Kanaánský pes: výjimečné plemeno, které žije s člověkem i v divočině - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kanaánský pes: výjimečné plemeno, které žije s člověkem i v divočině

Kanaánský pes, zkráceně kanaánec, je starobylé izraelské psí plemeno staré více než 4 000 let. Jedná se o velmi inteligentního a učenlivého psa, na kterého v České republice jen tak nenarazíte – na rozdíl od Izraele, kde jej můžete spatřit i ve volné přírodě ve smečkách.
Dospělá fena kanaánského psa se svým potomkem

Dospělá fena kanaánského psa se svým potomkem | foto: Kateřina Jančaříková

Kořeny kanaánských psů sahají až do doby 2 000 let př. n. l., což dokládají archeologické nálezy koster stejného rámce, jako mají dnešní zástupci této rasy, a maleb, kde je jasně zřetelná podobnost s dnešními kanaánci.

Tyto psy chovali izraelští a judští králové, kteří si jich museli vskutku vážit, jelikož byly objeveny hroby psů z této doby. V nejznámějším a nejobsáhlejším pohřebišti v Aškelonu, kde bylo nalezeno přes tisíc psích hrobů, byla všechna zvířata uložená stejným způsobem. Podle archeologů to v žádném případě nebyly oběti, psi zemřeli z různých příčin a nebyli zabiti člověkem.

Ve starověkém Izraeli byli psi velmi oblíbení. Pravděpodobně si je doma drželi i prostí lidé, zejména kočovní pastevci, kterým psi pomáhali se stádem. Zlé časy nastaly, když Blízký východ osídlily arabské a římské kmeny, protože pro muslimy je pes nečisté zvíře.

Přesto tento druh nevymřel. Kanaánští psi se situaci přizpůsobili a začali žít volně, v divočině. A když měli možnost, přidali se k lidem – nejčastěji ke kočovným kmenům beduínů či drúzů.

První kanaánský pes byl do České republiky dovezen v roce 2008.

Kanaánský pes
Původ plemeneIzrael
Účel plemeneHlídací a strážní pes, společník
Další názvyCanaan Dog, Kelev Kanaani
UznáníFCI, skupina V
Velikost50–60 cm, psi mohou být výrazně větší než feny
Hmotnost18–25 kg
Průměrný věk15 let
Pořizovací cena1 000–1 500 Eur

Na výstavách jsou nejoblíbenější krémově zbarvení jedinci

Kanaánský pes je středně velké a vyvážené postavy čtvercového rámce. Svým vzhledem silně připomíná divokého psa. Má hustou a krátkou srst s podsadou, která může mít různé zbarvení, nejčastější je písková, červená a bílá se skvrnami, ale vyskytují se i černí či černobílí jedinci.

Na výstavách je nejlíbivější krémová varianta srsti. Samci tohoto plemene jsou svým vzhledem velmi odlišní od fen – jedná se o takzvaný pohlavní dimorfismus, kdy je samec viditelně větší a mohutnější než fena.

Kateřina Jančaříková, která mimo jiné pracuje jako odborný asistent katedry biologie a environmentálních studií Univerzity Karlovy, je chovatelkou a velkou obdivovatelkou tohoto jedinečného plemene. Vlastní chovatelskou stanici s názvem Storytelling a odchovala zatím dva vrhy (k lednu 2017) z celkových tří, které se narodily v Česku.

Divoká štěňata kanaánského psa v Izraelské přírodě

Beduín se svými kanaánskými psy v okolí izraelského města Dimona

Ke psům všeobecně ji to táhlo již od útlého věku. „Když jsem se dozvěděla o divoce žijících psech z Izraele, nastražila jsem uši,“ vzpomíná. Více se o ně začala zajímat v roce 2008, když zjistila, že byli první jedinci tohoto plemene importováni do České republiky. Kontaktovala chovatele, kteří měli první zaregistrovanou fenu, a když se jim narodil první vrh, koupil jí manžel štěně. „Kombinace divoce žijící zvíře a přitom pes, tomu se nedalo odolat,“ vzpomíná.

Zachoval si původní psí chování

„V první řadě je třeba připomenout, že kanaánští psi nejsou vlci ani hyeny, ale psi. A mají zachované původní psí chování. Oproti divokým zvířatům velice stojí o kontakt s člověkem. Na druhou stranu si zachovali velkou škálu přirozeného chování divoce žijících zvířat. Mezi jedinci nalezneme různé škály povah. Máme doma čtyři kanaánské psy a každý z nich je jiný,‘‘vysvětluje chovatelka.

