Kamejka lékařská (Lithospermum officinale) - Sbírány jsou květy, listy, kořeny i semena pro široké léčivé účinky. | foto: Profimedia.cz

Kamejka lékařská (Lithospermum officinale)

  • 0
Kamejku možná čeká velké využití v oblasti ženské medicíny.

ZÁKLADNÍ ÚDAJE:

Víte, že...

Ženy z amerických indiánských kmenů pijí čaj z kořene rostliny příbuzné kamejce lékařské, aby zamezily častému těhotenství. Vědce tak přivedly na výzkum spojený s antikoncepčními účinky této rostliny. Pokusy byly úspěšně zkoušeny zatím jen na krysách a myších, u lidí ještě stejného výsledku nebylo prokázáno. 

Popis: Kamejka patří mezi trvalky z čeledi brutnákovité. Dorůstá se 80 centimetrů výšky. Lodyha je přímá. Listy kopinaté, svrchu tmavozelené, zespodu světlejší. Má krémově žluté květy, vyrůstající v úžlabí listů. Plodem je tvrdka perleťové barvy.

Stanoviště: K růstu potřebuje dostatek světla. Roste na vápencových svazích, v listnatých a smíšených lesích, podél řek a potoků.

Výskyt: K zahlédnutí je takřka po celé Evropě. 

Léčivé účinky: Sbírány jsou květy, listy, kořeny i semena pro široké léčivé účinky. Zpracovávají se do formy roztoků, nálevů, extraktů a matečné tinktury. Má příznivé účinky na snižování hladiny cukru v krvi, na srdeční choroby a na ledvinové kameny. Největší využití má však pro svou antikoncepční schopnost,  ta je připisována obsahu kyseliny litospermiové, která blokuje gonadotropní hormony.

Období květu: Kvete od června do července. 

Ohrožení: Není ohrožena.