Kamna na dřevo vytopí dům i chalupu. Představujeme teplovodní systém - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kamna na dřevo vytopí dům i chalupu. Představujeme teplovodní systém

Teplovodní kamna na dřevo zahřejí celý dům. Podívejte se na schéma zapojení systému a do chalupy na Vysočinu, kde využívají kombinaci tří zdrojů tepla.
Teplovodní vytápění - pro a proti | (1:26) | video: Hobby.cz

Kamna nebo krb slouží nejen jako lokání topidlo, ale čím dál tím častěji jako zdroj energie pro vytápění celého domu. Systém kamen nebo krbu s teplovodním výměníkem nám  bez velkých investic umožňuje napojení do již existujícího rozvodu ústředního topení.

. úspora i ochrana přírody

S neustále rostoucí cenou energií se ve stále větší míře obracíme k jiným, levnějším zdrojům. Takovým zdrojem je sluneční záření, které - pokud je vhodně začleněno do systému ohřevu - umožňuje nejen snížit náklady na provoz domu nebo chalupy, ale i díky využití energie přírody šetřit naše životní prostředí.

Pokud se pro tuto možnost vytápění rozhodnete, musíte nejdříve zvolit optimální výkon výměníku.
"Nízký výkon vám neumožní komfortně vytápět všechny potřebné prostory a naopak předimenzovaný výkon může vést k přetopení a neustálému škrcení přívodního vzduchu do topeniště. To má za následek nadměrné znečisťování prosklených ploch krbu a zanášení komínu. Vyšší výkon lze využít ve spojení s akumulační nádrží. Toto řešení sice vyžaduje další investice, ale umožní vám vytvoření zásoby teplé vody na dobu, kdy již nemůžete přikládat, například v noci nebo druhý den dopoledne, kdy jste v práci," říká Libor Žák, vedoucí specializované prodejny v Brně.

Prvky teplovodního systému

Každý teplovodní systém musí být opatřen předepsanými prvky. Je to především expanzní nádoba, pojistný ventil a oběhové čerpadlo, které je vhodné doplnit záložním zdrojem pro případ výpadku elektrické energie. Dále je nutné zabránit přehřátí vody ve výměníku. Pro tento účel lze použít speciální CALEFFI ventil. Ten má za úkol v případě, že se teplota vody blíží 100 °C, ji odpustit do kanalizace a na její místo dopustit vodu z vodovodního řádu. sphPro výměník není nebezpečné pouze přetopení, ale naopak i příliš chladná voda v systému. Příliš chladná voda v systému způsobuje nízkoteplotní korozi (ta dokáže výměník zničit ve velice krátké době) a dále vede k nadměrné usazování sazí a dehtu na teplosměných plochách výměníku. Tyto usazeniny zvyšují součinitel prostupu tepla a tím snižují výkon výměníku. Tomu se dá zabránit, pokud do systému zapojíte trojcestný ventil, který pomocí zkráceného okruhu (tzv. BYPASSU) omezí dobu, kdy bude do výměníku proudit voda o teplotě nižší než 60 °C, čímž prodlouží životnost a sníží četnost čistění výměníku. Instalaci kamen/krbu s teplovodním výměníkem je vhodné svěřit profesionální topenářské firmě.

Návštěva na chalupě, kde se šetří energií

Chalupa se nachází v nadmořské výšce 650 m v obci Vojtěchov na Vysočině. Budova, zasazená do krásné přírody, je kromě jiného zajímavá svým propracovaným topným systémem, který je dobře připraven na místní drsné zimní počasí a který využívá tři v místě dostupné zdroje tepla – slunce, dřevo a elektřinu.

sphChalupa Ing. Ladislava Slonka je samostatně stojící novostavba s obyvatelným podkrovím o celkové obytné ploše 150 m2. Budova je postavena z tvárnic Ytong 400 mm a je zateplena 100mm polystyrenem. Při stavbě byla použita plastová okna i dveře, tepelné ztráty domu jsou tedy velmi nízké. Umístění chalupy ve výšce 650 m n. m. v 5. teplotním pásmu a předpoklad, že chalupa bude v budoucnu využívána pro trvalé bydlení, vedla majitele k investici do propracovaného a funkčního systému topení a ohřevu vody.