Štěně kanaánského psa

Kanaánský pes je velmi unikátní stvoření. Je to totiž psí plemeno, které je domestikované a zároveň divoce žijící v přírodě. Paralelně s organizovaným chovem žije část populace kanaánského psa volně, jako páriové.

Jejich život je blízký životu Huckleberryho Finna, jak ho známe z knížky od Marka Twaina. Ostatně právě v této knize bylo poprvé použito slovo pária v tomto významu.

S beduíny se to v poušti lépe táhne

Volně žijící kanaánci se živí mršinami, odpadky a drobnými hlodavci. Někteří jedinci doprovázejí beduíny a střeží jejich stáda.

Tito psi mají poměrně hezký život a je s nimi důstojně zacházeno, jelikož beduíni si těchto psů poměrně váží a respektují je. Psi nejsou nijak omezováni, jsou zahrnováni láskou a nejsou drženi násilím. Pokud se k beduínům přidá nový divoce žijící kanaánec, mají radost.

„Myslím, že život s beduíny je skutečně šťastný, i když se dostanou do šarvátek s vlky a šakaly. Jiní takové štěstí nemají, ve věku několika týdnů si je odnesou arabští kluci a spíše se o ně nestarají, než starají,“ líčí Jančaříková.

Vzpomíná, jak potkali několik klučičích tlup s vyzáblým kanaáncem na špagátku a jednoho kluka se zeptali: „Čím svého psa krmíš?“ Odpověděl: „Tak normálně...co si chytí...“ „A pouštíš ho někdy?“ „Ne, to by mi utekl.“

Další štěňata z přírody odnášejí „zachránci“ a odvážejí je do útulků. Tam jim personál hledá majitele a když ho nenajde, je zvíře utraceno. Samozřejmě „záchrana“ štěňat je obvykle úplně špatně – divocí psi by se neměli z přírody zachraňovat, jsou její součástí.

Divoké smečky čelí nástrahám periferie

Divoce žijící populace kanaánských psů musí často čelit nejrůznějším nástrahám. Největší hrozbou pro toto plemeno byl izraelský vládní program likvidace volně žijících psů spuštěný v 80. letech minulého století, kdy mezi divokými izraelskými zvířaty vypukla vzteklinová epidemie.

Kanaánský pes je v přírodě jako doma.

Kanaánský pes je v Česku vzácným plemenem. Prozatím (k lednu 2017) se zde odchovaly tři vrhy.

Najatí lovci pronásledovali ve vrtulnících divoké psy, dospělé i štěňata, a stříleli je. Jenže kanaánci se zakrátko naučili utíkat do úkrytů vždy, když slyšeli z dálky zvuk vrtulníku. Střelci v automobilech postříleli psy, které si ochočili izraelští vojáci na hlídkách – mnozí z nich to velice těžce nesli.

Nicméně genocida se nepodařila. A nakonec se ukázalo, že ani epidemie vztekliny se mezi párijskými kanaánskými psy nerozšířila tak, aby jejich populaci zdecimovala. Dnes jsou divocí psi ošetřováni vakcinací obdobně jako psí páriové v Aténách.

K cizím lidem je velmi nedůvěřivý

Kanaánští psi jsou velmi oddaní své rodině, kterou chrání za každých okolností. Jejich povahovým rysem je nedůvěra a rezervovanost vůči neznámým lidem, rozhodně se však nejedná o přirozenou agresi. Nenechají na sebe sáhnout, až po nějaké době, kdy zjistí, že je jeho pán s cizincem ‚‚za dobře‘‘, se uvolní.

„Kanaánští psi si málokdy vezmou od cizích lidí pamlsek. Tato vlastnost mi dává hodně zabrat při tréninku, zvlášť záchranářském. Naše kanaánka Sangie uměla stopovat hodně rychle, ale asi rok a půl jsem ji učila, že když vystopuje figuranta, měla by jít až k němu a sežrat pamlsek. Stejně to neudělá – vezme si ho jen někdy.“ K domácím mazlíčkům a dobytku se kanaánský pes chová přátelsky. Je taktéž výborným společníkem pro děti.

I přes jejich inteligenci je na závodech často nepotkáte

Vzhledem ke svojí vysoké inteligenci se kanaánští psi rychle učí a jsou také vhodní k výcviku, přesto se s nimi na závodech často nesetkáte kvůli jejich málopočetnosti.

