Kapybara jako mediální hvězda

Kapybara jako mediální hvězda | foto: Profimedia.cz

Kapybara, největší hlodavec na světě, vydrží deset minut pod vodou

  • 19
Padesátikilová kapybara obrovská se s oblibou koupe v zahradním bazénu, má vlastní blog a profil na Twitteru a Facebooku. Jmenuje se Caplin Rose a je členem rodiny Melanie Typaldosové z amerického Texasu.

Původně měla dcera Melanie Typaldosové Coral dostat jako domácího mazlíčka zlatou rybičku. Při cestě do Venezuely se ale zamilovala do kapybary, což je největší žijící hlodavec příbuzný morčeti. Jen s tím rozdílem, že dorůstá délky až 130 centimetrů a někteří jedinci váží skoro 80 kilogramů.

"Když jsme se vrátili z cesty domů, tak dlouho mě otravovala, až jsem podlehla a kapybaru pořídila," vzpomíná Melanie. Do rodiny se tak dostalo jedenáctidenní mládě, které dostalo jméno Caplin Rose.

První tři měsíce si brala zvířátko s sebou denně do práce, aby se o něho mohla starat. "Jenže pak Caplin docela vyrostla a někteří kolegové si začali stěžovat, že to vypadá, jako bychom na pracovišti chovali prase (viz článek o chovu zakrslého prasátka jako domácího mazlíčka). Tak jsem si vzala měsíc dovolenou a zůstala s Caplin doma," popisuje těžké začátky chovu.

Snímek pro novináře

Snímek pro novináře

Caplin Rose je v současné době dobře vycvičená, po ulici chodí na vodítku a umí spoustu kousků, skoro jako pes. Žije společně s Typaldovými v interiéru, podmínkou je ale velká zahrada. "Kapybara není vhodná jako mazlíček pro každého. Je to tropické zvíře, takže potřebuje teplé podnebí. A živí se rostlinnou potravou, takže je potřeba pozemek, kde by se mohla přirozeným způsobem pást," vysvětluje Melanie.

Ona sama tyto podmínky splňuje. Její muž chová koně a plazy, jsou dostatečně finančně zajištěni, aby se mohla Caplin věnovat "na plný úvazek". "Je to každého volba. Hrajeme si, jsme kamarádi. Na zemi není zase až tak aktivní, ale měli byste ji vidět ve vodě. To je pak úplně jiné zvíře," připomíná schopnost zvířete vydržet na jedno nadechnutí až deset minut pod vodou. V přírodě se tak brání útočníkovi. Skočí do vody a pod hladinou vydrží tak dlouho, než nebezpečí pomine.

Podívejte se, jak elegantně se kapybara pohybuje ve vodě.

Melanie je kapybarou tak nadšená, že jí založila i profil na Facebooku a Twitteru, kde má dohromady pře 4 000 přátel. Stránky pravidelně aktualizuje a na YouTube přidává nová a nová videa, aby se i ostatní mohli seznámit s tím, co tento obří hlodavec všechno dokáže.

kapybara

V porovnání s normálním morčetemHydrochaeris hydrochaerus

Je to největší hlodavec na světě. Výborně plave, dokáže se potopit na jedno nadechnutí až na 10 minut. Ve vodě hledá útočiště před horkem i před většinou predátorů. Ve vodě se i páří, ale mláďata rodí na souši.

Třída: savci, Řád: hlodavci, Čeleď: morčatovití

Zeměpisné rozšíření: Jižní Amerika, celý kontinent s výjimkou hor, pouští a tropických lesů

Biotop: travnaté území, lesy, mokřady, travnaté plochy - vždy poblíž stojatých nebo mírně tekoucích vod

Potrava: tráva, byliny i další části rostlin

Rozměry: délka těla 130 cm, délka ocasu 2 cm, výška v kohoutku 50-60 cm, hmotnost 27-79 kg

Rozmnožování: Samice je březí 149-156 dní a rodí 3-6 dobře vyvinutých mláďat.

Kapybara je u nás k vidění například v zoologických zahradách v Praze nebo Brně.