Vhodně zvolený topný systém - kombinace tří zdrojů

Topný systém a systém ohřevu teplé vody zahrnuje želetavská kamna s teplovodním výměníkem Olymp, tři solární panely a elektrický dohřev. Maximálně jsou tak využity v místě dostupné tepelné zdroje - slunce, dřevo a elektřina. Doplňkovými zdroji vytápění chalupy jsou elektrické podlahové topení v přízemí a elektrický přímotop v podkroví, které jsou ale využívány pouze výjimečně. Instalovaná kamna Olymp mají celkový výkon 7 až 11 kW, z toho na teplovodní výměník připadá 4 až 6 kW.

Kamna vyhřívají obytnou místnost o velikosti 42 m2. Teplá voda z teplovodního výměníku je při teplotě 68-85 °C předávána do akumulační nádrže o objemu 1,7 m3. sphTepelně izolovaná nádrž byla dodavatelem vyrobena na míru tak, aby se vešla do původní šatny a nebyla tak na očích majitelů a návštěvníků objektu. Velmi důležitým prvkem systému je regulace teploty vody předávané do zásobníku. Pokud by se totiž do výměníku kamen vracela příliš studená voda, mohlo by dojít k dehtování kamen i komína. Výkon kamen Olymp je dostatečný pro postupné vyhřátí celého domu. V případě nutnosti vyhřát chalupu okamžitě je nezbytné použít dohřev elektrickou topnou spirálou o výkonu 3 kW. Dalším řešením by bylo využít výkonnější kamna, např. typ Herkules, který má celkový výkon 11 až 17 kW, z toho do výměníku 7 až 11 kW. "Při topení smrkovým dřevem se přikládá jednou až dvakrát za hodinu. Přikládání přes noc není nutné. Pokud použijete tvrdé dřevo a zavřete přívod vzduchu, oheň do rána vydrží," prozradil majitel chalupy.

Teplo i pro vyhřátí vody v krytém bazénu

Teplo dodávané třemi solárními panely pomáhá temperovat vodu v otopném systému. Celý systém je připraven i na ohřev vody v zastřešeném bazénu o objemu 22 m3. "Pro případ nedostatečného  výkonu solárních kolektorů a kamen jsou doinstalovány tři elektrické topné spirály o celkovém výkonu 11 kW. Z nich je v současnosti s dostačující účinností zapojena pouze jedna o výkonu 3 kW," uvedl dále Ladislav Slonek. sphO bezpečnost celého systému se stará systém elektronické regulace, pojišťovacích ventilů, dvě expanzní nádoby,  z nichž jedna je dimenzována pro solární systém, druhá o velikosti 110 litrů je vyhrazena pro zásobník teplé vody. Celá instalace bude velmi brzy doplněna i o záložní systém, který je nutný při výpadku elektrické energie, kdy by hrozilo přehřátí výměníku kamen. Takovýto systém je náročný na regulaci a vyžaduje instalaci zkušeným odborníkem.
"Pro naši chalupu jsme zvolili centrální nízkoteplotní vytápění s cirkulací vzduchu. Je použito více menších radiátorů s nastavitelnými termostatickými ventily, strop mezi přízemím a podkrovím není tepelně izolován a u vnitřních dveří nejsou použity prahy, aby teplý vzduch mohl cirkulovat. Nemalou energetickou úsporu přináší také směšování teplé a studené vody, které výrazně šetří energii,“ říká Ladislav Slonek.

Ve spolupráci se společností Enbra

Autor:

Nejčtenější

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

Jarní údržba trávníku: Jak obnovit krásu našeho zeleného koberce

Jakmile se na jaře oteplí a příroda ožije, je čas věnovat pozornost našemu trávníku. Mnozí z nás obdivují krásné, zdravé trávníky v parcích, ale může být frustrující, když se doma setkáme s...

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

Mnohem lepší než sladit je kafe lehce osolit. A „turka“ nepijte, radí virální barista

Premium

Pití kávy už se dávno neomezuje jen na rozpustnou a poctivého českého turka. Tu výběrovou přijalo Česko za svou a těší se velké oblibě. Zjistil to i Mojmír Štabla, který se rozhodl, že na sociálních...

