháme vyrůst do přirozené velikosti. To znamená omezování, takové přistřihování křidýlek i našemu životu, osobnímu rozvoji, případně zdraví, mysli. Ona také bonsaj patří k japonské kultuře a Japonci jsou svou 'zařazeností v řadě' přísloveční," nedoporučuje bonsaje v bytě ani Djemelová.

A suché květiny? "Ty jsou symbolem pro mrtvou stagnující energii. Není v nich už nic živého a dosloužily. Jejich mrtvá energie člověka udržuje zpátky v minulosti a nedovolí pokrok v životě. Z praxe znám řadu žen, které si nechávají sušenou kytku, kterou dostaly od bývalého partnera a diví se, že jsou stále samy. Samy jednoznačně brání změně energie. Takže z mého pohledu sušené kytky doma? Nikdy!" je v tomto případě rezolutní specialistka, která se věnuje navrhování a realizaci interiérů podle feng šuej.

"Naproti tomu umělé květiny jsou u nás většinou zavrhovány pro nepřirozený vzhled a umělost, které z nich čiší na všechny strany. To už ale dnes není pravda," bere Djemelová na milost moderní umělé květiny tam, kde živá kytka nepřežije. "Nepropaguji jejich plošné užívání, ani by neměly nahrazovat živé květiny. Ale tam, kde je málo světla a zima, například na chodbách a schodištích, tam dobře vybraná a naaranžovaná umělá kytka dokáže prostor prozářit," radí odbornice.