Rosnatky (latinsky Drosera) jsou jednou z největších skupin masožravých rostlin, jejíž druhy pocházejí z různých koutů světa. Např. rosnatku okrouhlolistu najdete i v Čechách. Obecně lze říct, že rosnatky se skvěle hodí pro začínající pěstitele.
Od ostatních masožravek se rosnatka na první pohled liší svými pastmi. Drobný hmyz láká vůní a atraktivním vzhledem listů, na nichž se třpytí kapky. Ty daly rostlince název, připomínají totiž rosu. Naneštěstí pro kořist mají kromě třpytu a vůně i další vlastnost – lepí.
„Hmyz na rostlinu usedne a rosou se mu zalepí dýchací otvory, které má na povrchu těla. A pak pomalu umírá.“, popisuje pěstitel Martin Zoun.
A kde se na listech berou kapky? Vylučují je žláznaté výrůstky, takzvané tentakule. Jejich reakci vyvolá pohyb hmyzu, který se zachytil v pasti.
. lov drobných rosnatekDruhy, které měří jen 1 cm, samy nezvládnou ulovit hmyz. Proto rostou blízko sebe a loví společně. Oběť putuje z jedné rostlinky na druhou a poté jí všechny stráví. |
Doba obtočení se liší podle jednotlivých druhů. Může trvat 3 minuty, nebo až 15 hodin.
Péče o rosnatku
O rosnatku kapskou se zvládne postarat i začátečník. Bezproblémové pěstování ale vyžaduje několik podmínek. Především ohlídejte dostatečné množství vody. Rosnatka ve svém přirozeném prostředí žije v půdách se stálou vysokou vlhkostí. Je proto velmi citlivá na nedostatek vláhy. Jiné masožravky se brzy uzdraví, ale rosnatka vyschnutí substrátu nesnese a uhyne.

Běžná pokojová teplota rosnatce vyhovuje. Pokud je ale zastíněna nebo k ní neproniká dostatek světla, tentakule se nevyvíjejí a postupně odumírá celá rostlina.
. věděli jste, že......některé druhy rosnatek jsou mrazuvzdorné? Např. rosnatku okrouhlolistou (Drosera rotundifolia) lze celoročně pěstovat venku u zahradního jezírka či rašeliniště. |