Je kvůli mrazům nutné odložit stříhání levandule? Na jarní střih je nejvyšší čas

Přelom března a dubna je ideální pro jarní řez levandule. Je lepší se stříháním levandulí počkat, až teploty opět klesnou pod bod mrazu?

5. dubna 2025

Krtek se na zahradě na jaře hodí. Pomůže oživit muškáty na novou sezonu

Když nám v zahraje ryje krtek, většinou jsme naštvaní. Lze to ovšem vidět i tak, že krtičiny jsou zdrojem velmi pěkné zeminy, kterou vám krtek doslova vynese nad povrch půdy. Jen ji seberete lopatou...

5. dubna 2025

Na mladé se musí zlehka, ale na dospělé razantně. Jak správně stříhat túje

Túje, známé také jako zeravy, jsou v českých zahradách velmi oblíbenou volbou pro živé ploty. Rychle rostou, zajišťují soukromí a jsou příjemnou alternativou betonových zdí. Aby si udržely svůj...

4. dubna 2025

Mráz se chystá na květy ovocných stromů. Zachrání je bílá netkanka, voda a oheň

S pochopitelnými obavami sledují mnozí zahrádkáři předpověď, kdy se mají po teplých slunečných dnech vrátit chladné dny včetně mrazíků. Řada ovocných keřů i stromů má květy v rozpuku, a tak hrozí, že...

4. dubna 2025

Špaletová okna žijí dál. Nabízejí tradiční krásu i s moderními izolacemi

Špaletová okna jsou neodmyslitelnou součástí historických budov, zejména bytových domů ve městech. Jejich využití se však neomezuje pouze na památkově chráněné objekty, stále častěji nacházejí své...

4. dubna 2025

Kdy stříhat meruňku? Jarní řez je důležitý, ale hrozí ničivý mráz

Meruňky vyžadují pečlivou péči. Správný řez zajistí zdravý růst stromu a potřebné prosvětlení koruny. Kdy a jak stříhat meruňku, aby se bohatě odměnila sladkými plody? Není už na jarní řez pozdě?

3. dubna 2025

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning

Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...

Víkendové mrazy se chystají na ovocné stromy. Pět tipů, jak je účinně ochránit

Příroda se probouzí a sluníčko krásně hřeje. Zkušení zahrádkáři už však vědí, že jakmile jsou brzy na jaře přes den nadprůměrné teploty, s velkou pravděpodobností je zchladí ničivé jarní mrazíky. Ty...

3. dubna 2025  14:30

Zoo Praha má mladý pár úžasných stromových varanů, budou nejdelší na světě

Milovníky plazů nepochybně potěší, že v Zoo Praha jsou nově k vidění varani Salvadoriovi. Mladý pár jménem Salva a Dorian obydlel expozici v Pavilonu velkých želv, kterou ještě donedávna obývali...

3. dubna 2025

KVÍZ: Jste správní foodies? Otestujte se, jak se vyznáte v názvech pokrmů

Mnohdy se stane, že si zajdete do lepší restaurace. Jenže při pohledu do jídelního lístku jste v rozpacích a podle názvu nepoznáte, co si vlastně vybrat. A hlavně – co naservírují, jak to bude...

vydáno 3. dubna 2025

Hrušeň je držák, zvládne i radikální jarní řez

Pro zdraví a bohatou úrodu sladkých hrušek je klíčové strom pravidelně stříhat. Jak na jarní a podzimní řez hrušní? Nebo jak prořezat starou hrušeň? A co je to zmlazovací řez? Ucelený návod přinášíme...

2. dubna 2025

Dubnový manuál pro pěstování zeleniny. Kdy rozvézt kompost, sít i množit

V dubnu se s největší pravděpodobmostí na zahradě nezastavíte. Protože pokud chcete v sezoně postupně stále něco sklízet a radovat se i z rozkvetých záhonů, budete se muset pořádně otáčet. Při...

2. dubna 2025

Jarní údržba fotovoltaiky se vyplatí. Zajistí plný výkon, předejde požárům

Základním předpokladem dlouhé životnosti a správného chodu celého fotovoltaického systému je prevence. Každý rok by proto měli majitelé fotovoltaických elektráren nechat provést kompletní kontrolu...

2. dubna 2025