Kateřina Jančaříková se zabývá pozorováním a chovem kanaánských psů.

Kanaánský pes je oddaným svojí rodině.

Pokud někdo s kanaánci něco podniká, jsou to nejčastěji výstavy. Jeden kanaánský pes složil ve Francii zkoušku BH, několik jich dělá agility. Také jsou využíváni jako psi pastevečtí k ochraně stád (především v Kanadě a USA). V Evropě i v Americe se několik zástupců tohoto plemene cvičí v disciplině mantrailing (praktická stopa). V Americe se s nimi dokonce pořádají přebory v lovu potkanů.

Kanaánský pes je tedy velmi šikovný, ale většinou si ho chovatelé pořizují jako mazlíčka a společníka na procházky. „Osobně se svými kanaánci dělám rekreačně základy poslušnosti, dogdancing, mantrailing a caniscross. Uvidíme, zda to někdy bude na nějakou zkoušku nebo závod,“ vypočítává chovatelka.

Kanaánský pes je znamenitý bezúdržbový hlídač

Toto plemeno je vskutku spolehlivý hlídací pes. Jejich přirozenost jim velí hlídat a chránit. V praxi to znamená, že štěkají u plotu, chrání auto nebo batoh. „V naší rodině jsme nikdy neměli psy, kteří by hlídali tak dobře jako kanaánci“, doplňuje Jančaříková.

Zajímavost

  • Kanaánské psy používá izraelská armáda při strážení hranic a jedná se také o první plemeno, které bylo vycvičeno k identifikaci min a výbušnin.
  • Kanaánci mají úžasné motorické schopnosti. Mají velice obratné zadní nohy a díky tomu se výborně pohybují po složitém terénu, jakým jsou například sutiny. Mezi jejich další přednosti se řadí vynikající čich, který umí značně využít již v útlém věku.

Kanaánský pes je vcelku nenáročné plemeno na údržbu. Má samočistící srst, což znamená, že veškeré nečistoty, například zaschlé bláto, po oschnutí opadají a pes je ‚‚jako nový‘‘. Další výhodou je, že jejich kožní maz odpuzuje časté psí parazity, jako jsou blechy a klíšťata.

Aktivity a dovádění s páníčkem si užívají, ale dokáží se zabavit i sami a navíc velmi rádi spí. „Docela rádi tráví čas doma na zahradě, kopou si nory, loví v jezírku vodní šneky, leží na vršku dětského domečku a pozorují okolí. Když jde někdo okolo, tak s velkou chutí štěkají u plotu. Také loví vrabce a polykají je jako maliny, když jsou vrabci neopatrní a přiblíží se k nim moc blízko. Zatím nezabili žádnou naši slepici, kachnu ani husu. Naopak se zdá, že je baví pomáhat je nahánět a mají radost, když je pochválím, že mi pomohli. Naopak to, co se mi nelíbí, třeba trhání peří, příště nedělají‘‘, říká.

Toto přírodní plemeno má obvykle pevné zdraví

Kanaánský pes je celkově zdravé plemeno. Na tento fakt má určitě vliv to, že jsou velmi přírodní a nebyli nijak šlechtěni, na rozdíl od mnoha dnešních plemen – příroda si je zkrátka stvořila sama.

Z informací dostupných na internetu a v několika knihách o plemeni si lze udělat přehled zdravotních problémů a příčin úmrtí. Podobně jako u jiných plemen je stále častějším a palčivějším problémem výskyt rakoviny. Vyjma stáří je to nejčastější příčina úmrtí.

Feny poměrně často trpí falešnou březostí. „Ve skutečnosti je to podobně jako u jiných divoce žijících psovitých šelem spíše přirozená pojistka než nemoc – pokud by zemřela fena-matka, bude ve smečce jiná fena schopná odkojit štěňata,‘‘ vysvětluje chovatelka.

Chovatelka doporučuje u rodičů štěňat sledovat rentgenové vyšetření kyčelních a loketních kloubů, luxaci patelly (= stav, při kterém je čéška „vypadlá“ mimo žlábek kosti stehenní), vyšetření na degenerativní myelopatii, což je progresivní onemocnění postihující míchu, a vyšetření štítné žlázy.

Ve spolupráci s chovatelskou stanicí Kelev Kanaani - Kanaánský pes.

