Díky modernímu náčiní můžeme ulovit nádherné kapry.

Díky modernímu náčiní můžeme ulovit nádherné kapry. | foto: Viktor Krus

Pět revolučních vynálezů, které za dvacet let změnily lov na kapry

  • 23
Lov kaprů v posledních dvou desetiletích zažil nebývalý rozmach. Prakticky každá část rybářovy výbavy prošla znatelnou inovací, díky čemuž je lov o něco snadnější.

Změnilo se i myšlení rybářů. Pohlížejí na ulovené ryby jinak, od čehož se odvíjí jejich šetrnější chování k nim. Podívejte se na pět věcí, které změnily kaprařinu.

1. Boilies

Nástraha, kterou rybáři používají pro lov kaprovitých ryb, spustila naprostou revoluci v rybařině. Tuto kuličku vyrábějí firmy z různých směsí, v různých barvách, chutích a vůních. Bezpochyby je boilie jedním z největších fenoménů posledních dvaceti let.

Revoluční nástraha - boilies

Navazování boilies

Boilies si snadno vyrobíte i sami doma dle vlastních požadavků. K jejich domácí výrobě firmy nabízejí různé suroviny či rovnou hotové směsi. Pro následné zatraktivnění boilies pro lov můžete používat různé tekuté či sypké atraktory.

Zvláštností je, že boilies nenapichujeme přímo na háček, jak to známe u jiných nástrah, ale zavěsíme je pod háček na šňůrku, což zvyšuje nenápadnost nástrahy. Připevnění boilies pod háček si můžete prohlédnout zde

2. Ochranné pomůcky

S pomocí těchto pomůcek šetrně vrátíme rybu vodě. Zdolanou rybu podebereme do podběráku, který také patří do této sorty vybavení. Dnešní podběráky jsou velice prostorné, což usnadní podebrání ryby a sníží riziko jejího poranění. Navíc bývají vybaveny jemnou síťkou, která rybě nezpůsobuje řezná poranění.

Velké podběráky usnadňují podebrání ryby.

Ulovenou rybu vždy pouštíme z podložky...

... v dostatečné hloubce, aby se neodřela o dno.

Další pomůckou je podložka. V dnešní době existuje nespočet typů a modelů. Princip je ale u všech stejný. Zabraňují poranění ryby při odháčkování na břehu. Ta totiž mnohdy sebou divoce mrská, což může skončit jejím poraněním o tvrdou zem.

Při používání podložky myslete na dvě věci. Podložka musí být vždy mokrá. Pokud byste položili rybu na suchou podložku, setřel by se jí ochranný sliz z povrchu těla, což by mohlo způsobit plísňové onemocnění. Druhou důležitou věcí je rybu pravidelně polévat. Žábra musí dostávat pravidelný přísun čerstvé vody. Díky masivnějšímu používání ochranných pomůcek se zlepšilo i chování k uloveným rybám.

3. Chyť a pusť

Chyť a pusť je nepsané motto některých rybářů, kteří prosazují vracení ulovených ryb zpět vodě. V současnosti je rybářský tlak na rybí osádku enormní, což by při pravidelném odnášení ryb od vody mohlo skončit nenávratným poklesem jejich populace.

Ulovenou rybu je nutné polévat čerstvou vodou.

Pro člověka, který nerybaří, je tato myšlenka mnohdy nepochopitelná. Ovšem pro značnou část rybářů se toto motto stává samozřejmostí.

4. Elektronika v rybařině

Rybáři ji používají například při lokalizaci ryb či lovného místa anebo při detekci záběrů. Velkou revolucí byl začátek používání sonarů při hledání ryb a správného lovného místa. Princip fungování je jednoduchý. Sonda snímá dění pod vodní hladinou a získané informace sonar promítá na obrazovku. Rybářům tak odpadají starosti z dlouhodobého hledání správného "fleku" pomocí olovničky.

GPS navigace

Sonar

Druhou velice užitečnou pomůckou jsou GPS navigace. Napomáhají při lovu bez bójek anebo za ztížených viditelnostních podmínek (mlha, tma). Pomocí souřadnic se dostanete přesně tam, kam chcete.

Elektroniku nalezneme i v oblasti detektorů záběrů. Jde zejména o hlásiče, které se při záběru rozezvučí a dají tak signál lovícímu rybáři, že mu bere ryba.

5. Navazovací materiály

Minulostí jsou doby, kdy byl k dispozici pouze vlasec. V současnosti lze návazce tvořit z různých materiálů, zejména pak ze šňůrek a fluorocarbonu. Moderní navazovací materiály jsou velice pevné a odolné při ztížených lovných podmínkách.

Různé druhy pletenek

Fluorocarbon

Šňůrky bývají vyrobeny z množství tenkých šňůrek, které jsou spleteny do jednoho vlákna. Rybář má na výběr z mnoha typů, mezi základní patří plovoucí a potápivé.

Fluorocarbon je velice užitečným pomocníkem na velké kapry, poněvadž díky své průhlednosti je ve vodě těžko rozpoznatelný. Fluorocarbon rozdělujeme na dva základní druhy. Tvrdý fluorocarbon (strong) na dně nevytváří nápadné obloučky. Měkký (soft) naopak skvěle kopíruje reliéf dna.

Budoucnost

Rybařina neúprosně míří dopředu. Na trhu se objevují další a další novinky, které možná jednou změní způsoby lovu a chování rybářů. Dopad novinek na rybářský svět poznáme ale až o několik let později. Věřím, že se máme na co těšit.


Témata: Materiál