Karambola je podobně jako rebarbora skvělá, ale nesmíte to s ní přehnat

  • 2
Pro nás exotickou karambolu poznáte podle průřezu typického hvězdicovitého tvaru a voskově lesklé slupky. Při výběru si dávejte pozor, aby nebyla moc potlučená. Ideálně by podle šéfkuchaře Petra Stádníka měla mít žlutozelenou barvu.

Než začnete karambolu příčně porcovat na plátky, odstraňte obyčejnou škrabkou silnější slupku na žebrech - tedy v podstatě z cípů hvězdy, jak to ukazuje šéfkuchař na videu.

Karambola se v kuchyni používá především na dekoraci, ať už jde o nápoje, dorty, poháry, či další dezerty, přidává se i do exotických ovocných salátů. Šťavnatá sladkokyselá chuť dužniny, způsobená vysokým obsahem šťavelanů, ve směsi ideálně doplňuje chuť ostatního ovoce. Karambola má nízký obsah cukru a tělu dodá vitamin C, vápník, hořčík, železo a fosfor.

Ale pozor, právě kvůli poměrně vysokému obsahu kyseliny šťavelové (ta je například i v rebarboře) by se karambola měla pojídat jen v malém množství, protože nadměrná konzumace může způsobit až otravu. Lidé s onemocněním ledvin by se jí měli spíše vyhnout.