Načítají se informace o videu…

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

Mnohem lepší než sladit je kafe lehce osolit. A „turka“ nepijte, radí virální barista

Premium

Pití kávy už se dávno neomezuje jen na rozpustnou a poctivého českého turka. Tu výběrovou přijalo Česko za svou a těší se velké oblibě. Zjistil to i Mojmír Štabla, který se rozhodl, že na sociálních...

Úžasní plastikoví modeláři excelovali na dalším ročníku Panthers Cup

Byl to už 14. ročník soutěže nejen v plastikovém modelářství Panthers Cup 2025. Pojďme se zaradovat spolu s nimi, protože na první pohled je úžasné vidět, co dokážou šikovné ruce modelářů, kreativita...

Jak ochočit slepice, aby byly přítulnější. Z některých uděláte i mazlíky

Pomazlit se s kočkou nebo se psem vám dává logiku, udělat totéž se slepicí vám přijde přitažené za vlasy? Nenechte se mýlit, i slepice k vám může přilnout, doprovázet vás po zahradě, přijít se...

Zahradník nad ní zapláče, ale v kuchyni si tuto divokou zeleninu dopřejte

Je to křehoučká rostlinka, nebo se tak alespoň tváří. Ale tato jarní bylinka klame tělem, jde o úporný plevel. Jakmile bršlici zahlédne zahrádkář, oklepe se doslova hrůzou, jedna rostlina za rok...

31. března 2025

Jarní údržba trávníku: Jak obnovit krásu našeho zeleného koberce

Jakmile se na jaře oteplí a příroda ožije, je čas věnovat pozornost našemu trávníku. Mnozí z nás obdivují krásné, zdravé trávníky v parcích, ale může být frustrující, když se doma setkáme s...

31. března 2025

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

30. března 2025

Otužilé milovnice slunce. Teď je nasejete a v létě máte rozkvetlou zahradu

Sníte o záplavě barevných květů na své zahradě? Pak nečekejte a svůj sen začněte uskutečňovat už nyní. Do půdy už bezpečně patří některé druhy letniček. Ačkoli nás do května zcela jistě čeká ještě...

30. března 2025

Mnohem lepší než sladit je kafe lehce osolit. A „turka“ nepijte, radí virální barista

Premium

Pití kávy už se dávno neomezuje jen na rozpustnou a poctivého českého turka. Tu výběrovou přijalo Česko za svou a těší se velké oblibě. Zjistil to i Mojmír Štabla, který se rozhodl, že na sociálních...

29. března 2025

Ledový kámen do Arktidy a stromoví humři. Pražská zoo zahájila sezonu

Pražská zoologická zahrada v sobotu slavnostně zahájila už 94. sezonu. Celodenní oslavy provází nejen kulturní program, ale také pro zahradu význačné události, včetně představení jedné novinky....

29. března 2025  14:12

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

10 nejčastějších chyb při péči o ovocné stromy. Neděláte je taky?

Přestože se pěstování ovocných stromů zdá velmi jednoduché, i zkušení zahrádkáři se mohou dopouštět chyb, které negativně ovlivní zdraví stromů a jejich úrodu. Pojďme se podívat na nejčastější z nich...

29. března 2025

Úžasní plastikoví modeláři excelovali na dalším ročníku Panthers Cup

Byl to už 14. ročník soutěže nejen v plastikovém modelářství Panthers Cup 2025. Pojďme se zaradovat spolu s nimi, protože na první pohled je úžasné vidět, co dokážou šikovné ruce modelářů, kreativita...

29. března 2025

Kdy a jak správně stříhat maliny. 5 tipů na jarní péči, které zaručeně fungují

Maliny jsou oblíbené ovoce, které najdeme na téměř každé zahrádce. Není divu. Ostružiník maliník je poměrně nenáročný na péči. Když se mu ale zahradník více věnuje, může se těšit na bohatší a sladší...

28. března 2025  6:36

Baobab, symbol dlouhověkosti a vitality, je pro fotografy hvězdou hvězd

Baobab (Adansonia) je rod rostlin z čeledi slézovitých. Jsou to opadavé stromy s nápadně tlustými kmeny a s dlanitě složenými listy, rostoucí v oblastech s obdobím sucha. Baobaby se vyskytují na...

28. března 2025

Sezonu Zoo Praha otevřou „stromoví humři“. Obří strašilky, co se sedmkrát svlékají

Poslední březnovou sobotu Zoo Praha při příležitosti zahájení 94. sezony svým návštěvníkům představí nejmohutnější nelétavý hmyz na světě – strašilky humří. Možnost spatřit tyto tvory na vlastní oči...

28. března 2025

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

27. března 2025